Ergonomik Ev Ofisi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Ergonomik Ev Ofisi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

COVID-19 nedeniyle her zamankinden daha fazla evden çalışıyoruz ve bu da ev ofislerimizi çalışmak için güvenli ve sağlıklı yerler haline getirmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Bu ipuçları, üretken olmamızı ve yaralanmamak için çalışma alanınızda basit ve nispeten ucuz ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir. 

İlk kez sürmek için bir arabaya bindiğinizde ne yaparsınız? Koltuğu, pedallara erişip yolu kolayca görebileceğiniz ve rahat hissedebileceğiniz şekilde ayarlarsınız. Aynaları, arkanızda ve her iki tarafta da net bir görüş alanı olduğundan emin olmak için hareket ettirirsiniz. Çoğu araba, koltuk başlığını ve emniyet kemeri yüksekliğini omzunuz üzerinden değiştirmenize izin verir. Bu özelleştirmeler sürüşü daha güvenli ve daha konforlu hale getirir. Evden çalışırken benzer ayarlamalar yapmak önemlidir.

Yeni koronavirüs nedeniyle evden çalışma konusunda acemiyseniz, çalışma alanınızı birkaç ergonomik ipucu ile güvenli ve rahat olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde yaralanma şansınız azalır ve konforunuz artar, bu da üretken ve odaklanmış kalmanıza yardımcı olur.

Özel bir sandalyeye servet harcamanıza gerek yok. Doğru ofis koltuğu bazılarına yardımcı olacaktır, ancak aynı zamanda ayaklarınızın yere nasıl değdiğini, bilekleriniz yazarken veya farede büküldüğünü ve diğer faktörleri düşünmeniz gerekir. Bu ayarlamaların birçoğunu evin dört bir yanından gelen eşyaları kullanarak veya ucuz satın alımlarla yapabilirsiniz.

Ergonomik bir ev ofisi kurarken dikkatinizi odaklamak için dört alan var, ancak başlamadan önce ne tür bir iş yaptığınızı ve ne tür ekipmana ihtiyacınız olduğunu düşünmek de önemlidir.

Hangi ekipmana ihtiyacın var? Ne tür bir iş yapıyorsun?

Çalışmak için hangi ekipmana ihtiyacınız var? Masaüstü, dizüstü, tabletiniz var mı? Kaç tane monitör kullanıyorsunuz? Kitaplara ve fiziksel kağıda sık sık bakar mısınız? Mikrofon veya ekran kalemi gibi ihtiyacınız olan başka çevre birimleri var mı?

Ayrıca, bu ekipmanla ne tür bir iş yapıyorsunuz? Oturan kişinin duruşu gerçekten elleriyle ne yaptığına bağlıdır. Dolayısıyla, herhangi bir değişiklik yapmadan önce, çalışma sürenizin büyük bölümünü nasıl harcadığınızı düşünün. Saatlerce yazıyor musunuz? Bir fareye veya ekran kalemine büyük ölçüde güvenen bir grafik tasarımcı mısınız? Uzun süre yaptığınız bir görev varsa, kurulumunuzu bu görev için güvenli ve rahat olacak şekilde özelleştirin. Örneğin, fiziksel kağıt okursanız, masanıza bir lamba eklemeniz gerekebilir.

Ergonomik Bir Ofis için 4 Odak Alanı

Tıpkı bir arabada vücudunuza uyacak şekilde birçok ayar yaptığınız gibi, ev ofisinizi de benzer şekilde özelleştirmelisiniz. Aslında, bir ofis için iyi ergonomik duruş, ayaklarınız düz, bacaklarınız genişletilmiş ve vücudunuz dikey değil, hafifçe geriye doğru eğilmiş şekilde bir arabada oturmaktan çok farklı değildir.

İyi bir kurulum için bu dört alanda ayar yapmaya odaklanın.

1. Baş ve Boyun

Boynunuzu, omuzlarınızı ve sırtınızı yaralanmadan korumak için başınız boynunuza dik olmalıdır. Uzmanlara göre bu pozisyon en az miktarda gerginlik yaratıyor. Ne yazık ki, mutfak masasında bir dizüstü bilgisayarla çalışıyorsanız, bu ekran çok düşük olacaktır. Boynunuzu öne doğru esnetmeniz gerekecek. Kısa süreler boyunca, muhtemelen zararsızdır.

Uzun süreli kurulum için, dizüstü bilgisayarınızı bir dizüstü yükseltici üzerine monte etmeyi ve harici bir klavye ve fare kullanmayı düşünün. Monitörünüz varsa, başınızı ve boynunuzu nötr, yığılmış konumda tutan rahat bir göz seviyesine yükseltmek için kitapları kullanın.

