Çok az insanın bildiği 10 güçlü psikolojik film


Başından sonuna kadar koltuğunuzun ucunda gergin bir şekilde oturmanıza neden olacak heyecan verici bir deneyim sunan 10 psikolojik film listemizle karşınızdayız.

Sinemaya asla büyük kalabalıklar çekmeyen filmler vardır ve çoğu insanınların film koleksiyonlarına dahi giremez. Ancak bazıları hala en son gişe rekorları kıran filmler kadar ilgiyi hak ediyor.

Çok az insanın bildiği 10 güçlü psikolojik film


1
We Need To Talk About Kevin
Bir anne ile oğlu arasındaki ilişkiye dair acımasız ama güzel bir hikaye. Eva, tüm kişisel ve profesyonel isteklerini bir kenara bırakarak, hayatını çocuğunun yetiştirilmesine adıyor. Bununla birlikte, ilişkileri en başından beri son derece karmaşıktır. Kevin, 15 yaşındayken çözülemeyen bir şey yapar ve Eva şu soruyla kahrolur - bu onun hatası mı?

2
Side Effects
Bu hikaye gizem ve tuhaflıklarla doludur; bize antidepresanlara harcanan bir hayatın nasıl hem sevinç hem de keder getirdiğini gösterir. İlaçlar her zaman insan aklına bazen korkutucu şekillerde zarar vermiştir. Film birkaç Hollywood klişesi taşıyor, ancak harika bir oyuncu kadrosu var, bu yüzden genel olarak görülmesi gerekiyor!

3
Martha Marcy May Marlene
Bu, pek çok önemli soruyu gündeme getiren ve izleyiciyi sürekli merak ettiren çok ince ama derin bir film: Ana karakter bölünmüş bir zihne mi sahip yoksa bunlar sadece anıları mı? Yaşananlar gerçek mi yoksa illüzyon mu? Bu film, Olsen ikizlerinin küçük olanı Elizabeth Olsen'in ilk filmiydi. Kendinden emin performansı birçok izleyici için gerçek bir sürpriz olacak.

4
Her
Bu, hem eleştirmenler hem de sıradan sinemaseverler tarafından sevilen, son yılların en orijinal filmlerinden biri olmalı. Ana olay örgüsü biraz beklenmedik: ana karakter aşık oluyor ama... bir bilgisayar işletim sistemine. Saçma geliyor, değil mi? Ama bu gerçek ilişki hakkında bir film - "o" nun bir bedeni olmamasına rağmen.

5
Kynodontas
Belirsiz ama büyüleyici bir film. Bu, ataerkil aile değerlerinin en grotesk biçimiyle ve burjuva toplumunun ideali olan "Evim benim şatomdur" ile dalga geçen anti-totaliter bir film. Ailenin kapalı dünyası, ebeveyn vesayeti ve otoritenin çocuklar üzerindeki etkilerinin en saçma şekline getirilmesiyle hayal edilebilecek en sert şekilde tasvir edilmiştir.

6
Cleveland Abduction
Bu film gerçek bir hikayeden ilham aldı. 11 yıl bir manyak tarafından esaret altında tutulan genç bir kadın, akıl sağlığını korumayı ve talihsiz arkadaşlarıyla aileye yakın bir şey yaratmayı başarır. Doğal olarak, izlenmesi zor bir filmdir, ancak aynı zamanda insan psikolojisinin derinlemesine bir çalışmasıdır.

7
Stoker
Yönetmen Park Chan-wook, insan çılgınlığını tarafsız ama güzel bir şekilde nasıl tasvir edeceğini biliyor. Bu gerilim filmi sizi son saniyeye kadar tetikte tutacak ve jeneriğin bittikten sonra bile hala insan doğası ve bununla ilgili filmin ortaya koyduğu ana soruyu düşünüyor olacaksınız: içimizdekinin ne kadarı genlerimiz tarafından belirlenir ve ne kadarı çevre tarafından şekillendirilir?

8
Womb
Bir kadın ölü sevgilisini klonlar, sonra onu bebeklikten ergenlik yıllarına kadar büyütür, bu arada aldığı kararın doğru olup olmadığı konusunda şüphe duyar. Hiç kimsenin bilmediği gri bir İngiliz kasabasının arka planı ve yalnızca karakterleri değil izleyicileri de dikkatini dağıtmaya iten genel bir acı ve çaresizlik duygusu, umutsuzluk atmosferinin oluşturulmasına yardımcı oluyor.

9
Goodbye Solo
Yolcularından birinin kalbine neşe, umut ve inanç getirmeye çalışan büyük bir kalbi olan bir taksi şoförünün sıradışı bir filmi. Bu, bize insanlığın anlamı hakkında gerçekten bir şeyler öğreten bir film - ve şaşırtıcı bir şekilde, nispeten bilinmeyen bir yönetmen ve aynı derecede tanınmayan bir oyuncu kadrosundan geliyor.

10
The Black Balloon
The Black Balloon, 2008 Berlin Film Festivali'nde “Gençlik İçin En İyi Film” kategorisinde ödül kazandı. Gerçekten de, sevgi, aile görevi ve engelli insanlara karşı halkın tavrının mükemmel bir şekilde iç içe geçtiği bu harika hikayeyi tarif etmenin muhtemelen en iyi yolu budur.

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Hayatınıza değer vermeyi öğretecek filmler

Sonraki

Popüler Filmlerden Hepimizin Kaçırdığı 18 Ayrıntı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.