Netflix Nasıl Kuruldu?


1997 Yılında DVD kiralama şirketi olarak kurulan Netflix'in ilham verici başarı öyküsü .

Netflix diye bir şey çıkmış duydunuz mu?

Bu soru şu an size komik ve abes geliyor olabilir. Oysa bundan sadece 5 sene önce Türkiye'de herkes birbirine bu soruyu soruyordu. 1997 yılında, 2 girişimci tarafından DVD kiralama şirketi olarak kurulan Netflix, hayatlarımızı en az Steve Jobs, Nike ayakkabı ve Whatsapp'ın mavi tiki kadar değiştirdi. 

Çoğu kişiye göre 21 birinci yüzyılın olayı olan bu dijital platform, hayatlarımıza nasıl böyle hükmeder oldu? Netflix'in seveni kadar sevmeyenleri de var elbette. O'nu ahlaksızlık yuvası, şeytan icadı, kefere eğlencesi olarak görenler de. Paranoya yapıp aslında biz Netflix'i izlemiyoruz, Netflix bizi izliyor diyenler de. Son kısım biraz doğru olabilir aslında. Şimdi gelin bu şeytan icadının hayatlarımıza nasıl girdiğine kısaca bakalım. 

Netflix'i Kurma Fikri Nasıl Doğdu?

2000 kuşağı hatırlamaz ama eskiden DVD diye bir şey vardı. Yuvarlak biçimli bu şeyleri bir DVD oynatıcısının içine koyuyordunuz. Filmi sevmediniz diyelim. Başka ve şey izlemek istiyorsunuz. O zaman bir zahmet yerinizden kalkıp gidip o DVD'yi çıkarıp yenisini cihaza koymanız gerekiyordu. 

DVD almak zahmetli ve pahalı bir şeydi. Üstelik kiraladığınız DVD'yi geç götürdüğünüz takdirde gecikme cezası alıyordunuz. Burada bir fırsat gören Reed Hasting ve Marc Rundolp isimli 2 girişimci, 1997 yılında California Scoots Valley'da dvd kiralayan Netflix isimli bir şirket kurdular. Şirket, müşterilerin kapasına kurye ile dvd götürüyordu. Üstelik gecikme cezası da almıyordu. Bu sayede hem dükkana kadar gitme zahmetinden hem de fazladan para ödemekten kurtuluyordunuz. 

İnternetin Yükselişi ve Nertflix'in Değişen İş Modeli 

Kuruluşundan 10 sene sonra yani 2007'de internet yaygınlaşınca, şirket bu kez belli bir ücret karşılığında filmleri internet üzerinden izleme olanağı sundu. Ayrıca anketler hazırlayan Netflix, müşterilerinin neyi sevip neyi sevmediklerini tespit ederek buna göre pozisyon alıyordu. 2013 yılına gelindiğinde, Netflix yayıncı olmanın yanında yapımcı olmaya da başladı. İlk orjinal içeriği olan House of Cards dizisini yaptı. Artık sadece mevcut filmleri yayınlamıyor anlaştığı yazar yönetmen ve oyuncularla kendi içeriklerini de üretiyordu. 

30 Çalışandan Bir İmparatorluğa 

30 çalışanı ve 930 dvd ile işe başlayan Netflix, 23 yıl sonra bugün 190 ülkede 200 milyona yakın üyesi ile bir imparatorluğa dönüştü.  

Netflix'i bu kadar başarılı ve özel kılan bir çok sebep var elbette. Ama bunların başında cazibe geliyor. Evet bir Netflix üyesi olmak cezbedici bir şey. Az bir ücretle sınırsız içeriği istediğiniz cihazda izleyebiliyor ve indirebiliyorsunuz. Üstelik reklamsız, üstelik arayüzü çok net ve basit, üstelik her kesimden izleyiciye hitap eden içerikler var, üstelik izledikleriniz sizin kişilik ve beğenilerinizi yansıttığı için sosyal bir platform görevi de görüyor. Eskiden birbirinin Facebook şifresini isteyen sevgililer artık Netflix'te en son ne izlediğine bakar oldu. Breaking Bad'in yaratıcısı Vince Gilligan'ın dediği gibi “Netflix bizi canlı hissettiriyor.”

Netflix Bizi İzliyor mu?

Şimdi milyonluk soruya bakalım. Biz Netflix'i izlerken Netflix de bizi izliyor mu? 

Bunun cevabı; kocaman bir evet. Zaten şirket ilk kurulduğu yıllardan beri yaptığı anketler ve forumlarla müşterilerini analiz etme ve elde ettiği verilerle son kullanıcıya istediğini verme konusunda bir politika geliştirmiş. Yani Netflix Türkiye'de karşınıza sürekli Recep İvedik çıkıyorsa, bunun için Netflix'e değil ülkenize sitem edebilirsiniz. 

 

 

 


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Facebook'un web etkinliğinizi görmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

Sonraki

Apple Watch Modellerinde, Mikro LED Ekran Teknolojisi Kullanılacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.