Ekran Kartı Sıkıntısı Bitti Fiyatlar Düşüyor!

Ekran Kartı Sıkıntısı Bitti Fiyatlar Düşüyor!

Nvidia ve AMD ekran kartlarını piyasada yeniden uygun fiyatlara göreceğiz.

Yaklaşık iki yıldır, üreticinin tavsiye ettiği liste fiyatından bir Nvidia veya AMD ekran kartı almak neredeyse imkansız hale gelmişti. Hatta ekran kartları resmen karaborsaya düşmüş, yüksek fiyatlardan bile bulmak oldukça güçtü ancak bu durum günümüzde tersine dönüyor.

Son altı ayda, Avrupada modern bir ekran kartlarının piyasa fiyatı yarı yarıya azaldığı görülüyor. Ocak ayından bu yana eBay'de yüzde 50'den fazla düşüş yaşanırken, Nisan ayından bu yana yüzde 30 düşüş görülüyor.

Ekran Kartı Sıkıntısı Bitti Fiyatlar Düşüyor!

Kripto borsalarındaki düşüşlerle birlikte miningcilerin ekran kartlarına olan talebi kesmesi bu düşüşte oldukça etkili oldu, ayrıca forumlarda ve sosyal medya gruplarında yüzlerce ekran kartı ikinci el olarak satışa sunulmuş durumda bu da ekran kartlarının ikinci el piyasasını da düşürüyor.

Ekran kartı almak için doğru bir zaman mı? Ekran Kartı fiyatları daha ne kadar düşer? İkinci el Ekran Kartı Alınır mı?

Ekran kartı almak için doğru bir zaman mı? Ekran Kartı fiyatları daha ne kadar düşer? İkinci el Ekran Kartı Alınır mı?

Öncelikle ekran kartı fiyatlarını şu an avrupada ciddi düşüşler yaşarken ülkemizde henüz fiyat etiketlerine yansıyan sert bir düşüş görünmüyor. Muhtemelen ekran kartı seri tüketilen bir ürün olmadığı için stokların bitmesini bekleyeceğiz, uygun fiyattan çekilen yeni ürünlerle birlikte düşüşün etiketlere yansıması bekleniyor.

Ekran kartlarının fiyatlarında yaşanacak düşüş oldukça ciddi ancak bu fiyatların 2020'de olması harika olurdu. GPU'lara güç veren çipler artık iki yaşında ve yenileri yolda olması nedeniyle bu fiyatlar Temmuz 2022'de hala harika olmayabilir. Hem RTX 40 serisi hem de AMD'nin RDNA 3 GPU'larının bu sonbaharda çıkış yapacak ve ciddi performans artışı olacağı bekleniyor.

Eğer ikinci el, kullanılmış bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ekran kartının yaşı olabilir, çünkü iki yıl boyunca çalışmış hatta kripto madenciliğinde ağır yük altında uzun zaman için kullanılmış olabilir.

İster oyun ister madencilik için kullanışmıl olsun, elden alacak olursanız güvendiğiniz bir kişiden, internetten alacaksanız iyi bir alıcı korumasına sahip bir siteden satın alın.


Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/1/23191634/nvidia-amd-gpu-shortage-over-3080-3070-3060-radeon-rx-690

Yazarın Diğer Yazıları

Instagram, iOS Kullanıcılarının Hesap Silmesine İzin Verecek! Önceki

Instagram, iOS Kullanıcılarının Hesap Silmesine İzin Verecek!

Hepsiburada Premium Abonelik Servisi Kullanıma Açıldı Sonraki

Hepsiburada Premium Abonelik Servisi Kullanıma Açıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.