Coronavirus, teknoloji şirketlerini ağır bir şekilde sarsıyor

Coronavirus, teknoloji şirketlerini ağır bir şekilde sarsıyor

Coronavirüs paniği tüm dünyayı sarmışken Barcelona'da on binlerce Çinli ile buluşacak mobil teknoloji temsilcileri de kara kara düşünmeye başladı. Teknoloji devleri bir bir Mobil Dünya Kongresi'ne ayrılma kararı aldı.

Coronavirüs, tüm dünya ekonomisini vurduğu gibi, teknoloji dünyasının merakla beklediği Mobil Dünya Kongresi'ne (MWC) etkinliğini olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Dünyanın en önemli mobil teknoloji fuarı olarak bilinen, 24-27 Şubat tarihlerinde İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi'ne (MWC), coronavirüs salgını dolayısıyla katılmama kararı alan şirketlerin sayısı artıyor. Zatürre benzeri hastalık, her yıl 200'e yakın ülkeden 100 bin kişinin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Mobil Dünya Kongresi'ni (MWC) etkiledi. Organizatör GSMA açıklaması göre, fuara katılmayacak teknoloji devleri; Nvidia, Ericsson ve LG'den sonra ABD merkezli Amazon olarak açıklandı.

Organizatör GSMA, Çin'de bulunan kişilerin konferansa gelmeden önce en az iki hafta boyunca ülke dışında olduklarına dair kanıt sunmaları ve enfekte olmuş kişilerle temas halinde olmadıklarını anlamak için sağlık taramasında geçireceğini açıkladı.

Koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü'nün uluslararası kaygılarla ilgili bir halk sağlığı acil durumu olan 2019-nCoV adlı yeni türü ilan ettiği, Ocak ayından bu yana dünya çapında endişeler yarattı. BM sağlık kuruluşu virüsün özellikle "sağlık sisteminin gelişmemiş ülkelerde" yayılmasından endişe ediliyor. Ölüm sayısı 800'den fazla arttı ve enfeksiyon sayısı 37.000'i geçti.Virüs, Hubei eyaletinin Wuhan bölgesinde geçen yılın sonlarında keşfedildi ve zatürreye benzer semptomlara sahipti. İlk kez 31 Aralık'ta WHO'ya bildirildi, Çinli bilim adamları hastalığı SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) ve MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) içeren bir virüs ailesine bağladılar. Enfeksiyonlar yaklaşık 30 ülkede bulundu. Hatırlayacağınız gibi, akıllı telefon, tablet ve mobil teknolojiler alanındaki pek çok fabrika Çin'de bulunuyor. Teknoloji devlerinin genelde Çin'den gelmesi, bu ziyaretçilerin sıradan turistler olmaması ve dijital dünyadaki pozisyonları nedeniyle sık sık Çin'i ziyaret ediyor olmaları da Barselona halkını kara kara düşündürüyor.

Coronavirus, teknoloji şirketlerini ağır bir şekilde sarsıyor

Birçok teknoloji şirketi durumu yakından izliyor ve gereksiz seyahatleri kısıtlıyor. Çinli dizüstü bilgisayar üreticisi Lenovo, büyük birebir toplantılardan kaçındığını ve salgın hakkında daha fazla şey bilinene kadar daha fazla insanın evden çalışmasına izin verdiğini söyledi. HP, Çin'e gidip gelen çalışanlar için bazı seyahat kısıtlamaları uygulamıştır. Firefox tarayıcısını yapan Mozilla, maskeleri ve el dezenfektanını şirket genelinde aktif kullanılmasına dikkat ediyor. 

Facebook ve Twitter, Çin'e zorunlu olmayan seyahatleri askıya alıyor. Nintendo'nun Çin'deki popüler Switch telefonunun üretiminin "koronavirüsten bir miktar etkilendiğini" açıkladı, Yine Facebook'un Oculus VR kulaklığının üretiminde gecikmeler beklediği bildirildi. Bir araştırma firması olan IHS Markit'e göre, LCD ve OLED panelleri yapan beş fabrikanın üretimde yavaşlama görmesi bekleniyor.

Virüs, büyük teknoloji devlerini etkiliyor.

