Apple, iPhone 12 Ve iPad Üretimini Çin Dışını Taşıyor


Apple firması, Çin ile rekabet etmek ve bağımlılığını azaltmak adına, yavaş yavaş üretim faaliyetlerini farklı ülkelere taşımayı planlıyor. Şirket, Hindistan ve Vietnam üzerinde karar kılmış gibi duruyor. Yakında iPhone cihazların üretim yeri değişebilir.

Son dönemde Çinli akıllı telefon ve teknoloji üreticileri global piyasada söz sahibi olmaya başladı. Bu durumun farkında olan ABD kendi ülkesinde Çin meşeili ürünleri yasaklarken, Huawei gibi büyük firmaları engellemeye devam etmektedir.

Çin'in bu gidişatından memnun olmayan firmalardan biri olan Apple, üretim alanında farklı aksiyonlar almak için çalışmalara başladı. Apple firması daha önce yaptığı açıklamalar ile iPhone üretim tesisini Çin dışına taşıyacağını ve Pegatron ve Foxconn gibi Apple tedarikcileri Hindistan'da fabrikalar açacağı bildirilmişti.

Apple, <a href='/iphone-12/'>iPhone 12</a> Ve <a href='/ipad/'>iPad</a> Üretimini Çin Dışını Taşıyor

Apple, iPhone 12 Ve iPad Üretimini Çin Dışını Taşıyor

Nikkei News'e göre Apple, iPhone ve iPad üretimini Çin dışına taşımaya devam ediyor. Güney Asya ülkelerinden Vietnam da Apple için üretim yapılacak firmaların başında geliyor. Vietnam'ın bu yılın ortasında iPad üretimine başlaması bekleniyor. Raporda ayrıca iPhone 12'nin bu çeyrekte Hindistan'da üretime başlayacağından bahsediliyor.

Bundan önce, Hint medyası Apple'ın iPhone 12 akıllı telefon serisini Hindistan'da bir araya getirmeyi planladığını ve “Hindistanda Üretilmiştir" ibareli cihazları piyasaya sürülmeye hazırlandığı açıklanmıştı. 

Apple, <a href='/iphone-12/'>iPhone 12</a> Ve <a href='/ipad/'>iPad</a> Üretimini Çin Dışını Taşıyor

Wistron adlı üreticinin yayınladığı raporda; Hindistan'ın Karmataka eyaletinin başkenti ve Asya'nın silikon vadisi olarak adlandırılan şehri Bangalor'da, yeni iPhone 12 cihazlarının üretimine başlayacağından bahsediliyor. Yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırım planına sahip olan Wistron, yeni fabrika için 10.000 çalışanı işe almak istiyor. Tesisin bu yıl Ekim ayına kadar tam olarak faaliyete geçmesi ve halihazırda yaklaşık 1.000 işçi görevde olması bekleniyor.

Apple şu anda Hindistan'da iPhone 6S, iPhone XR ve yeni iPhone SE 2020 gibi akıllı telefonlar üretiyor.

iPhone'un Çin'e olan bağımlılığını azaltmayı umduğu için Apple'ın yerel üretimi genişlettiğini söylüyor. Bunun yanında Hindistan'da üretilecek bir iPhone serisinin dünya çapında fiyatı artısına neden olacağı söyleniyor. Ancak Hindistan hükümeti Apple firmasının ülkesinde üretim yaptırması için daha düşük vergiler alacağı bildirildi.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

WhatsApp'a En İyi 5 Alternatif

Sonraki

Xİaomi Mi Band 6 Akıllı Bileklik Yakında Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.