Çin, Akıllı Telefon Sevkiyatını 2021 Yılında Büyüttü

Çin, Akıllı Telefon Sevkiyatını 2021 Yılında Büyüttü

Çin, son dönemde yaşadığı coronavirüs pandemisi ve teknoloji ambargosu nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçirmişti. Çin, Şubat 2021 itibari ile geçen yıla göre akıllı telefon sevkiyatını üç kat arttığını açıklayarak ilerlediğini gösterdi.

Çin, akıllı telefon üretimi ve sevkiyatı konusundan küresel piyasada üst sıralarda yer almaktadır. Çin, birçok markayı küresel piyasaya kazandırmayı başardı. Ancak coronavirüs salgını ve Çinli markalara gelen amborgolar nedeniyle, Çin'in bu başarısını büyük ölçüde etkiledi.

Bununla birlikte, Çin Bilgi ve İletişim Akademisi'ne (CAICT) yayınladığı verilere göre, Çin'in akıllı telefon işi kendi pazarında, geçen yılın aynı dönemine göre toparlanmaya başladı.

Veriler, Çin'deki telefon sevkiyatlarının 2021 Şubat ayında yıllık % 236,6 gibi şaşırtıcı bir artışla 21,3 milyon adetle zirveye ulaştığını gösteriyor. Salgının ilk olarak ortaya çıktığı Şubat 2020 de sevkiyat rakamları 6,3 milyon olduğu ve bu rakamlara göre şuan belirgin bir artış olduğu söylendi.

Hatta tahminen 14,9 milyon telefonun sevk edildiği Şubat 2019'daki salgın öncesi sevkiyatları bile geride bıraktı. Elbette, bu rakamlar içinde en büyük kaybedenin, ABD yasağının bir sonucu olarak akıllı telefon işinde sıkıntı yaşayan Huawei olduğu açıklandı.

Çin, Akıllı Telefon Sevkiyatını 2021 Yılında Büyüttü

Çin, Akıllı Telefon Sevkiyatını 2021 Yılında Büyüttü

Xiaomi, Oppo ve Vivo'nun yanı sıra satışlarını artırmaya devam etti. Çinli şirketler, Huawei'den kaynaklanan boşluğu doldurmak için birbirleriyle rakebet ediyorlar.

Çin'deki üreticiler artık coronavirüs pandeminin getirdiği zorluklardan kurtulmuş olsalar da, teknoloji endüstirisi yakın zamanda çoğalan küresel işlemci kıtlığıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. İşlemci kıtlığının en çok otomobil endüstrisini vurduğu, ancak o zamandan beri akıllı telefon sektörü dahil diğer sektörlere de sıçradığı açıklandı.

Yonga seti kıtlığına rağmen, sektörün pozitif büyümesini sürdürmesi bekleniyor. DigiTimes, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının bu yılın ilk çeyreğinde yıllık yaklaşık yüzde 50 artarak 2021'in 1. çeyreğinde 340 milyon adede ulaşması beklendiğini tahmin ediyor. 2020'de sevk edilen 280 milyon adetin iki katına çıkması ve 2021'de 600 milyonun üzerinde birime ulaşması bekleniyor.

Çinli Akıllı Telefon Markaları Türkiye Piyasasına Geliyor

Çin, Akıllı Telefon Sevkiyatını 2021 Yılında Büyüttü

Çin menşeili firmalar üretim kapasitelerini ve çeşitliliğini artırmaya çalışıyor. Buna paralel olarak Çin merkezli Oppo ve Güney Kore devi Samsung, Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlayacak.

Öte yandan Güney Kore merkezli Samsung Electronics de Türkiye'de üretime başlamayı planlıyor ancak Oppo'nun aksine şirket kendi tesislerini kurmayacak, ancak İstanbul'da bir alt yüklenici tuttu.

Bu şirketlerin devamında Çin merkezli; Xiaomi, Vivo, TCL gibi akıllı telefon üreticileri de Türkiye piyasasına yatırım yapmayı planladığı söyleniyor.

Çinli firmaların Türkiye piyasasına girmek istemelerinin ana nedeni olarak Avrupa piyasasında söz sahibi olmak istemeleri gösteriliyor. Şirket bu bölgede ürettiği cihazları hızlı bir bir şekilde Avrupa piyasasına ulaştıracak.


Yazarın Diğer Yazıları

Yeni Favori Mouse'umu Buldum!! Gamepower Translucent Pro RGB Önceki

Yeni Favori Mouse'umu Buldum!! Gamepower Translucent Pro RGB

LG 2023'te, Tesla Araçlar İçin Pil Hücresi Üretmek İstiyor Sonraki

LG 2023'te, Tesla Araçlar İçin Pil Hücresi Üretmek İstiyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.