Büyük dosyaları ücretsiz olarak nasıl gönderebilirsiniz?

Büyük dosyaları ücretsiz olarak nasıl gönderebilirsiniz?

Bu yazımızda, ücretsiz bulut depolama hizmetlerinin bir listesini derledik ve dosya aktarım sürecinin nasıl hızlandırılacağına dair ipuçları sağladık.

Dosyaları başkalarıyla paylaşabilmek, modern teknolojinin birçok avantajından biridir. Ancak bu dosyalar paylaşılamayacak ve aktarılamayacak kadar büyük olduğunda, işler çok daha karmaşık hale gelebilir.

Büyük dosyalarınızı ücretsiz olarak göndermenin ve yüklemenin kolay yolları olduğunu söylemek için buradayız. Bu yazımızda, ücretsiz bulut depolama hizmetlerinin bir listesini derledik ve dosya aktarım sürecinin nasıl hızlandırılacağına dair ipuçları sağladık.

Dosyaları göndermeden önce sıkıştırın

Dosyanızı nasıl göndermeyi seçerseniz seçin, onu küçültmek yalnızca depolama açısından yardımcı olacaktır. Dosya sıkıştırma yalnızca göndermeye çalıştığınız şeyi küçültmekle kalmaz, aynı zamanda e-posta, FTP veya bulut depolama gibi hangi yöntemi seçerseniz seçin aktarımın daha hızlı ilerlemesini sağlar. Aynı şey akıllı telefon kullanıcıları için de geçerli.

Çoğu bilgisayar yerleşik bir dosya sıkıştırma yardımcı programıyla birlikte gelir, bu nedenle bir ZIP dosyası oluşturmak yalnızca birkaç tıklama alır. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Windows 

  1. Sıkıştırmak istediğiniz dosyayı bulun 
  2. Üzerine sağ tıklayın ve Gönder'i seçin 
  3. Sıkıştırılmış (Sıkıştırılmış) Klasörü Seçin 

Mac

  1. Sıkıştırmak istediğiniz dosyayı bulun
  2. İki parmakla tıklayın / Control + tıklayın
  3. Sıkıştır… [Dosya Adı] öğesini seçin

Müzik dosyalarını veya videoları aktarıyorsanız, genellikle veri kaybını ve dosya bozulmasını azaltan daha iyi bir sıkıştırma algoritması kullandığı için ZIP yerine RAR sıkıştırmasını kullanmanızı öneririz. Bu açık kaynaklı dosya arşivleyicisi şu anda mevcut olan en iyilerden biri olduğundan, bunun için 7-Zip kullanmanızı öneririz.

Bir bulut depolama hizmetine yükleyin

Büyük dosyaları aktarmak için en iyi ve en popüler seçenek, bunları istediğiniz alıcının indirebileceği çevrimiçi bir depolama hizmetine yüklemektir. Bulut bilişim sayesinde, bu tür hizmetlerin sonsuz sayıda türü mevcuttur, bu nedenle sizin için en iyilerinden bazılarını seçtik.

Aşağıda, tümü bol miktarda depolama alanı, güvenlik ve paylaşım özellikleri sunan güncel favorilerimizin hızlı bir listesini bulacaksınız. Her bir programın nasıl kullanılacağına dair ayrıntılara girmeyeceğiz, bunun yerine ihtiyaçlarınıza uygun bir hizmet bulmanıza yardımcı olacak kısa açıklamalar sunacağız.

Google Drive

Google Drive

Google Drive, 15 GB'a kadar ücretsiz depolama alanı sunar ve resimler ve videolar gibi büyük dosyaları yalnızca birkaç tıklamayla paylaşmanıza olanak tanır. Sahip olması gereken yararlı özellikler olan yedekleme ve senkronizasyon seçeneklerine bile sahiptir.

Halihazırda bir Gmail hesabınız varsa, doğrudan e-posta hizmetinde etkili bir şekilde yerleşik olduğu için Drive'ın basitliğiyle rekabet edebilecek bir program bulamazsınız. Yalnızca e-posta oluşturma penceresindeki Google Drive logosunu tıklayarak Drive hesabınızda depolanan dosyaları e-postalara "ekleyebilirsiniz".

