Diğer Ülkelerden Netflix İzlemek İçin VPN Nasıl Kullanılır?

Diğer Ülkelerden Netflix İzlemek İçin VPN Nasıl Kullanılır?

Netflix'te video izlemek, çoğumuzun artık hafife aldığı bir zevktir, ancak sınırları geçmeye başladığınız anda onu kullanılamaz bulabilirsiniz. Doğru VPN ile, ülkeden ülkeye zıplayarak akışa devam edebilirsiniz.

Yurtdışına seyahat ederken en son Netflix dizilerinizi izlemeye çalışıyorsanız veya ikamet ettiğiniz ülke dışındaki ülkelerde yalnızca Netflix'te izlenebilen bir dizi izlemek istiyorsanız, işiniz biraz zordur. Ancak bir VPN hizmeti ve biraz ısrarla, nerede olursanız olun izlemek istediğiniz şeylerin çoğunu izleyebilirsiniz.

Sizin Netflix'iniz Benim Netflix'im Değil

Her gün kullandığımız video akış hizmetlerinin dünyanın her yerinde aynı olduğunu varsaymak kolaydır, ancak bu doğru değil. Özellikle akış hizmetlerinde mevcut olanlar, ülkeden ülkeye oldukça farklı olabilir.

Bunun nedeni, Netflix gibi akış hizmetlerinin belirli pazarlarda film ve TV sağlamak için diğer medya şirketleriyle anlaşmalar yapmasıdır. Harika bir örnek, Star Trek: Discovery'dir. ABD ve Kanada'da, daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek için bir CBS Tam Erişim hesabına ihtiyacınız var. Bununla birlikte, dünyanın geri kalanının çoğu, Netflix'ten kolayca erişilebildiği için başka bir yayın hizmetine kaydolmadan Discovery'nin keyfini çıkarabilir.

Bu, Netflix aboneleri için biraz sığ bir anlaşma gibi gelebilir. Bir abonelik için para ödüyorlar, bu yüzden Netflix'in sağladığı tüm tatlı video içeriklerini almaları gerekmez mi? Ama durum böyle değil. Yalnızca hesabınızı oluşturduğunuz ülkedeki içeriklere hak kazanırsınız.

Bu makaleyi yazarken, belirli bir senaryoya odaklanmaya çalıştık: Yurtdışına seyahat ediyorsunuz ve halihazırda Netflix'te izlediğiniz bir programı izleyemiyorsunuz. Bu gerçek bir sorun, ancak pek çok okuyucunun kendi ülkelerinde bulunmayan Netflix içeriğine erişimle daha çok ilgilendiğini düşünüyorum.

Bu çetrefilli bir etik sorununu da gündeme getiriyor. Bir şeyi izlemek için VPN kullanmak, telif hakkıyla korunan içeriği ücretini ödemeden indirmekle tam olarak aynı değildir, ancak yine de kurallara aykırıdır - istediğiniz içerik ülkenizde herhangi bir fiyata mevcut olmasa bile.

Belki safım ya da kapitalizmde etik tüketim yok. Ne olursa olsun, farklı hissediyorsanız ve ücretli bir hizmeti yaratıcılarının amacı dışında kullanmada herhangi bir sorun görmüyorsanız, bu size kalmış. Bizler avukat değiliz, etikçi de değiliz, ancak herhangi bir hizmet şartını ihlal etmeden önce kesinlikle dikkatlice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Dünya Çapında Tünel Açma

İnternetteki her cihazın kendisine atanmış bir IP adresi vardır ve bu adresler genellikle coğrafi olarak dağıtılır. New York City bölgesindeki kişilerin tüm IP adresleri benzer olmalı, ancak Londra'daki IP adreslerinden farklı olmalıdır. Bir cihazın IP adresine bakarak, bir cihazın nerede olduğunu kabaca belirlemek oldukça kolaydır.

VPN'lerin devreye girdiği yer burasıdır. VPN, internet trafiğinizi, gözlemcilerin ne yaptığınızı görmesini engelleyen şifreleme ile korur. Bilgilerinizi VPN şirketi tarafından işletilen uzak bir sunucuya tüneller. Bu sunucu farklı bir ülkedeyse, web'i o ülke içinde oturuyormuş gibi kullanıyorsunuz demektir. Hatta cihazınız VPN sunucusunun IP adresine sahip gibi görünecek ve gerçek IP adresinizi etkili bir şekilde gizleyecek ve çevrimiçi etkinlikleri doğrudan sizinle ilişkilendirmeyi çok daha zor hale getirecektir.

Bir VPN'e ihtiyaç duymanızın birçok nedeni vardır, ancak kendi ülkenizden çok alakasız farklı bir konumdaymış gibi görünmeniz gerekiyorsa, bu vazgeçilmezdir. Öncelikle, yabancı bir IP adresi kullanmak için bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı alma veya yeniden yapılandırma konusunda endişelenmenize gerek yok - VPN şirketi, çok sayıda IP adresi bulunan bir sunucu filosunu yönetir. Diğeri için, VPN uygulamaları bir konumdan diğerine geçmeyi son derece kolaylaştırır. Sadece tıklayın ve trafiğiniz yeniden yönlendirilir.

IP adreslerinin, birisinin internetteki gerçek konumunu anlamanın tek yolu olmadığını unutmayın. Çerez verileri, belirli tarayıcı ve cihaz ayarları veya hatta bağlantı gecikmeniz gibi diğer bilgiler de konumunuz hakkında bir şeyler iletebilir. Bir mobil cihazda, bir uygulama GPS verilerinize erişim isteyebilir. Ancak IP adresleri denetim için hazırdır ve genellikle görülmesi için özel izinler veya hileler gerektirmez.

