Apple Watch Modellerinde, Mikro LED Ekran Teknolojisi Kullanılacak!

Apple Watch Modellerinde, Mikro LED Ekran Teknolojisi Kullanılacak!

Apple firması ekran teknolojisi ile ilgili uzun zamandır çalışma içinde olduğu söyleniyor. Şirket geleceğin ekran teknolojisi olacak, Micro LED ekran konusunda çalışmaları hızlandırdığı ve 3 ile 4 yıl içinde Apple Watch modellerinde bu ekran teknolojisini kullanacağını söylendi.

Apple firması ekran teknolojisi konusunda, kendini geliştirme için yoğun bir çaba harcıyor. En son gelen habere göre, Şirket bu yılki Apple Watch Series 6'da önceki modellerde kullandığı, OLED ekran teknolojisini kullanması bekleniyor.

Apple bu yıl piyasaya süreceği Watch Series 6 da OLED ekran kullanacak olsa bile, gelecekteki modeller oldukça farklı bir ekran türü kullanabilir. Bazı kaynaklar, gelecekteki Apple Watch modelinin Micro-LED ekran teknolojisini kullanan ilk Apple ürünü olabileceğini iddia ediliyor. 

Bu durum, yeni nesil Apple akıllı saatlerinin biran önce Micro-LED teknolojiyle geleceği anlamına gelmez. Muhtemelen 3-4 yıl beklememiz gerekebilir.

3-4 Yıl İçinde Apple Watch Modelleri Mikro LED Ekranlar Kullanacak!

Apple Watch Modellerinde, Mikro LED Ekran Teknolojisi Kullanılacak!

Son zamanlarda, Tayvan'ın en büyük LED üreticisi Epistar'ın başkanı Lee Biing-jye, akıllı saatlerin Micro-LED'in ilk büyük uygulamaları olacağını söyledi. 

Ancak kitlesel olarak Micro-LED ekran teknolojisini kullanma süresi, 3 ile 4 yıl arasında bir zamanı kapsayabilir.

Bu açıklamadan sadece Apple Watch'un değil, diğer üst düzey akıllı saatlerin de bu teknolojiyi kullanacağını varsayabiliriz.

Epistar'ın Micro-LED'in birçok teknik zorluğunun üstesinden geldiğini açıkladı. 2-3 yıl içerisinde güvenilir üretim kapasitesine ulaşmayı ve 3-4 yıl içerisinde pazara uygulamaya sunmayı hedeflemektedir.

Apple, gelecekteki iPhone'lar, iPad'ler, MacBook'lar ve diğer cihazlar için ekranlar üretmek üzere Tayvan'daki bir Micro-LED fabrikasına 330 milyon dolar yatırım yapıyor. Tayvanlı LCD panel üreticisi AUO, ekranlar için cam alt tabakalar sağlar. Şimdi Epistar, Micro-LED verimini artırmaya ve kütle aktarım maliyetlerini azaltmaya odaklanıyor.

Mikro LED Teknolojisinin Avantajları

Micro-LED teknolojisi için, 3-4 yıl beklememiz gerekecek.

LCD ve OLED ekranlarla karşılaştırıldığında, bu ekranların çeşitli avantajları ortaya çıkmaktadır. Ancak en büyük avantajı daha ince gövde ve daha fazla enerji verimliliğidir. Örneğin, bir Mikro-LED ekranın güç tüketimi, bir LCD ekranının yalnızca onda biri kadardır. Aynı zamanda renk doygunluğu bir OLED ekrana göre daha avantajlı olacaktır.

Ayrıca Micro LED, daha yüksek parlaklığı, daha yüksek dinamik aralığı ve daha geniş renk gamını desteklerken daha hızlı güncelleme hızları, daha geniş görüş açıları ve daha düşük güç tüketimi sağlar.

Micro-LED teknolojisinin geliştirilmesindeki zorluklardan dolayı, daha önce gelecek tasarımların geleneksel LED ve Micro LED teknolojisi arasındaki mini-LED'lere olarak piyasaya çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, önceki raporlara göre, Apple hala Micro-LED teknolojisinin “en öncelikli” konusu olduğu söyleniyor.

Apple, 2017'den beri Micro-LED ekranlı bir prototip "Apple Watch" modelini test ediyor. Apple, daha önce OLED ekran tekonoljisini 2014 yılında akıllı saatinde kullandı. Üç yıl sonra bu teknoloji iPhone X cihazlarda görünmeye başladı.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Netflix Nasıl Kuruldu? Önceki

Netflix Nasıl Kuruldu?

Xiaomi Mi 10 Ultra Resmi Olarak Tanıtımı Yapıldı Sonraki

Xiaomi Mi 10 Ultra Resmi Olarak Tanıtımı Yapıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.