Ücretli Drive sürümüne yükseltme yapmak, size ayda 2 ABD doları karşılığında 100 GB, ayda 3 ABD doları için 200 GB veya 10 ABD doları karşılığında 2 TB depolama alanı (yani 2.000 GB) sağlar. Ayrıca, çok sayıda büyük dosya paylaşmayı planlıyorsanız, ayda 100 ABD doları ve bunun ötesinde daha büyük paketler için 10 TB seçeneği de vardır. Yükseltmeler için ödeme yapan tüm kullanıcılar, ikamet ettikleri ülkede mevcutsa otomatik olarak Google One'a yükseltilecek ve Google'ın uzman desteğinin yanı sıra altı kullanıcıya kadar paylaşılabilen ücretsiz bir 100 GB yükseltme alacak.

Chromebook alıcıları ayrıca 12 ay boyunca ücretsiz 100 GB alır, bu nedenle mümkünse bundan yararlanmayı unutmayın.

Dropbox

Dropbox

Çoğu zaman Google Drive ile karşılaştırıldığında Dropbox, 2GB ücretsiz depolama alanı ve çeşitli paylaşım seçenekleri sunan başka bir harika bulut depolama seçeneğidir. Temel özellikler paketi aşağı yukarı Google Drive ile aynıdır, ancak Dropbox ayrıca Android olmayan ve Kindle Fire gibi iOS cihazlar için bir mobil uygulama sunar.

Depolama seçeneklerinizi birkaç heyecan verici şekilde genişletebilirsiniz, ancak premium hesaplar da mevcuttur. Ayda 10$'a 2TB alana sahip bir Plus hesabı edinebilirsiniz; aylık 17$ ise size 3 TB depolama alanı ve birkaç gelişmiş özellik ile birlikte parola belirleme ve süresi dolan bağlantılar oluşturma gibi gelişmiş paylaşım kontrolleri sunar.

OneDrive

OneDrive

Microsoft'un OneDrive hizmeti, yıllar içinde önemli yükseltmeler ve yenilemeler gördü, bu da onu dosya ve klasörleri çevrimiçi depolamak için daha rekabetçi çözümlerden biri haline getirdi. Paylaşımlı klasör sistemi ile istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman paylaşabilir ve işiniz bittiğinde bir düğmeye tıklayarak bunu yapmayı bırakabilirsiniz. Ücretsiz bir paket 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlarken, ayda 2 ABD doları bunu 100 GB'a çıkarır. Office 365 abonesiyseniz, planınızın bir parçası olarak ücretsiz 1 TB OneDrive depolama alanından da yararlanabilirsiniz.

Box

Box

Box, bu bölümdeki diğer tekliflerden bazılarına göre daha fazla business eğilimine sahiptir. Bu, bireyler için geçerli özelliklerden yoksun olduğu anlamına gelmese de, dosya ve klasör paylaşım özelliklerine erişmek için, en az üç kullanıcı gerektiren bir İşletme hesabı (en azından Başlangıç düzeyinde) satın almanız gerekecektir. Her biri ayda yaklaşık 5 dolara mal olacak. Aynı zamanda ücretsiz bir depolama alanı ve uygun fiyatlı paketlere sahiptir.

Bu hesaplar üzerinden paylaşılan dosyalar ve klasörler parola korumalı olabilir, bu nedenle Box'u, verilerinin gizliliği ve güvenliğiyle ilgilenenler için mükemmel bir seçim haline getiren kullanışlı bir güvenlik özelliğidir.