Apple,

İPhone üreticisi Çin'de  geçici kepenk kapatıyor. Çin İphone için en büyük ve en önemli pazarlardan biri. Apple ayrıca, 9 Şubat'a kadar Çin'deki şirket ofislerini ve iletişim merkezlerini kapatıyor. Şirket, Çin'deki çevrimiçi mağazasının açık kalacağını ve mağazaları mümkün olan en kısa sürede yeniden açmak için "durumu yakından izleyeceğini" söyledi.

CEO Tim Cook, Apple'ın perakende ortaklarının bir kısmı ile de yollarını ayıracağını söyledi. Apple'ın Wuhan bölgesinde tedarikçileri var, ancak sağladıkları bileşenler için alternatif kaynakları olduğu söyleniyor. Şirket, "beklenen üretim kaybını telafi etmek için azaltma planları üzerinde çalışıyor" dedi. Tim Cook, koronavirüsün Çin'in diğer bölgelerindeki tedarikçileri nasıl etkileyeceğini anlattı. Çin hükümeti, Ay Yeni Yıl tatili tatilini Ocak ayının sonundan 10 Şubat'a kadar uzattı ve bunun Apple tedarikçi fabrikalarının açılmasını geciktireceğini söyledi. Çin'e bağlı özerk bölge olan Hong Kong'daki altı Apple mağazasının hepsi açık durumda bulunuyor. Apple  önümüzdeki hafta "kamu sağlığı uzmanlarına ve hükümet yetkililerine danışarak" şirket ofislerini yeniden açmak istiyor.

Google,

Arama devi Google'da 29 Ocak'ta sağlık tehdidi nedeniyle Çin, Hong Kong ve Tayvan'daki tüm ofislerini geçici olarak kapattığını söyledi. Teknoloji devi ayrıca Çin ve Hong Kong'a iş seyahati konusunda kısıtlamalar getirdi. Çin'deki Google çalışanlarından ve Çin'den dönen yakın aile fertlerine en az 14 gün boyunca evden çalıştıkları söyleniyor. Google'ın Çinde ki faaliyet alanı, esas olarak reklamcılık için satış ve mühendisliğe odaklanmaktadır.

LG,

Güney Koreli elektronik şirketi, Mobil Dünya Kongresi'ne (MWC) 2020'de ilk çekilen firma olurken, Şirket ceo yaptığı açıklamada; koronavirüs nedeniyle çalışanlarının ve halkın güvenliği konusundaki endişelerini dile getirerek "fuardan çekileceğini" söyledi. Şirket, "yüzlerce LG çalışanını gereksiz yere uluslararası seyahatlere maruz bırakmayı" önlemek istediğini söyledi. LG, ürünlerini tanıtmak için yakın gelecekte başka etkinlikler düzenleyeceğini söyledi.

ZTE,

Çinli ZTE şirketi MWC'deki basın toplantısını iptal etti, ancak planlanan diğer faaliyetlerin devam edeceğini söyledi. ZTE, Çin'deki tüm personelin Barselona'ya gitmeden iki hafta karantinaya alınması ve üst düzey toplantılara katılan, tüm üst düzey yöneticilerin Avrupa'da bu iki hafta boyunca sağlık taramasından geçireceğini açıkladı.

Amazon,

Online perakende devi, MWC'ye katılımını iptal etmenin yanı sıra, "iş açısından kritik bir neden" olmadığı sürece Çin'e iş seyahatini kısıtladığını söylüyor. Şirket ayrıca, çalışanların 14 gün boyunca evden çalışmasını tavsiye etti. Herhangi bir semptom yaşarlarsa, ofise dönmeden önce tıbbi konsültasyon almaları söyledi

Bir sözcü, "Çalışanlarımıza muazzam bir değer veriyoruz ve çalışanlarımızın refahına ve güvenliğine odaklanıyoruz" dedi. Çok dikkatli olmakla birlikte, Çin'e ve Çin'den iş seyahatini bir sonraki duyuruya kadar kısıtlıyoruz ve çalışanlarımızı CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) gibi uluslararası sağlık kuruluşları tarafından sağlanan sağlık ve güvenlik yönergelerine uymaya teşvik ediyoruz.

Microsoft,

Yazılım devi, Çin merkezli çalışanlara evden çalışmalarını ve 9 Şubat'a kadar tüm gereksiz iş seyahatlerini iptal etmelerini tavsiye etti. Ayrıca, çalışanların, Çin'e zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmaları önerilir. Microsoft, çalışanlarının  riskinin düşük olduğunu ve şu anda hiçbir çalışanın etkilenmediğini tahmin ediyor. Microsoft, WHO ve CDC gibi küresel sağlık yetkilileri tarafından yapılan önerilerin değerlendirilmesine dayanarak çalışanları korumak için seferber edilen küresel bir sağlık müdahale ekibine sahiptir.