VPN: Engellemeyi Kaldırmanın Ustası

Başka bir ülkedeki bir VPN'e bağlanmak, o ülkedeymişsiniz gibi görünmenizi sağlar; bu, gizliliğiniz için iyidir, ancak aynı zamanda akış içeriği üzerindeki bölgesel kısıtlamaları da ortadan kaldırabilir.

İşleyiş şekli şöyledir: Türkiye'de İstanbul'daki evinizde bir Netflix programı izlediğinizi ve New York'a seyahat ettiğinizi varsayalım (bu, COVID-19 öncesi veya sonrası bir gerçeklik olduğunu varsayalım). ABD'ye vardığınızda, dizinizi izlemeye devam edemeyebilirsiniz çünkü ABD Netflix aboneleri için mevcut değildir. Bir VPN kurarsanız, İstanbul'daki evinizin yakınındaki bir sunucuya bağlanın, bıraktığınız yerden dizinizi izlemeye devam edebilirsiniz.

Elbette, yabancı Netflix'in yasak meyvesini yukarıdaki bahane olmadan tatmak isteyebilirsiniz. İstanbul'daysanız ve başka bir ülkede yalnızca Netflix'te mevcut olan bir şeyi izlemek istiyorsanız, konumunuzu taklit etmek için uygun ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanmanız yeterlidir.

Teoride kulağa çok basit geliyor ama pratikte biraz daha karmaşık.

Netflix, VPN'leri Engellemeyi Sever

Netflix, bazı içerikler için bölgesel kısıtlamaları uygulamak amacıyla VPN kullanımını engellemeye çalışmaktadır. Bu, dijital sınırların dışına çıkmaya çalışmayanlar için biraz haksızlık. 

Öte yandan VPN şirketleri, müşterilerini Netflix'e bağlı tutmak için çok çalışıyorlar, kısmen kolaylık dışında, ancak şüphesiz, içeriğin engellenmesinin VPN müşterileri için büyük bir cazibe olduğunu anlıyorlar. Düşmanların yavaş yavaş birbirlerini alt etmeye çalıştıkları Soğuk Savaş dönemi denizaltı filmi gibi.

Netflix'i VPN aracılığıyla izlemeye çalışırken, bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek birkaç şey vardır. En önemlisi kalıcı olmaktır: Birden çok sunucuyu ve protokol ayarlarını deneyin. Günün farklı zamanlarını deneyin. Testlerimin büyük çoğunluğu çok tutarlı olsa da, bazı hizmetler birkaç deneme yaptı.

Ayrıca, emrinizde olan araçlara da dikkat edin. VPN şirketleri, abonelerinin muhtemelen içerik yayınlamak istediğini bilir. Özellikle akış için sunucular veya yardımcı olabilecek ayarlar olabilir. VPN belgelerine bakın ve şirketin ne önerdiğini görün.

Birçok VPN hizmeti size statik bir IP adresi satar. Bu, IP adresinizin VPN sunucusuna atanmış herhangi bir IP adresine değiştirilmesini sağlamak yerine, VPN'nizi her açtığınızda aynı IP adresine sahip olacağınız anlamına gelir. Olumsuz tarafı, bazı anonimliğinizi kaybedeceğinizdir. Statik adres sizindir ve yalnızca sizindir; Bilgili gözlemciler, çevrimiçi etkinlikleri doğrudan sizinle ilişkilendirmek için daha kolay bir zamana sahip olacaklar. Ancak Netflix ve diğer hizmetler statik IP adreslerini engellemeyebilir. Bunlar pahalı olabilir, bu nedenle yalnızca çevrimiçi içerik akışı konusunda endişeleriniz varsa bu biraz risklidir.

Maliyet konusunda, sizin için iyi çalışacağından emin olana kadar VPN'ler için kısa vadeli bir abonelik kullanmanızı öneririz. Hemen hemen her VPN, uzun vadeli taahhütler için büyük indirimler sunar, ancak aylık bir planla başlarsanız, kendinizi kilitlemeden önce bir hizmeti deneyebilirsiniz.

Kendi VPN hizmetinizi oluşturarak bilinen VPN'lerdeki engelleri aşmayı da deneyebilirsiniz. Google'ın sahibi olan Alphabet'in bir parçası olan Jigsaw, Outline VPN adlı bir VPN ürününe sahiptir. VPN sunucusu olarak kullanmak için kendi sunucunuzu getirmenizi veya kiralamanızı gerektirir. Anahat, bulut altyapısını kiralama konusunda herhangi bir bilgim olmadan kurabileceğim kadar akıllı ve basit. Bununla birlikte, bu hizmeti sürdürmek ve bunu güvenli bir şekilde yapmak muhtemelen biraz çaba gerektirecektir.

Her Yerde İzle... Muhtemelen

Sabırlıysanız ve VPN istemcinizin içinde biraz araştırma yapmaya istekliyseniz (ve belki birden fazla VPN hizmetini deneyin), Netflix dizilerinizi ve filmlerinizi engellendikleri bölgelerden izlemenizi sağlayan bir tane bulma şansınız yüksektir. Daha fazla Netflix hilesi ve püf noktası için tekmoloji.com'u takip etmeye devam edin


Yazarın Diğer Yazıları

Çocuğunuzun iPhone'unu Nasıl Güven Altına Alırsınız? Önceki

Çocuğunuzun iPhone'unu Nasıl Güven Altına Alırsınız?

Bilgisayarda Oyun için Windows'u Optimize Etme Sonraki

Bilgisayarda Oyun için Windows'u Optimize Etme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.