Dördüncü Çeyrekte Satılan Akıllı Telefonların % 50'si Çinli Olacak!


Çinli teknoloji üreticileri her dönemde kendilerini geliştirmeye devam ediyor. İki büyük analiz firması olan Kontrpuan ve IDC'nin hazırladığı rapora göre, Çinli akıllı telefon üreticileri dördüncü çeyrekte pazarın % 50'sine sahip olacak.

Çinli akıllı telefon üreticileri, pazarda sağlam bir şekilde yer edinmiş durumda ve bunların bir kısmı zaten haklı olarak en büyük telefon üreticileri arasında yer alıyor. ABD yaptırımları olmasaydı, bu yılın sonunda Huawei'nin akıllı telefon pazarında bir numaralı şirket haline gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Yaptırımların Huawei'yi yavaşlatması nedeniyle, Samsung en büyük şirket derecelendirmesinde ilk sıraya hakim olmayı başardı.

Dördüncü Çeyrekte Satılan Akıllı Telefonların % 50'si Çinli Olacak!

Satılan Akıllı Telefonların % 50'si - 4. Çeyrek'te Çinli Olacak

Yine de Huawei, Xiaomi ve Vivo gibi büyük Çinli üreticiler pazarda önemli bir paya sahiptir. Ve ilk beş sıralamasında yer almaktadırlar. Oppo, Realme ve OnePlus gibi şirketler de akıllı telefon pazarında oldukça başarılı bir performans sürmektedir. Çinli teknoloji satıcıları, global piyasada önemli bir noktaya sahip olurken, bu şirketler aynı zamanda Çin pazarında, önemli satış rakamlarına ulaşmaktadır.

Analistlere göre, bu yılın dördüncü çeyreğinde satılan her iki akıllı telefon Çinli şirketler tarafından üretilecek. Diğer bir deyişle, satılan tüm cihazların %50'si Çinli üreticiler tarafından oluşturulacak. Dördüncü çeyreğin sonunda, Çinli üreticiler payını arttırırken, birtek Huawei firmasının satışları düşüceği açıklandı. Bu durum diğer üreticilerin performansı ile telafi edilebileceği söyleniyor. Dolayısıyla, bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda, Huawei'nin teslimatları 2020'nin ikinci çeyreğine kıyasla %7 düşecek.

Kontrpuan'a Göre: Küresel Akıllı Telefon Gönderileri

Kontrpuan'a Göre: Küresel Akıllı Telefon Gönderileri

2020'nin üçüncü çeyreğinde, Samsung'un akıllı telefon sevkiyatları bir önceki çeyreğe göre %47 artışla 79,8 milyona ulaştı ve ilk sırada yer aldı. Huawei'nin akıllı telefon sevkiyatları, bir önceki aya göre %7 düşüşle 50,9 milyona ulaştı. Xiaomi sevkiyatları, bir önceki aya göre %75 artışla 46,2 milyona ulaştı. Apple akıllı telefon sevkiyatları aylık %11 artışla 41,7 milyona ulaştı. Oppo akıllı telefon satışları, bir önceki aya göre %26 artışla 31 milyona ulaştı ve ilk beş'e girdi.

Realme'nin 14,8 milyon sevkiyatla yedinci sırada yer aldığını belirtmekte fayda var. Oppo denizaşırı alt markası olan Realme, Çin pazarına döndükten sonra sevkiyatlarını daha da artırdı. Oppo ve Realme akıllı telefon sevkiyatları, birlikte ele alındığında 2020'nin üçüncü çeyreğinde Apple'ı geride bırakarak 45,8 milyon adede ulaştı.

IDC'ye Göre: Küresel Akıllı Telefon Gönderileri

IDC'ye Göre: Küresel Akıllı Telefon Gönderileri

Bunun dışında, IDC adlı uluslararası analiz kuruluşu'da benzer bir veri sağladı. Rapor, üçüncü çeyrekte küresel akıllı telefon sevkiyatlarının 353,6 milyon adet olduğunu gösteriyor; geçen yılın aynı dönemindeki 358,5 milyon adetten %1,3 düşüş gösteriyor. Samsung, %22,7 pazar payı ile ilk sırayı sürdürüyor. Huawei ikinci sırada yer aldı, ancak sevkiyatları yıllık %22 düşüşle 51,9 milyon adede düştü ve pazar payı %14,7 oldu. 

Xiaomi'nin üçüncü çeyrekteki sevkiyatları yıllık %42 artışla 46,5 milyon adede yükseldi ve Apple'ı geride bırakarak üçüncü sırada yer aldı. Apple, üçüncü çeyrekte yıllık %10,6 düşüşle 41,6 milyon iPhone sattı. VIVO, yıllık %4,2 artışla 31,5 milyon adetlik sevkiyatla beşinci sırada yer aldı.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

iPhone 12 Ve iPhone 12 Pro, Oyun Oynarken 3 Saatte Bataryası Bitiyor

Sonraki

Kate Winslet, Avatar 2'de Tom Cruise'un Sualtı Rekorunu Kırdı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.