WhatsApp'a En İyi 5 Alternatif


WhatsApp, mobil mesajlaşmada her yerde yaygın hale geldi, ancak herkes için değil. WhatsApp yorgunluğu yaşıyorsanız veya Facebook'un sahip olduğu bu uygulamadaki gizlilik sorunlarını sevmiyorsanız, incelemeniz gereken en iyi WhatsApp alternatiflerini burada bulabilirsiniz.

Signal

Signal

WhatsApp alternatifleri söz konusu olduğunda Signal ön plandadır. Popülerliği, büyük ölçüde şirketin kullanıcı gizliliği konusundaki tutumundan kaynaklanmaktadır. Signal, WhatsApp gibi uçtan uca şifrelenmiş bir uygulamadır. Mesajlaşma hizmeti, tüm verilerinizin şifreleneceğini ve Signal veya üçüncü şahıslar tarafından görüntülenemeyeceğini vaat eder. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilen nispeten küçük bir şirkettir ve bağışlarla ayakta kalır.

Signal'i diğerlerinden ayıran şey, uygulamanın açık kaynak olması. Kodunun tamamı çevrimiçi olarak mevcuttur ve herkesin incelemesine açıktır. Bu, Signal'de herhangi bir gizlilik sorunu varsa, güvenlik uzmanları tarafından kontrol edilebileceği anlamına gelir. Aslında, WhatsApp'ın şirket içi şifreleme sistemi Signal'in kodu kullanılarak oluşturulmuştur.

Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda Signal, WhatsApp'a oldukça benziyor ve WhatsApp'tan Signal'e geçişte büyük bir engel olmaz. Her ikisi de mesaj göndermek, gruplar oluşturmak, grup sesli ve görüntülü aramalar yapmak (sekiz katılımcıya kadar), çıkartma göndermek ve daha fazlası için benzer bir arayüze sahiptir.

Signal; iPhone, iPad, Android, Windows, Mac ve Linux'ta mevcuttur. Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilir ve kaydolmak için ihtiyacınız olan tek şey telefon numaranızdır.

Telegram

Telegram

Telegram, gizlilik konusundaki duruşu ve özellikleri nedeniyle uzun süredir WhatsApp için en iyi alternatif olarak lanse ediliyor.

Mesajlaşma hizmeti, 200.000'e kadar kullanıcıyla gruplar oluşturmanıza ve 2 GB'a kadar dosyaları ücretsiz olarak paylaşmanıza olanak tanır. Herkese açık kanallar ve kendi kendini imha eden mesajlar vardır (WhatsApp'ın kaybolan mesajlarının aksine).

Telegram'ın benzersiz özellikler listesi oldukça uzundur. Örneğin, Telegram Botları. Bu özellik, farklı hizmetleri ve otomasyonu sohbet robotlarını kullanarak doğrudan Telegram'a entegre etmenizi sağlar.

Uygulama, uçtan uca şifreli sohbetler içerir, ancak varsayılan sohbetler de Telegram'ın sunucularında saklanır. Cihazdan cihaza şifreli gerçek sohbet istiyorsanız Gizli Mod özelliğini kullanabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, mesajlar yalnızca telefonunuzda saklanır. Bir kişi bir mesajı silerse, mesaj her iki cihazdan da silinir.

Telegram ücretsiz olarak kullanılabilir ve iPhone, iPad, Apple Watch, Android, Mac, Windows, Linux ve web'de kullanılabilir.

Discord

Discord

Discord bir oyun sohbet platformu olarak başladı, ancak çok daha fazlasına dönüştü. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak artık hem Slack hem de WhatsApp'a alternatif olarak lanse ediliyor.

Discord, sunucu tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır, ancak WhatsApp'a çok benzeyen özel bir mesaj özelliğine de sahiptir. "Arkadaşlar" sekmesinden, kullanıcı adlarını veya oyuncu etiketlerini kullanarak arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Daha sonra özel mesajlaşma, grup sohbetleri, grup aramaları, medya paylaşımı ve daha fazlası için Discord'u kullanabilirsiniz. Ayrıca en fazla 10 arkadaşınızla grup sohbeti de oluşturabilirsiniz. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, her zaman kendi Discord sunucunuzu başlatabilirsiniz.

Discord ücretsiz, zengin özelliklere sahip ve özeldir. Signal ve Telegram'ın aksine, iPhone, iPad, Android, Mac, Windows ve Linux'ta Discord'u kullanmak için telefon numaranızı veya hatta gerçek adınızı paylaşmanıza gerek yoktur.

Keybase

Keybase

Güvenlik anahtarını 11'e çıkarmak istiyorsanız, Keybase'e bir göz atın. Keybase, özel ve genel tanımlayıcı anahtarlar için bir anahtar dizin olarak başladı, ancak aynı zamanda uçtan uca şifrelenmiş bir mesajlaşma bileşenine de sahip.

Mesajlaşma özelliği özel mesajlaşma, gruplar ve ekipler için kullanılabilir. Keybase açık kaynaklı bir uygulamadır ve mesajları korumak için açık anahtarlı kriptografi kullanır. Mesajlar, medya ve dosya aktarımları, Keybase'in bile mesajlarınızı okuyamayacağı şekilde korunur.

Keybase, genel anahtar tanımlayıcıların üzerine kurulduğundan, uygulamayı anonim olarak da kullanabilirsiniz. Keybase, iPhone, iPad, Android, Windows, Linux ve Mac'te ücretsiz olarak mevcuttur.

Threema

Threema

Threema, güvenliği gerçekten ciddiye alır ve bunun bedelini ödemekten korkmaz. Uygulamayı satın alırken tek seferlik bir ücret ödersiniz (2,99 $) ve karşılığında, mesajlaşma servisinden geçen tüm veriler için uçtan uca şifreleme elde edersiniz. Buna mesajlar, video görüşmeleri, dosyalar ve hatta durum güncellemeleri dahildir.

Şirket anonim olarak sohbet etmenize izin verir ve hesabınıza bir telefon numarası veya e-posta bağlamanıza gerek yoktur (isteğe bağlıdır). Hizmet, diğer kullanıcıların sizinle iletişim kurmak için kullanabileceği uygulamayı kullanmaya ilk başladığınızda rastgele bir Threema Kimliği oluşturur.

Threema herhangi bir kullanıcı verisi toplamaz ve herhangi bir reklam göstermez. İsviçre'de barındırılan sunuculara sahip İsviçre yapımı bir uygulamadır.

Uygulama da özelliklerden yoksun değil. Her zamanki metin mesajlarınızı, sesli aramalarınızı, görüntülü aramalarınızı, dosya paylaşımınızı, gruplarınızı, listelerinizi ve bir masaüstü web istemcisine erişim elde edersiniz. Threema iPhone, iPad, Android ve web için mevcuttur.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Realme Race, Dünyanın İlk 160 Hz Ekranlı Telefonu Olacak!

Sonraki

Apple, iPhone 12 Ve iPad Üretimini Çin Dışını Taşıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.