Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

Apple, Çin dışındaki mağazalarını önümüzdeki iki hafta boyunca kapatacak. Şirket ayrıca COVID-19'un yayılmasını önlemek için, çalışanlarının evden çalışmaları için gerekli imkanları sağladıklarını söyledi.

Apple, yıllık geliştiriciler konferansını online bir ortama taşıdıktan saatler sonra, şirket şimdi de aldığı bir kararla Çin dışındaki tüm mağazalarını coronavirüs endişeleri nedeniyle kapatacağını söylüyor.

Şirket, dünyanın dört bir yanındaki Apple Store'ların 27 Mart'a kadar kapanacağını söyledi. Ayrıca çalışanları evden çalışmaya teşvik etti ve insanların iyileşmesine yardımcı olmak için 15 milyon dolar bağışta bulunacağını taahhüt ettiğini söyledi. Ayrıca doğrudan Apple çalışanları tarafından, yapılan bağışlarla da destekleneceği söylendi.

Apple CEO'su Tim Cook Cuma günü geç saatlerde bir tweet paylaştı "İşyerlerimizde ve topluluklarımızda COVID-19'un yayılmasını önlemek için elimizden geleni yapmalıyız ." Cook, saatlik işçilerin, mağazaların geçici kapanmasından kaynakları ödemelerin devam edeceğini söyledi. 

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

Coronovirüs ilk olarak, Çin'in Wuhan kentinde geçen yılın sonlarında saptandı. Virüs 2019-Covid olarak bilinen, 31 Aralık tarihinde Dünya Sağlık Örgütüne bildirildi ve o zamandan beri hastalığın tedavisini bulmak için tüm dünya çalışmaktadır. Çinli bilim adamları hastalığı ölümcül SARS ve Orta Doğu solunum sendromunu içeren, Coronavirüsler olarak bilinen bir virüs ailesine bağladılar. DSÖ, Coronavirüs'ü bir salgın olarak bildirdi.

Hastalık şimdi de ABD'ye yayıldı ve Cuma günü Donald J. Trump'ın olağanüstü hal ilan etmesine neden oldu. Okullar kapandı ve diğer çeşitli etkinlikler ve spor etkinlikleri iptal edildi. ABD'de 1.600'den fazla coronavirüs vakası bildirilmiştir ve hala virüs için tedavi yöntemi bulunamamıştır. 

Cuma gününün erken saatlerinde Apple, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nı yalnızca online bir platformda düzenleyeceğini söyledi. Yılın en büyük faaliyetlerinden biri olan etkinlik, şirketin iPhone'lar, Mac'leri ve diğer çeşitli cihazlar için en yeni yazılım özelliklerini tanıttığı yerdir. Apple henüz online konferansın ne zaman yapılacağını söylemedi. 

Apple'ın kıdemli yardımcısı Phil Schiller, " Mevcut sağlık durumu, online bir açılış konuşması ve oturumlarla tam bir program sunan yeni bir WWDC 2020 formatı oluşturmamızı gerektiriyor ve tüm geliştirici topluluğumuz için tüm dünyada harika bir öğrenme deneyimi sunuyor." Dedi.

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

Apple, Çin dışındaki mağazalarını geçici olarak kapatıyor

Apple, coronavirüs dünyaya yayıldığı için faaliyetlerini erteleyen veya iptal eden firmalarını başında gelmektedir. İnternet devleri olan  Facebook  ve  Google'a da kendi konferanslarını iptal eden veya erteleyen diğer büyük teknoloji firmalardan bazılarındır. Bu yıl yapılması düşünülülen büyük organizasyonlar, Teksas'taki  heryıl yapılan SXSW müzik ve teknoloji festivali, San Francisco'daki Oyun Geliştiricileri Konferansı ve Los Angeles'taki Elektronik Eğlence Fuarı dahil iptal olan büyük teknoloji konferanslarıdır. Sadece teknoloji firmalarının faaliyetleri iptal olmuyor. Disneyland coronavirüs nedeniyle faaliyetlerini erteledi.

Apple ve Coronavirüs 

Dünyadaki birçok şirket gibi, Coronavirüs'de Apple'ın operasyonlarını askıya almasına neden oluyor. Şirket Ocak ayında vermiş olduğu üç aylık gelir rehberini kaçıracağı konusunda uyarmıştı. Gelir tablosunu etkileyen iki sebebini gösterdi. Coronavirüs, hem Çinli müşterilerden gelen talebi, hem de ülke içindeki üretim yeteneklerini bitirdi. Çin, Apple'ın en büyük pazarlarından biri ve iPhone gibi cihazlarının bir araya getirildiği birincil adres konumda bir ülkeydi. Apple, fabrikaların daha sonra açılacağı için dünya çapında iPhone sıkıntısı olacağını söyledi. 

Apple Ocak ayı sonlarında, coronavirüsün yayılmasını önlemek için Çin'deki mağazalarını kapattı. Mağazalar şimdi yavaş yavaş açılıyor ve yeni kapanmayacağı söyleniyor. 

Cook, Cuma günü online paylaşılan bir yayında, "Çin'deki deneyimlerden öğrendiğimiz en büyük ders, virüsün bulaşma riskini en aza indirmenin en etkili yolunun, yoğunluğu azaltmak ve sosyal mesafeyi en üst düzeye çıkarmak olmasıdır." Gerektiğini belirtti.

Cook ayrıca şirketin, "Çin dışında, dünya çapında esnek çalışma saatlerine" geçtiğini, Apple çalışanlarının rolleri izin verdiği takdirde, uzaktan çalışmalarına imkan sunacaklanını söyledi. Ofislerinde, yeni sağlık taramaları ve sıcaklık kontrolleri sunmaya devam edeceklerini belirtti. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Güçlü parolalar oluşturmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacak 9 kural Önceki

Güçlü parolalar oluşturmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacak 9 kural

Bluetooth'unuzun Bağlanmamasının En Yaygın 6 Nedeni Sonraki

Bluetooth'unuzun Bağlanmamasının En Yaygın 6 Nedeni

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.