En Sevdiğiniz Filmlerde Muhtemelen Kaçırdığınız 13 Kostüm Tasarım Sırrı

En Sevdiğiniz Filmlerde Muhtemelen Kaçırdığınız 13 Kostüm Tasarım Sırrı

Tekmoloji, en sevdiğiniz filmleri izlerken gözden kaçırmış olabileceğiniz birkaç ayrıntıyı derleyerek film ve dizilerdeki kostüm tasarımcılarının çalışmaları hakkında farkındalık yaratmak istedi ve işte bulduklarımız.

Yeni bir dizi veya film çekerken göz önünde bulundurulması gereken küçük ayrıntıların sayısını bile sinema sektöründe çalışmayan kişilerin anlamaması olağandır. Sadece iyi bir senaryoya, iyi oyunculara, iyi bir yönetmene ve iyi bir prodüksiyon ekibine değil, aynı zamanda harika bir hikaye anlatmak için gerekli olan kostümlere de ihtiyacınız var. Ekranda görünen her şeyin orada olmasının bir nedeni var, sonuçta oraya belirli bir ayrıntıyı koymak paraya mal oluyor. Çoğu zaman, kostümler, ilk bakışta düşündüğümüzden daha fazla anlamı olan bazı gizli, neredeyse farkedilemez ayrıntılara sahiptir.

En Sevdiğiniz Filmlerde Muhtemelen Kaçırdığınız 13 Kostüm Tasarım Sırrı


1
Jo ve Laurie'nin Little Women'deki yelekleri
Jo ve Laurie film boyunca sürekli yelek değiştirirler. Yönetmenin kendi deyimiyle bu, birbirlerinin diğer yarısı olduklarını, birbirleri için yaratıldıklarını simgeliyordu. Fikir, kıyafetleri paylaşıyormuş gibi görünmek için birkaç özdeş parça yapan kostüm tasarımcısı Jacqueline Durran'dan geldi.

2
Harry Potter and the Order of the Phoenix'deki pembe renk ve Dolores Umbridge
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda, kötü Dolores Umbridge'in pembe kostümlerinin, güç kazandıkça renk değiştirmesidir. Ne kadar güçlü olursa, pembenin tonu o kadar koyu olur. Ve yapımcılar pembenin sadece Profesör Umbridge ile ilişkilendirilmesini istedikleri için, kitapta pembe olması gereken ve filmde mor olan Nymphadora Tonks'un saç rengini değiştirme ihtiyacı hissetmişler.

3
Black Panther'deki renkler
Kara Panter'in 3 ana karakterinin kumarhaneye gittiği sahnede, hepsi Afrika kültürünün geleneksel renklerini sergileyen kıyafetler giyerler: Nakia, yeşil giyer, T'Challa, siyah giyer ve her zamanki gibi Okoye kırmızı giyinir. Bu renkler aslında tüm film boyunca görülebilir. Örneğin, yalnızca Wakanda'ya ait olmayan yabancılar ve dış unsurlar ekranda göründüğünde mavi kullanılır. Resimde, arkalarında yürüyen sarışın bir kadın olduğunu görebiliriz. Açıkça bir yabancı ve mavi bir elbise giyiyor.

4
Knives Out filminde Chris Evans'ın kıyafetleri
Filmin yönetmeni kostüm tasarımcısına Chris Evans'ın karakterinin pahalı ve markalı giysiler giymesini, ancak gardırobunun biraz özensiz görünmesini önerdi. Buradaki fikir, karaktere bir tür soğukkanlı ama cana yakın bir görünüm vermekti. Daha sonra Evans'ın giyeceği kazaklara delik açmaya karar verdi ve hatta ayakkabılarının tabanlarını yıprattı.

5
Stranger Things'de Will'in Cadılar Bayramı kostümü
İkinci sezonun ikinci bölümünden bir sahnede, çocuklar Cadılar Bayramı'nda dışarıdalar. 4 kişilik arkadaş grubu Ghostbusters kostümü giymeyi tercih etti. Dizinin kostüm tasarımcısı Kim Wilcox, Will'in kostümünü diğer erkek çocuk kostümlerinden farklı kılmak istedi. Onunki aslında daha az mükemmel. Evde ve daha az kaynakla yapıldığını söyleyebilirsiniz. Will için bile büyük. Bu bilerek yapıldı çünkü yapım ekibi Will'in annesinin kasabadaki diğer hanelerden daha az zaman ve paraya sahip olduğunu göstermek istedi.

