Çevrimiçi Oyun Hesaplarınızı Hackerlardan Nasıl Korursunuz?

Çevrimiçi Oyun Hesaplarınızı Hackerlardan Nasıl Korursunuz?

Aşağıdaki oyun ilkelerine uyun: ateşin içinde durmayın, her zaman tankınızı iyileştirin ve tüm profillerinizi güvence altına almak için çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.

Bir zamanlar kendime oyuncu diyordum. Twitch'te yayın yaptım, YouTube'daki her OpTic Gaming videosunu izledim ve tükettiğim Redbull sayısını düşünmek bile istemiyorum. Ama gerçekten bir oyuncu muydum? Ne de olsa, hesaplarım (şimdi hepsi silindi) hiçbir zaman saldırıya uğramadı, çevrimiçi oyun hesaplarının bir şifre ve duadan biraz daha fazlası ile korunduğu 2014'ün hareketli günlerinde nadir görülen bir durum.

Şanslıydım ama gerçekçi olalım: Call of Duty, League of Legends, Smash ve denediğim bir avuç e-sporda da berbattım. Hesaplarım o zamanlar diğer oyuncular için pek değerli değildi. Günümüz ortamında, tüm oyun hesapları, hem oyun alanındaki hem de daha geniş çevrimiçi suç topluluklarındaki girişimci bilgisayar korsanları için bir kişisel bilgi hazinesidir.

İsimde ne var?

Bir oyun hesabının sahip olduğu tüm bilgileri, sizin veya çocuklarınızın sahip olduğu tüm bilgileri düşünün. Yalnızca ekran adınızda, oyuncu etiketinizde veya tanıtıcınızda, doğum yılınız veya genel takma adlarınız gibi değerli veriler olabilir. Bilgisayar korsanları, sizi veri komisyoncusu sitelerinde bulmak için bu tür kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri (PII) kullanabilir ve bu bilgileri tüm web'deki oturum açmalarınız için parolalarınızı tahmin etmek için kullanabilir.

Geçenlerde, çevrimiçi bir kişisel veri temizleme hizmeti olan Abine's DeleteMe'de bir gizlilik uzmanı olan Rob Shavell ile çevrimiçi oyun topluluğundaki kimlik hırsızlığı hakkında konuştum. Bilgisayar korsanları artık çevrimiçi oynamanın bilinen bir unsuru olduğundan, her yaştan oyuncunun kimliklerini korumak için adımlar atması gerektiğini söyledi.

Shavell, "Bugünlerde oyunlar çocuklar için banka hesapları haline geldi. Zamanlarını harcıyorlar ve harçlıklarını ve ebeveynlerin parasını bankaya yatırıyorlar. Ayrıca bazı temel bilgisayar korsanlığı becerilerine sahip bir grup insan var." Çevrimiçi olarak veri komisyonculuğunun çoğalmasını ekleyin ve bilgisayar korsanlarının hesapları ele geçirmesi için bol miktarda bilgi ve teşvik var.

Veri komisyoncusu siteleri, sadece bir isim ve telefon numarasının ötesine geçen ve bu veriler size karşı kullanılabilecek çok sayıda kişisel bilgi içerir. Shavell, "Bu veri simsarlarından bazıları artık kullandığınız araba, evinize harcadığınız para ve nerede eğitim gördüğünüz hakkında bilgilere sahip. Annenizin kızlık soyadı, tam doğum tarihiniz. Bunlar, çoğumuz şifre oluştururken kullanmaya meyilliyiz." Parolalarınız güvenli olsa bile, bu ayrıntılar bazı sitelere giriş yapmak için yine de deneme soruları olarak kullanılabilir.

Eğlence ve Kar için Hacking

Oyun hesaplarını çalmanın, öfkeli oyun arkadaşlarının veya küçük çaplı dolandırıcılık yapan çocukların küçük işi olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Oyun hesabı korsanlığı, web'in bazı köşelerinde kazançlı bir iştir ve PII ucuz bir maldır. Shavell, otomasyonun bilgisayar korsanlığı sürecinin anahtarı olduğunu belirterek, "Bilgisayar korsanlarının tüm bu verileri sıyırmak ve ardından farklı oyun platformlarına karşı farklı yapılandırmaları denemek için kullanabileceği araçlar var. Bu bilgisayar korsanlarına getirdikleri karmaşıklık çok arttı. Bunu kolaylaştıran karanlık ağda ticaret yaptıkları yazılımlar yazdılar."

Bilgisayar korsanlarının suçlarından çok para kazanmak için her zaman doğru şifre kombinasyonlarını tahmin etmeleri bile gerekmez. Shavell, "Gerçekten iyi bir iş sahibi olmak için zamanın yarısından fazla başarılı olmaları gerekmiyor. Her yüz veya bin tahminden birkaç doğru zaman ve birdenbire, bir sürü hesap ortaya çıkıyor" dedi.

Çevrimiçi Oyun Hacklerinden Nasıl Kaçınılır?

Peki bir oyuncuysanız veya birinin ebeveyniyseniz ne yapabilirsiniz? Güvenliğin anahtarı çok faktörlü kimlik doğrulamadır ve şimdilik güvenli, kullanışlı ve ücretsiz olan en iyi yöntem bir kimlik doğrulama uygulaması kullanmaktır.

Tekmoloji olarak yukarıda bahsedilen kimlik doğrulama uygulamalarıyla veya bir donanım güvenlik anahtarıyla uygulanmış olsun, tüm biçimlerinde çok faktörlü kimlik doğrulamanın büyük savunucularıyız.

Uygun parola koruması da bir zorunluluktur. Her hafta okuyucularımdan bir şifre yöneticisi kullanmalarını istiyorum ve daha fazla okuyucu birden fazla oturum açmak için aynı şifreleri kullanmayı bırakana kadar devam edeceğim. Tekrarlanan parolanızın benzersiz olduğuna inanıyor olsanız bile, neden bir bilgisayar korsanının parolayı bir kez doğru bulma şansını alasınız? Piyasada birkaç iyi ücretsiz şifre yöneticisi var. Birini seçin ve kendinize çevrimiçi suçlulara karşı savaşma şansı verin.

Dijital ayak izinizi de incelemeyi düşünmelisiniz. Son zamanlarda kendinizi Google'da arattınız mı? Özellikle sosyal medyada aktifseniz veya çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız, bulduğunuz tüm bilgilere şaşırabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizin büyük bir kısmını çevrimiçi olarak görmek sizi ürpertiyorsa, benzer bir veri silme bileşenine sahip olan DeleteMe veya IDX Privacy gibi bir veri kaldırma hizmetine yatırım yapmayı düşünün. Veri kaldırma hizmetleri, yıl boyunca sizin adınıza her türlü veri komisyoncusu sitesine yayından kaldırma talepleri gönderir, bu nedenle yapmanız gerekmez. Tabii ki, işi her zaman ücretsiz olarak kendiniz yapabilirsiniz.

Çevrimiçi güvenliğinizi bir üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, tüm çevrimiçi platformlarda paylaştıklarınızı da izlemeniz gerekir. Veri simsarlarıyla mücadele etmek, çevrimiçi gizliliğin korunması söz konusu olduğunda yalnızca bir adımdır.


Yazarın Diğer Yazıları

Google Şifre Yöneticisinde Nasıl Ustalaşılır? Önceki

Google Şifre Yöneticisinde Nasıl Ustalaşılır?

Call of Duty: Modern Warfare 2 Çıkış Tarihi Açıklandı! Sonraki

Call of Duty: Modern Warfare 2 Çıkış Tarihi Açıklandı!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.