Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Evden çalışmak harika görünüyor - ama aynı zamanda verimlilik ve psikolojik açıdan kabus gibi de olabilir. İşte bunu önlemenin yolları;

Çalışanların koronavirüsün yayılmasını durdurmak için evden çalışmalarını zorunlu kılan şirketlerin listesi büyüdükçe, bu noktada sizde nasıl motive verimli kalacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. 

Ancak ne yazık ki, koronavirüs salgını herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermediğinden, yakında herkes bu stresi yaşayabilir. Evde çalışma deneyimi olan biri olarak söylemeliyim ki işler hiç te umduğunuz gibi olmayacaktır. Aslında, evden çalışmak bazen haddinden daha fazla zor ve streslidir. Aile üyeleri veya ev arkadaşları tarafından her 10 saniyede bir dikkatinizin dağıldığı veya kesintiye uğradığı günler olabilir. Veya e-postalar gelen kutunuza dökülürken çamaşır veya bulaşık gibi ev işleri başınızı şişirebilir.

Evden çalışmanın avantajları vardır - isterseniz eşofman altı olarak çalışabilirsiniz, işe gidip gelme zamanı yoktur ve bazen daha odaklanmış ve verimli olabilirsiniz. Ama güne kasıtlı yaklaşırsanız bundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Aşağıda, evden çalışırken psikolojik olarak güçlü ve verimli kalmak için bazı ipuçlarımızı bulabilirsiniz.

Yatakta çalışmaktan kaçının

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Dürüst olmak gerekirse, her zaman bu kurala uymuyorum. Bazen gözlerimi açıyorum, bir kahve alıyorum ve hemen en son makalemi yazmaya başlıyorum. Ancak yatakta çalışmaya başlarsanız, muhtemelen uykunuz gelir veya gerçekten uyanık hissetmekte zorlanırsınız. Bunun yerine, kalkın ve diğer günler gibi yatağınızı toparlayın. Gizliliğiniz olan tek alan olmadığı sürece, yatak odanızda çalışma dürtüsünden kaçının.

Yatakta çalışmak zorunda kalırsanız, "işe gitme" duygusu yaratmak için yapabileceğiniz her şey size yardımcı olacaktır.  Bu pijamalarınızı çıkarmak, yüzünüzü yıkamak, kahve içmek gibi sizi uyanık hissettiren eylemler olabilir. Çalışmaya başladıktan sonra, oturun ve yorgun iseniz yatağınızda çalışmaktan kaçının.

Yatak odanıza kutsal bir alan gibi davranmak iyi bir fikirdir - sadece uyuduğunuz veya gevşediğiniz yerler. Ofisiniz haline geldiğinde, 7/24 iş düşünmekten kaçınmanız zor olacaktır. Mutfak veya yemek masası olsa bile başka bir yerde bir çalışma alanı kurmaya çalışın. Bu alana sahip olacak kadar şanslıysanız, belki de yedek bir yatak odasında veya çalışma odasında çalışabilirsiniz.

Dikkat dağıtan ya da aklınızı çelecek yerlerde çalışmaktan kaçının

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Evden başarılı bir şekilde çalışmanın anahtarlarından biri ofisteymiş gibi davranmaktır. İş yerinde çalışırken durup, çamaşır yıkar mısınız ya da Netflix izler misiniz? Muhtemelen cevap hayır olacaktır. Bu yüzden sizi cezbedecek veya dikkatinizi dağıtacak bir yerde çalışmayın - açık televizyonlu bir oda da buna dahil, çamaşır makinesi gib gürültülü eşyaların olduğu odalar da. İşe başlamadan önce ev işlerinizi yapın ve gün içinde işiniz bittiğinde Netflix'te seri izleme yapmak için zaman kazanın.

Evde diğer insanlarla sınırlar belirleyin

Oda arkadaşlarıyla, arkadaşlarınızla veya ailenizle evden çalışmak zor olabilir. Tecrübeyle sabittir; biri sizi bilgisayarda görürse asla çalıştığınızı düşünmez. Bu, özellikle o kişi daha önce hiç evden çalışmadıysa daha da doğrudur - istediğinizi yapabileceğinizi varsayabilirler.

Evden çalışırken, çevrenizdeki insanlarla sınırlara sınırlar koymak önemlidir. Sizinle birlikte olan herkese belirli saatlerde çalışacağınızı ve acil bir durum olmadıkça sizi rahatsız etmeyeceğini söyleyin. Gerekirse kapınıza bir işaret koyun. Kesintileri önlemek için elinizden geleni yapmak mümkün olduğunca verimli kalmanın anahtarıdır.

Mola verin

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Hayır... Instagram'da gezinmek bir mola sayılmaz. Her 75 ila 90 dakikada bir, mola başına yaklaşık 15 dakika ara vermeyi hedeflemelisiniz. İdeal olarak, ara vermeniz hiç ekran içermemeli ve biraz temiz hava almayı hedeflemelidir. Dışarıda bir yürüyüşe çıkın, bir evcil hayvanla oynayın veya bir arkadaşınızla konuşun. Mola boyunca masanızdan ve bilgisayarınızdan uzaklaşırsanız çok daha üretken olduğunuzu göreceksiniz.

Tamamen sosyal izolasyondan kaçının

Evde çalışırken psikolojik ve verimlilik anlamında nasıl güçlü olunabilir?

Evden çalışmak, yalnız olduğum zamanlarda daha üretken olmamı sağlarken, tüm gün yalnız çalışmanın bir dezavantajı da vardır. Kendimi içine kapanık biri olarak görüyorum - bu, etrafımda çok fazla insan olmadan en iyi şekilde çalıştığım anlamına geliyor, ancak gerçek hayatta her gün iş arkadaşlarından ve diğerleriyle bağlantı kurmaktan da çok hoşlanıyorum. Evden çalışma konusunda en zorlayıcı şeylerden biri sosyalleşme eksikliğidir.

Gün boyunca çalışmaktan ve muhabbet etmekten hoşlandığınız iş arkadaşlarına sahip olmak gibi bir şey yoktur. İster evde bir akşam yemeği ister haftasonu Playstation etkinliği olsun sosyalleşmek için kendinize ufak fırsatlar yaratın.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple Takvim'de Uzmanlaşmak için 10 İpucu Önceki

Apple Takvim'de Uzmanlaşmak için 10 İpucu

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar Sonraki

Bilim İnsanları Silikon Çiplerle Beyin Yönetmeyi Planlıyorlar

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.