En yaygın Xbox One X sorunları ve çözümleri

En yaygın Xbox One X sorunları ve çözümleri

Küçük bir sorun giderme yapmak istediğiniz sürece, Xbox oyununuza müdahale eden rahatsız edici sorunların bazılarını nasıl çözebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Herhangi bir teknolojik alette olduğu gibi, Xbox One X'te de hata veya aksaklıklar olmazsa olmaz. Konsol aniden kapandığında ve ilerlemenizi kaybettiğinizde en iyi oyun performansınızın ortasında olabilirsiniz. Pahalı konsolunuzu duvara atmadan önce, daha iyi bir çözüm elbet vardır.

Microsoft ile iletişim kurma yöntemleri 

Canlı sohbet Web sitesi

Self-Help yardım Sitesi

Telefon 1-800-4-MYXBOX (Destek saatleri: Ptesi-Cuma 09:00 - 17:00 arası)

Twitter @XboxSupport

Oyunlar 4K veya HDR olarak görüntülenmiyor

Oyunlar Xbox One X'inizle 4K olarak görüntülenmiyorsa, sorun muhtemelen televizyonunuzdaki bir ayarda olabilir. Bazen, 4K'yı desteklemeyen oyun kadar basit bir şey veya oyun içindeki çözünürlüğü başka bir özellik için sınırlayan bir ayar olabilir.

Olası çözümler:

Xbox One X'inizle 4K ve HDR'den en iyi şekilde yararlanmak için temel bilgiler şunlardır:

“Yüksek hızlı” bir HDMI kablosu kullandığınızdan emin olun. Xbox One'ınızla birlikte verilen standart kabloyu kullanıyorsanız, zaten bir kablo kullanıyorsunuz demektir.

Televizyonunuzdaki HDMI bağlantı noktasının HDMI 2.0a / HDCP 2.2 özellikli olduğundan emin olun. Bunlar televizyonunuzda 4K ve HDR içeriği için kullanılabilecek tek porttur. Bir HDMI değiştirici veya AV alıcısı kullanıyorsanız, HDMI 2.0a / HDCP 2.2 özellikli olduğundan da emin olun. Bu, televizyonunuzun bir veya iki uyumlu bağlantı noktasına birkaç konsol bağlamanızı sağlar.

Xbox One X aniden kapanıyor

Xbox One X'inizde olabilecek en kötü şey bu. Bir PlayerUnknown's Battlegrounds maçının ortasındasınız ve konsolunuz bir anda kapanıyor. Daha kötüsü ne olabilir?

Olası çözümler:

Bazı durumlarda, sorun konsolunuzda olabilir. Bu durumda, tek seçeneğiniz, değiştirme veya onarım için konsolu Microsoft'a geri göndermektir. Bunu yapmak için Xbox ürün kayıt aracını kullanın ve sisteminizin seri numarasını girin. Xbox One X'in arkasında en sağda bulunur ve “SN” olarak etiketlenmiştir.

Bununla birlikte, Xbox One X'inizi geri göndermek için paketlemeden önce, güç kablosunu kontrol edin. Gerekirse güç kablonuzu değiştirin. Bu yöntemin işe yaradığı bir çok örnek var. Ne yazık ki, orijinal Xbox One'ın aksine, güç kaynağınız arızalıysa, değiştiremezsiniz.

Bu sorun, Call of Duty: Modern Warfare ve Borderlands 3 gibi belirli oyunlardan da kaynaklanabilir. Bir yazılım sorunu olup olmadığını belirlemek için oynadığınız oyuna bakın.

Xbox Live'da otomatik oturum açılmıyor.

Xbox One X'inizde "anında aç" yerine enerji tasarrufu modunu kullanırsanız, konsolunuzu açtığınızda zaman zaman Xbox Live'a bağlı olmadığını görürsünüz. Bunun nedeni bazen Microsoft tarafındaki bir takılmadır ve yeniden bağlanmak için giriş bilgilerinizi manuel olarak girebilirsiniz, ancak genellikle konsolun kendisinde görünen kısa bir hafıza probleminden kaynaklanır - temel olarak Wi-Fi ağınızı unutmuştur.

Kılavuzu açmak için Xbox One oyun kumandanızdaki ana sayfa düğmesine basın, ardından ayarlar ekranına götürülecek dişli çark simgesini seçin. Buradan Ağ'ı, ardından Ağ ayarları'nı ve son olarak Kablosuz ağı kur'u seçin. Kullanmak istediğiniz ağı seçin ve şifreyi girin, tekrar çevrimiçi olacaksınız.

Bu sorunun Xbox One X'inizde birkaç hafta oynamadığınızda ortaya çıktığını fark ettik. Deneyimlerimize göre, PlayStation 4 ve Switch'imiz uzun süreli kapalı kalma sürelerinden sonra sorunsuz bir şekilde yeniden bağlandığından Wi-Fi ağından kaynaklanmıyor.

