Bluetooth'unuzun Bağlanmamasının En Yaygın 6 Nedeni

Bluetooth'unuzun Bağlanmamasının En Yaygın 6 Nedeni

Telefon bağlanmıyor mu? Kulaklıklar keder mi veriyor mu? Araba'da radyoya mı mahkum edildin? Umutsuzluğa kapılma! Makalemizi oku...

Bluetooth başlangıçta arabanızda kullanılmak üzere tasarlanmamış olsa da, teknoloji hem satış sonrası hem de orijinal ekipman araç ses sistemlerinde büyük bir dayanak oluşturmuştur. Ana üniteler giderek artan sayıda yerel Bluetooth işlevselliği ile piyasaya sürüldükçe, Bluetooth cihazlarının bağlanmayı reddetmesi sorunu, giderek daha fazla insanın günlük olarak uğraşması gereken bir sorun halini aldı.

Telefonunuzun ana ünitenizle bağlantı kurmayı reddettiği bir durumla ilgileniyor olun veya bir Bluetooth kulaklık artık telefonunuzla birden eşleştirilmemiş olsun, hatalı olabilecek bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar uyumluluktan, genellikle şaşırtıcı kaynaklardan gelen parazitlere kadar değişir ve aniden bu “evrensel konektör” evrenselden önemli ölçüde daha az gibi görünebilir.

Bluetooth'un Bağlanmamasının En Muhtemel Nedenleri

Arabanızdaki eşleştirme veya bağlantı sorunlarıyla uğraşıyorsanız, Bluetooth cihazınızın bağlanmamasının en yaygın altı nedeni şunlardır:

  1. Bluetooth cihazlarınızın birbirleriyle uyumlu olduğundan emin olun.
  2. Bluetooth cihazlarınızı birbirine yakın yerleştirin ve aralarında hiçbir engel bulunmadığından emin olun.
  3. Bluetooth cihazlarınızın açık ve tam şarjlı olduğundan veya güce bağlı olduğundan emin olun.
  4. Cihazlarınızın Bluetooth özellikli olduğundan ve eşleştirilmeye hazır olduğundan emin olun.
  5. Parazit kaynaklarını kaldırın.
  6. Cihazları kapatıp tekrar açın.

Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Cihazlar Uyumlu mu?

Bu kulaklıklı mikrofon seti ve telefonu, telefon ve ana üniteyi veya telefon ve Bluetooth araç kitini hiç eşleştirmediyseniz, cihazların gerçekten uyumlu olduğundan emin olarak başlamak gerekir.

Bluetooth'un çoğu durumda çapraz uyumlu olması gerekiyorsa da, gerçeklik genellikle idealize edilmiş bir varsayımdan farklıdır. Bu nedenle, standartın farklı sürümlerini kullanan cihazların birbirleriyle uyumlu olmayı reddettiği durumlara girmek oldukça kolaydır.

İyi haber şu ki, Bluetooth'un daha yeni sürümleri, Bluetooth'un tüm eski sürümleriyle çalışacak şekilde tasarlandığından, araba radyolarının diğer tüketici elektroniği gerisinde kalması genellikle sorun değil. Ana ünitenizin telefonunuzdan çok daha eski bir Bluetooth sürümü kullanma şansı olsa da, teknik olarak çoğu durumda birlikte çalışmalıdır.

Dikkate değer bir istisna, bir cihaz "Bluetooth Smart" adı verilen bir şey kullanıyorsa, bu cihazlar yalnızca Bluetooth Smart uyumlu cihazlarla eşleşebilir.

Bu nedenle, bağlanmayı reddeden iki cihazınız varsa, gerçekten uyumlu olup olmadıkları konusunda biraz araştırma yapmak iyi bir fikirdir.

Eşleştirirken Yakınlık Önemlidir

Bluetooth aygıtları, engellere bağlı olarak yaklaşık 30 fit mesafelerde giderek daha zayıf işlevselliğe sahip olsa da, tipik olarak eşlenmiş olarak kalacaktır. Birbirlerine daha yakın olduklarında ve aralarında daha az engelle daha iyi çalışma eğilimindedirler, ancak eşleştirme söz konusu olduğunda yakınlık özellikle önemlidir.

Dolayısıyla, telefonunuz araç radyonuzu Bluetooth üzerinden bağlamayı reddederse ve bir yere saklanmışsa, iki cihaz arasındaki engelleri ortadan kaldırarak çekmeyi deneyebilirsiniz.

Telefonunuz ana üniteyle, araç kitiyle veya bağlamaya çalıştığınız başka bir şeyle başarılı bir şekilde eşleştiğinde, genellikle cebinize, çantanıza, evrak çantanıza veya saklamak istediğiniz herhangi bir yere koyabilirsiniz.

Veya kolay erişim için ön panele monte edilmiş bir tutucuya monte edip  gelecekteki eşleştirme sıkıntılarını kesebilirsiniz.

Şarj Et

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, telefonunuzda Bluetooth'u daha önce kullandıysanız, Bluetooth radyosu etkin olduğunda çok fazla şarj yiyebilir ve bu çalışma pil ömrünü kısaltabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, bazı telefonlar ve diğer cihazlar, pil ömrü düşük olduğunda Bluetooth radyoyu kapatacak bir güç tasarrufu moduna girmek üzere tasarlanmıştır.

