Ekrandaki ölü bir piksel nasıl düzeltilir?

Ekrandaki ölü bir piksel nasıl düzeltilir?

Ölü piksel, ölü ekran anlamına gelmez. İşte bilgisayar ya da telefon ekranındaki ölü pikselleri onarmanın yolları.

Piksel sorunları mı var? Birine düzeltmesi veya rahatsız edici ekranı tamamen değiştirmesi için ödeme yapabilirsiniz, ancak ölü bir pikseli kendiniz de onarabilirsiniz. Bunu öğrenmek karmaşık bir süreç değildir.

Ancak başlamadan önce ölü bir pikselle mi yoksa sıkışmış bir pikselle mi karşılaştığınızı belirlemeniz gerekir. Alt piksellerden biri veya ikisi açık kaldığında ve geri kalanı kapalı olduğunda sıkışmış bir piksel oluşturulur. Görünümü, hangi alt piksellerin düzgün çalıştığına bağlı olarak değişecektir. Öte yandan, bir piksel veya bir alt piksel kümesi kapalı kaldığında ölü bir piksel görünür. Sıkışmış pikselleri düzeltmek genellikle ölü piksellerden daha kolaydır.

Ayrıca, başka bir şey yapmadan önce garantinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Yepyeni bir ekran veya cihaz, en iyi sabit piksel ekranından bile çok daha iyi.

Ekrandaki ölü bir piksel nasıl düzeltilir?

JScreenFix (web)


 
JScreenFix, herkes için ideal piksel sabitleme çözümüdür. Bu bir web uygulamasıdır, yani indirme gerekmez. Bu ayrıca iOS ve MacOS dahil olmak üzere çok çeşitli platformlar için uygundur.

Adım 1: Favori tarayıcınızı açın ve JScreenFix ana sayfasına gidin.

Adım 2:  Sayfanın altındaki mavi renkli JScreenFix düğmesini tıklayın.

Adım 3: Beyaz gürültü penceresini sıkışmış veya ölü pikselinizin bulunduğu yere sürükleyin ve ardından yarım saat çalışmasını bekleyin.

JScreenFix, sıkışmış piksellerin çoğunun 10 dakikadan kısa bir sürede onarılabileceğini iddia ediyor, ancak çalışmaya bol zaman vermekten zarar gelmez. İlk çalıştırma başarılı olmazsa birkaç kez kullanmayı deneyin. 

Bu yöntemin hem HTLM5 hem de JavaScript kullandığını ve LCD veya OLED ekranlarla çalışabileceğini unutmayın. Sıkışmış pikselleri geri yükleme söz konusu olduğunda JScreenFix yüzde 60'ın üzerinde bir başarı oranı bildirir. Kilometreniz değişebilse de, bu ücretsiz araç için oldukça doğru.

Yine de işe yaramazsa, her zaman aşağıdaki platforma özgü araçlardan birini deneyebilirsiniz.

PixelHealer (Windows)


 
PixelHealer, Aurelitec tarafından piksel sorunlarını gidermek için tasarlanmış tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Windows 10'dan Windows 7'ye kadar birçok Windows sürümüyle uyumludur.

İndirildikten sonra, PixelHealer size renkli bir pencere ve bir ayarlar menüsü sunar. Renk kutusunu ölü veya sıkışmış piksel (ler) alanı üzerine yerleştirmek için tıklayın ve sürükleyin veya konum ve boyut seçeneklerini kullanın. Doğrudan kutuya bakmamaya dikkat ederek (özellikle yanıp sönen görüntülere duyarlıysanız) Yanıp Sönmeye Başla düğmesini tıklayın.

Ardından pencerede çok hızlı bir şekilde birden fazla renk yanıp sönmeye başlar. 30 dakika açık bırakın ve ardından pikseli tekrar kontrol edin. Çalışıp çalışmadığını görmek için bunu birkaç kez deneyin. Yanıt vermeyen ölü bir pikselden ziyade yaşam belirtileri gösteren sıkışmış bir piksel üzerinde çalışma olasılığı daha yüksektir, ancak her ikisini de düzeltebilme şansı vardır, bu nedenle yaralı pikselinizin nasıl davrandığından bağımsız olarak bu yöntemi deneyin.

Piksel sorununuzun tam olarak nerede olduğundan emin değilseniz, uygun başlıklı InjuredPixels uygulamasını kullanabilirsiniz. Freemium piksel dedektörü, ekranı test etmek için ekranınızı birden çok renkte boşaltmanızı sağlar. Sıkışmış veya ölü pikseller, hasara bağlı olarak renk duvarına karşı görünecek ve bu da tanımlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Dead Pixels Test and Fix (Android)

Ekrandaki ölü bir piksel nasıl düzeltilir?
 
Basit bir adla, Dead Pixel Test and Fix (DPTF) yani Ölü piksel testi ve onarımı ölü veya sıkışmış pikselleri bulmak ve onarmak için hızlı ve kolay bir yöntemdir. Ücretsiz bir uygulamadır ve hem kendini açıklayan hem de gezinmesi kolay bir arayüze sahiptir. Ölü bir pikselin nasıl düzeltileceğiyle ilgili kılavuzumuzdaki birçok uygulama ve program gibi DPTF, genişletilmiş bir dizi yanıp sönen ekran kullanarak ölü veya sıkışmış bir pikseli bulmak ve düzeltmek için çeşitli renkler arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Ekranınızdaki ölü pikselleri aramak için Ölü Pikselleri Kontrol Et işlevini kullanın. Biraz fark ederseniz, belirli bir süre boyunca renkli parazit ve farklı renkteki bantları görüntüleyen Ölü Piksel'i Onar'a geçin. Geliştiriciler, en az on dakika çalıştırmanızı önerir, ancak birkaç saat çalıştırmanız, çok fazla sıkışmış veya ölü piksel bulunan cihazlar için daha iyi sonuçlar verebilir. Cihazınız bu uygulamayı çalıştırırken çok fazla güç kullanacağından, başlamadan önce iyi şarj edildiğinden veya prize takılı olduğundan emin olun.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10'da BIOS'a nasıl girilir Önceki

Windows 10'da BIOS'a nasıl girilir

Mizkif Twitch'ten Neden Uzaklaştırıldığını Açıkladı Sonraki

Mizkif Twitch'ten Neden Uzaklaştırıldığını Açıkladı

Yorumlar

  • Çok güzel bir liste elinize sağlık. Ama hepsi yabancı. Türkçe birşey arıyordum. Geçenlerde donanim plus piksel düzeltici ye rastladım.Türkçe ve işe yarıyor tavsiye ederim.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.