6
Inception'da Cobb'un Çocukları
Inception'ı izleyen herkes filmin sonunun ne anlama geldiğini merak ediyor. Cobb uyanık mı yoksa hepsi bir rüyanın parçası mı? Aslında, Cobb sonunda çocuklarını tekrar görmeyi başardı. Kostüm tasarımcısı Jeffrey Kurland'ın bize bunu anlamanın anahtarını vermiş olabileceği ortaya çıktı. Cobb'un rüyasındaki ve son sahnedeki çocukların kıyafetlerine daha yakından bakarsak, biraz farklı olduklarını fark edeceğiz. Ayrıca filmin sonunda Cobb'un çocukları büyümüş ve sonunda yüzlerini görebiliyoruz. Her şey Cobb'un gerçekten uyandığını gösteriyor.

7
Deadpool 2'de Ryan Reynolds'un gömleği
Wade'in X-men malikanesinde uyandığında giydiği tişörtün üzerinde 2 kedinin resmi var: Olivia ve Meredith. Bunlar Ryan Reynolds ve eşiyle yakın arkadaş olan Taylor Swift'in kedileri.

8
Örümcek Adam'da Şükran Günü yemeği kıyafetleri
Önceki Spider-Man serisinde, Şükran Günü yemeği sırasında Peter Parker, Green Goblin'in renkleriyle bir kıyafet giyerken, Norman Osborn Spider-Man takımının renklerini giyiyor. Bu göz kırpma yetmemiş gibi, Harry Osborn kırmızı kravat, yeşil gömlek ve mavi ceket olmak üzere 3 rengi bir arada giyiyor.

9
The Chilling Adventures of Sabrina'da Sabrina'nın elbisesi
Sabrina'nın Görünmeyen Sanatlar Akademisi'nde giydiği kırmızı elbise, Mia Farrow'un klasik korku filmi Rosemary's Baby'de giydiği elbiseyle neredeyse aynı. Bu dizi, korku klasiklerine sürekli gönderme yapıyor. Ayrıca The Exorcist and Nightmare on Elm Street'e de göndermeler bulacağız.

10
Mamma Mia! Here We Go Again'deki kelebekler
Vaftiz sahnesinde Sophie bir kelebek elbisesi giyer. Donna'yı genç bir kadın olarak gördüğümüz flashback'te büyük bir kelebeği olan bir kolye takıyor. Bu, anne ve kızı ile Donna'nın onu nereye götürürse götürsün özgürce uçan özgür ruhu arasındaki bağlantıyı sembolize eder.

11
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği'nde Boromir ve Aragorn
Yol arkadaşı ve yurttaşı Boromir'in ölümünden sonra Aragorn bilekliklerini Yüzüklerin Efendisi'nin tüm üçlemesi boyunca takar. Bu jest, yoldaşını onurlandırmanın ve Aragorn'un sonraki dövüşlerinde anısını canlı tutmanın bir yoluydu.

12
Shazam'daki kaplanlar!
Kaptan Marvel'in çizgi romanında, Shazam'ın karakteri, sosyal hayata daha iyi entegre olmak için Hindistan'dan gelmesi gereken Tawky Tawny adında antropomorfik bir kaplan olan bir yardımcı olarak vardı. Filmdeki bu karaktere gönderme olarak, süper kahramanın pelerinini tutan düğmelerin üzerlerinde kabartmalı kaplanlar bulunuyor. Shazam ayrıca doldurulmuş bir kaplan da veriyor - Billy'nin sırt çantasında bir kaplan var ve film müziğinde "Eye of the Tiger" şarkısını bile kullanıyorlar.


13
Bram Stoker'ın Drakula'sında Klimt'in etkisi
Bram Stoker'ın Dracula'sının kostüm tasarımcısı Japon'du, bu yüzden pek çok kostümün, hatta makyajın ve saç stilinin akla geleneksel Japon Kabuki tiyatrosunun tarzını getirmesi şaşırtıcı değil. Ama kontun son kostümü için kostüm tasarımcısı doğrudan yukarıda görüldüğü gibi Gustav Klimt'in The Kiss'inden ilham almış.

Yazarın Diğer Yazıları

OnePlus Nord CE 2 Lite'ın Teknik Detayları Ortaya Çıktı Önceki

OnePlus Nord CE 2 Lite'ın Teknik Detayları Ortaya Çıktı

Zepp Life Nedir? Mi Fit Uygulamasının Versiyonu Güvenilir mi? Sonraki

Zepp Life Nedir? Mi Fit Uygulamasının Versiyonu Güvenilir mi?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.