Konsolunuzun aralıklı olarak Xbox Live ile olan bağlantısı kesilirse, sorun modeminiz veya yönlendiricinizle ilgili olabilir. 2.4GHz kanalından 5GHz kanalına veya tam tersi şekilde değiştirmeyi deneyin; daha az sorunla karşılaşabilirsiniz.

Oyunlar için 4K güncellemeleri indirmek zorunda bırakılıyorsunuz.

Xbox One X, 4K gelişmiş oyunların dosya yönetimiyle sizin yerinize ilgilenir, bu da işleri kolaylaştırır, ancak bunları indirmek için çok daha fazla zaman ve bant genişliği harcamanıza da neden olabilir. One X'te Xbox One “Enhanced” oyunları, oyunun standart sürümünü iki katına çıkarabilecek gelişmiş sürümünü otomatik olarak indirir. 4K TV kullanmasanız bile standart oyunu indirmenin bir yolu yoktur - oyunlar güncelleme olmadan konsolda oynatılmaz. Eski bir Xbox One'ınız varsa ve oyunlarınızı Xbox One X'e aktarmayı planlıyorsanız, bu sizin ve oyunlarınız arasında başka bir adımdır.

Çözümler:

Tüm oyunlar henüz 4K veya diğer Xbox One X geliştirmelerini desteklemez ve mevcut Xbox One'ınızda yüklü herhangi bir desteklenmeyen oyun varsa, içeriğinizi aktardıktan ve diğer oyun güncellemenizden hemen sonra bunları oynayabilirsiniz. Bununla birlikte, en büyük ve en yeni Xbox One oyunlarının çoğunda zaten geliştirmeler yapıldığı için bu ideal bir çözüm değildir.

Önceden planlama yaparak ve 4K güncellemeleri orijinal sisteminize indirerek bekleme süresini azaltabilirsiniz. Sistem ayarlarınızı açın ve Sistem'i, ardından Yedekle ve aktar'ı seçin; 4K oyun içeriğini indirme seçeneğini göreceksiniz. Bu kutuyu işaretlediğinizde, desteklenen oyunlar otomatik olarak güncelleme işlemine başlar; bu, Xbox One X'e taşındığınızda kullanıma hazır hale gelir.

Kinect'i kullanamıyorsunuz

microsoft kinect

Önceki Xbox One S gibi, Xbox One X'te yerleşik bir Kinect bağlantı noktası yok. Bu, bir adaptör kullanmadan, desteklenen oyunlar veya Xbox One'ın kullanıcı arayüzü için sensörü kullanamayacağınız anlamına gelir. Ne yazık ki, hem Kinect sensörü hem de adaptör kullanımdan kaldırılmıştır, bu nedenle bunları doğrudan Microsoft'tan satın alamazsınız.

Olası çözümler:

Başlangıçta Kinect için tasarlanan hemen hemen her ses komutu artık mikrofon donanımlı bir kulaklıkla uyumludur. Konsolunuzu, Kinect olmadan sesinizi kullanarak açamazsınız, ancak menüler arasında hareket etmek ve seçim yapmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Ancak, bunun çalışması için Cortana asistanını kullanmanız gerekir. Orijinal Xbox ses komutları kulaklıklarla uyumlu değildir.

Hem Kinect hem de Kinect adaptörü, üçüncü taraf satıcılar tarafından teknik olarak hala mevcuttur, ancak fiyatlar oldukça yüksektir. (Xbox One X için yaptığınız kadar ödeme yapabilirsiniz). Kinect'e ihtiyaç duymak için gerçekten iyi bir nedeniniz yoksa ve orijinal Xbox One modelini kullanmak istemiyorsanız, Kinect de eksik kalsın.

Xbox One X bir oyun kumandası ile açılmıyor

Bazen Xbox One X'iniz, oyun kumandanızdaki orta düğmeye bastığınızda açılmayı reddeder. Konsolu prizden çıkardıktan ve kumandanızın pillerini değiştirdikten sonra bile sistem açılmaz. Korkunç gibi görünse de, çözüm sandığınızdan çok daha basittir.

Çözüm:

Xbox One X'in önündeki güç düğmesine bastığınızda sistem normalde olduğu gibi başlatılır ve oyun kumandanızı da bağlayabilirsiniz. Ardından, sistemi kapatın ve oyun kumandasıyla tekrar açmaya çalışın - hem Xbox One X hem de Xbox One S'de, sorunun% 100 oranında çözüldüğünü gördük. Tekrar olursa, bu adımları tekrarlayın ve oynamaya hazır olacaksınız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

TikTok Yeni CEO'su, Disney Yöneticisi Kevin Mayer Oldu Önceki

TikTok Yeni CEO'su, Disney Yöneticisi Kevin Mayer Oldu

Her yönetmenin bildiği, ama izleyicilerin bilmediği 11 sinema sırrı Sonraki

Her yönetmenin bildiği, ama izleyicilerin bilmediği 11 sinema sırrı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.