2. El ve Bilek Konumu

Elleriniz ve bilekleriniz başınıza benzer nötr bir duruşta olmalıdır. Kolunuzu uzatın ve masanın üzerine düz bir şekilde yerleştirin. El, bilek ve önkol neredeyse aynı hizadadır, bu da istediğiniz şeydir. İstemediğiniz şey bileğinizdeki bir eğimdir.

Kullandığınız giriş cihazlarının, nötr duruş dediğimiz şeyde ellerinizle olabildiğince uzun süre kullanabildiğinizden emin olun. Bu yüzden çalışma alanınızı buna göre ayarlayın. Mümkünse masa veya sandalyenin yüksekliğini değiştirmeniz veya klavyenizi ve farenizi kendinizden daha yakın veya daha uzağa hareket ettirmeniz gerekebilir. Kollar yana veya vücudun orta çizgisine doğru bükülmemelidir.

3. Oturma şekli ve sırt desteği

Ortada oturma şekli 90derece olmalı diye bir inanış var. Daha iyisi: Sırt üstü otururken alt sırt desteği sağlayacak şekilde ekranı görmenizi sağlayan bir duruş bulun. Bir arabanın sürücü koltuğunda oturmaya, hafifçe geriye yaslanmaya benzediğini görebilirsiniz.

Geri sallanan süslü bir ofis koltuğunuz yoksa, belinizin arkasına bir yastık, veya havlu koymayı deneyin. Biraz daha iyi hissettirecektir. Bel desteği için tasarlanmış ucuz sandalye minderleri satın alabilirsiniz. Bu eyer benzeri ürünler herhangi bir sandalyeyle çalışır ve pelvisinizi daha ergonomik bir konuma yatırırlar. Daha kısa insanlar, ayak altı tahtasının doğru duruşa ulaşmalarına yardımcı olduğunu da görebilirler.

Ayrıca koltuğun dizlerinizin arkasına çarpmadığından emin olmak gerekir çünkü kan akışını azaltabilir ve ayaklarınızın ve ayak bileklerinin şişmesine neden olabilir.

4. Davranış

Son odak alanı davranışla ilgilidir. Sık ama kısa molalar verin.

Yaptığımız araştırmadan çıkan sonuca göre, ideal rutin her 20 dakikada bir, ayağa kalktığınız kısa bir mola vermektir. Belki 1-2 dakika uzanmak ya da en iyisi yürümek. Bir fincan çay ya da kahve almaya gitmek mesela. Hareket, dolaşımı, konforu ve performansı artırır. Ayrıca yaralanma riskini azaltır.

Ayakta çalışma masaları ve oturma standı masalarını (yükseltilebilen ve alçaltılabilen), düzgün bir şekilde kullanmanız gerekir.

Ergonomik Ev Ofisi Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

"Ayakta durmak vücudunuza oturmaktan daha fazla yük bindirir. Sandalyeler bu yüzden var. Oturmak senin için kötü değil. Senin için kötü olan şey gün boyu oturmak ya da gün boyu ayakta kalmaktır.

Bir oturma masası kullanacaksanız, en uygun döngü 20 dakikalık oturmalı çalışma ve 8 dakika ayakta durma, ardından 2 dakika hareket etmedir. yaklaşık 8 dakikadan daha uzun süre ayakta durmanın insanları eğilmeye başlamasına neden olduğunu söyledi. Ayrıca, masa yüksekliğini her değiştirdiğinizde, duruşunuzu tekrar nötr konuma getirmek için klavye ve monitör gibi diğer tüm iş istasyonu bileşenlerini ayarladığınızdan emin olmalısınız.

Ergonomik bir ofis oluşturmak bir bulmacanın parçalarını birleştirmek gibi bir şeydir. İnsanların genellikle pahalı bir sandalye satın alıp bütün gün oturarak günü bitirmesi çok yanlıştır. [Önerilen özelleştirmelerin dördünü de] yapmazsanız, hiçbir zaman en iyi sonuçları elde edemezsiniz. Yaptığınız şey bilgisayar ekranını iyi bir yüksekliğe ayarlamaksa, ancak oturduğunuz yeri veya klavyenizi veya farenizi ayarlamazsanız asla en iyi sonuçları elde edemezsiniz. Sizi nötr bir duruşa sokmak ve gün boyunca hareket etmenizi sağlamak için her şeyin birleşik etkisi, herhangi bir bireysel değişikliğin etkisinden çok daha büyüktür. 

Sağlığınıza dikkat edin ve evde kalın...


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor Önceki

Android Auto ve Apple CarPlay sürücülerin dikkatini bozuyor

Gelmiş Geçmiş En Tuhaf Filmler Sonraki

Gelmiş Geçmiş En Tuhaf Filmler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.