MediaFire

MediaFire

MediaFire, temel bir hesapla 10 GB sağlar, ancak kullanıcılar toplamda 50 GB'a kadar ücretsiz depolama alanı kazanabilir ve inanılmaz derecede basit paylaşım araçlarına sahiptir. Bununla birlikte, söz konusu planda 10GB maksimum yükleme boyutu vardır, ancak büyük dosyalar yine de sorunsuz bir şekilde yüklenebilir. Ayrıca, ayda 4 dolara 1 TB'lik bir arazi de alabilirsiniz.

pCloud

pCloud

pCloud'un dosya aktarım hizmetleri mükemmeldir ve özellikle büyük dosya aktarımları için çok uygundur. Servis, dosya boyutu veya dosya aktarım hızına sınır koymaz, böylece dosyaları internet bağlantınızın kaldırabildiği kadar hızlı taşıyabilirsiniz, bu Gigabit ağına sahip olanlar için yararlı bir özelliktir. Hizmet ayrıca, indirme ve yükleme bağlantılarını paylaşma yeteneği dahil olmak üzere birçok ekstra özellik ve kaybolmadığından emin olmak için dosyanızın farklı sunucularda beş ek kopyasını içeren tam güvenlik sunar. Hizmet, kısa vadeli paylaşım için kullanabileceğiniz ücretsiz bir deneme sunar, ancak hizmetin kilidini kalıcı olarak açmak için tek seferlik bir ödeme yapmanız veya bir abonelik almanız gerekir.

Masv

Masv

Masv, özellikle büyük video dosyaları, grafik dosyaları ve yaratıcı profesyonellerin yapması gereken diğer zorlu aktarımlar için tasarlanmış bir dosya aktarım hizmetidir. 20 GB'tan büyük dosyalarla çalışıyorsanız, bu hizmete bakmak isteyeceksiniz. Masv, aktarım hızlarını olabildiğince yükseğe çıkarmak için dünya çapında 160 sunucu kullanır ve aynı zamanda işleri her türden istemcinin anlayabileceği kadar basit tutar. Fiyatlandırılmış bir hizmettir, ancak mümkün olduğunca çok tasarruf etmenizi sağlayan kullandıkça öde seçeneği vardır. Ayrıca ücretsiz olarak 100 GB veri sunan yedi günlük ücretsiz bir denemeyle başlayabilirsiniz.

Alternatif: Dosya Aktarım Protokolü (FTP)

Bulut depolama daha popüler hale geldikçe, FTP - Dosya Aktarım Protokolü - gibi eski usul yöntemler büyük ölçüde gözden düştü ve yalnızca bilgisayar korsanları bunlarla uğraştığında manşetlere geldi. Ancak, dosyalarınızı göndermeden önce sıkıştırmak istemiyorsanız, FTP yine de en iyi seçeneğinizdir. Büyük dosya aktarımları için tasarlanmış olan bu protokolü kullanmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey uygun bir FTP istemcisidir.

Günümüzde FTP aktarımını SFTP ve FTPS gibi güvenlik protokolleriyle birleştiren FTP seçenekleri vardır, bu nedenle dosya göndermek daha güvenlidir. Ancak bu seçeneklerin çoğu iş kullanımı için tasarlanmıştır ve dosyaları aktarmaya çalışan evdeki kullanıcılar için sınırlı değere sahiptir. Yine de bir işletmeyseniz, çözümleri için güvenli FTP teknolojileri kullanan Sharefile veya ExaVault gibi hizmetlere bakmak isteyebilirsiniz. Satın almadan önce denemeyi tercih ederseniz, ExaVault'un ücretsiz bir deneme sunduğunu unutmayın.

FTP nispeten uzun bir süreçtir ve dosyalarınızı bir bulut depolama hizmetine yüklemekten çok daha karmaşıktır, ancak yine de büyük dosyaları ücretsiz olarak taşımak için güvenilir bir yöntemdir.


Yazarın Diğer Yazıları

Kahveden Sonra İkinci Bağımlılığınız Olacak 13 Netflix Dizisi Önceki

Kahveden Sonra İkinci Bağımlılığınız Olacak 13 Netflix Dizisi

Tom Hanks'in İlk Western Filminin Fragmanı Yayınlandı Sonraki

Tom Hanks'in İlk Western Filminin Fragmanı Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.