Bu sorunu çözmek için Bluetooth'u manuel olarak tekrar açabilirsiniz veya cihazlarınızdan birini veya her ikisini birden şarj etmenin, cihazların doğru şekilde eşleşmesini sağlamanın tek yolu olduğunu görebilirsiniz.

Her durumda, bağlantı kurma konusunda sorun yaşıyorsanız, cihazlarınızın tamamen şarj edildiğinden veya prize takılı olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.

Cihazların Eşleşmeye Hazır Olduğundan Emin Olun

Bir telefonu ana ünite, kulaklık veya araç kiti ile eşleştirmek genellikle oldukça kolaydır, ancak kesin işlem bir durumdan diğerine değişebilir. Örneğin, bir telefonu bir araç kitine veya kulaklığa eşliyorsanız, tipik olarak telefonun Bluetooth radyosunun açık olduğundan ve aksesuar cihazının eşleştirme modunda olduğundan emin olmanız gerekir.

Çoğu durumda, tek bir çok işlevli düğmeye sahip cihazlarda, bu, cihazın kapatılmasını ve ardından eşleştirme moduna girene kadar "uzun basma" ile açılmasını içerir. Cihazın tek bir güç / çalışma / şarj ışığı varsa, bu moddayken genellikle mavi ve kırmızı yanıp söner.

Bir telefonu bir ana üniteyle eşleştirirken, her birinin nasıl ayarlandığına bağlı olarak, tipik olarak bir veya her ikisini de bulunabilir hale getirmeniz gerekir. Cihazlarınız bulunabilir olarak ayarlandıysa ve hala bir cihazı diğerinden göremiyorsanız, zaman zaman ortaya çıkan garip Bluetooth uyumluluk sorunlarından biriyle uğraşıyor olabilirsiniz.

Potansiyel Parazit Kaynaklarını Kaldır

Hayatlarımızı bir dijital ve analog gürültü çorbasında yaşıyoruz ve yararlı sinyallerin akması ve sinir bozucu parazit haline gelmesi oldukça yaygın.

Bluetooth, radyo spektrumunun lisanssız bir bölümünde çalıştığından, kablosuz olarak herhangi bir şey iletmeyen çeşitli cihazlardan gelen parazitler aslında oldukça yaygındır.

Bu nedenle, telefonunuzu arabanızla eşleştirmede sorun yaşıyorsanız, çözüm, parazit arabanın içinden gelmedikçe, parazit kaynağından uzaklaşmak kadar basit olabilir.

Bluetooth eşleştirmesini olumsuz etkileyebilecek bazı yaygın parazit kaynakları şunlardır:

Wi-Fi

Evinizde veya ofisinizde Wi-Fi parazitiyle karşılaşma olasılığınız daha yüksek olsa da, bölgedeki aşırı kalabalık bir Wi-Fi ağı serisi arabanızda da size çarpabilir. Elbette, bir mobil hotspot tarafından oluşturulan Wi-Fi ağından kaynaklanan parazit de sorunlara neden olabilir.

Arabanızda bir mobil hotspot kullanıyorsanız ve eşleştirme konusunda sorun yaşıyorsanız hotspot'u kapatmayı deneyin. Cihazlar eşleştirildikten sonra herhangi bir sorun yaşamadan tekrar açabilirsiniz.

USB 3.0

Garip gelebilir, ancak kablolu USB 3.0 bağlantıları aslında Bluetooth cihazları tarafından kullanılan aynı 2.4ghz spektrumunda parazit verebilir.

Sorun zayıf ekranlama ile ilgilidir ve en azından USB 3.0 daha fazla ana üniteye dönüşene kadar bu sorunla evinizde veya ofisinizde karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.

Tabii ki, dizüstü bilgisayarınız yolcu koltuğunda oturuyorsa ve USB 3.0'a sahipse, ona olası bir parazit kaynağı olarak bakmak isteyebilirsiniz.

Diğer radyo spektrum sinyalleri

Esasen 2.4 ghz spektrumuna parazite neden olan herhangi bir elektronik cihaz, Bluetooth cihazlarının eşleştirilmesine ve çalışmasına müdahale edebilir, bu nedenle arabanızda birçok farklı parazit kaynağına rastlamanız muhtemeldir. Kaynaklar harici ise, ofiste sorun yaşıyorsanız veya tam tersi durumda cihazlarınızı evde eşleştirmeyi deneyebilirsiniz ve kaynak dahili ise, araç kapalıyken veya benzeri aksesuarlar ile eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Kapatıp Tekrar Açmayı Denediniz mi?

Tabii ki kapatıp tekrar açmayı denediniz. Ama yapmadıysanız, denemek isteyebilirsiniz. Bu durumda, cihazları kapatmanız bile gerekmeyebilir - Bluetooth'u her iki cihazda da kapatıp tekrar açmak, genellikle birbirlerini keşfetmelerine izin verir.

Önceden eşleştirilmiş bir cihazın eşleşemediği bazı durumlarda, cihazı telefonunuzdan veya ana ünite bağlantı listesinden tamamen kaldırmak ta işe yarayabilir. Bu gibi durumlarda, cihazı kaldırmanız, sonra keşfedilebilir ve sesli olarak ayarlamanız gerekir; artık eşleştirme sorunu kalmayacaktır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor Önceki

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

2020 için En İyi 15 iPhone Hilesi ve İpuçları Sonraki

2020 için En İyi 15 iPhone Hilesi ve İpuçları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.