Tesla,

Elektrikli otomobil üreticisi, Çin hükümetinin özel şirketlere geçici olarak operasyonları durdurmasını söyledikten sonra Şangay'daki yeni tesisini bir buçuk haftaya kadar kapatıyor. CFO Zack Kirkhorn yatırımcılara şirketin dördüncü çeyrek gelir çağrısı sırasında zorunlu kapanıştan bahsetti. Yetkili, kapatma işleminin ilk çeyrek karını "hafifçe" etkileyebileceğini söyledi. Kapatma Tesla'nın tesiste üretime başlamasından kısa bir süre sonra geliyor. Tüm özel tesisler 9 Şubat'a kadar kapalı kalacak, ancak kamu hizmeti şirketleri ve sağlık endüstrileri açık kalacak.

Airbnb,

Ev kiralama hizmeti veren Airbnb şirketi, coronavirus'tan etkilenen konuklara ve ev sahiplerine ceza ödemeden rezervasyonları iptal etme fırsatı sunacağını söyledi. Bu politika, Wuhan'ın bulunduğu Hubei Eyaletindeki ev sahipleri veya konuklar için 21 Ocak - 8 Şubat tarihleri ​​arasındaki rezervasyonların yanı sıra Hubei'de kalan konuklar için de geçerlidir. 

Uber,

Uber firması, koronavirüsün yayılmasını önlemek için Meksika'da yaklaşık 240 kullanıcı hesabını geçici olarak askıya aldı. Twitter'daki bir açıklamasında, Uber Meksika'daki hesapları askıya aldığını söyledi, çünkü bu kullanıcılar muhtemelen virüse maruz kalan iki sürücü ile temasa geçti. Şirket, Mexico City sağlık departmanından virüs taşıyıcısı olabilecek bir yolcu hakkında bilgi aldıktan sonra hareket etti. 

Ericsson,

İsveç devi Ericsson, 7 Şubat'taki toplantısında, MWC 2020 katılmayacağını açıklayan en son şirket oldu. Ericsson CEO'su Börje Ekholm, yaptığı açıklamada, "Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve diğer paydaşlarımızın sağlığı ve güvenliği en yüksek önceliğimizdir."  Diyerek şöyle devam etti: "Barselona'daki MWC'deki en son yeniliklerimizi sergilemeyi dört gözle bekliyorduk. Bu çok talihsiz bir durum ama sorumluluk alarak, bu yılki etkinlikğe katılmayacağımızı açıklamak zorundayız." Bunun yerine Ericsson, yeni ürün ve hizmetlerini yerel "Ericsson Kutusuz" etkinliklerinde açıklayacağını söyledi.

Sony,

Sony, gerçekleştirilecek MWC 2020'ye katılmaktan ve burada etkinlik düzenlemekten vazgeçildiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu kararı almanın şirket adına zor olduğunun da altı çizildi.

Sony'nin MWC 2020 etkinliği, 24 Şubat günü Türkiye saatiyle 10:30'da başlayacaktı. Şirket, aynı gün ve saatte, resmi Xperia YouTube kanalında yayınlayacağı bir etkinlik gerçekleştirecek. Dolayısıyla Sony'nin yeni akıllı telefonlarını tanıtmaktan vazgeçmediği söylenebilir.

Nvidia,

ABD merkezli grafik yongası üreticisi Nvidia 7 Şubat'ta yaptığı açıklamada, bu yıl gerçekleşecek olan Mobil Dünya Kongresi'ne katılamayacağını açıkladı. Şirket bir blog yazısında, "bizim en büyük endişemiz meşlektaşlarımız, ortaklarımız ve müşterilerimizdir. bu yüzden kimseyi rikse sokmak istemiyoruz." dedi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Instagramda hangi hesaplarla etkileşime girmediğinizi nasıl görebilirsiniz? Önceki

Instagramda hangi hesaplarla etkileşime girmediğinizi nasıl görebilirsiniz?

Steam'den para iadesi nasıl alınır? Sonraki

Steam'den para iadesi nasıl alınır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.