PS4 Pro vs Xbox One X: Şu anda hangi 4K konsolu satın almalısınız?

PS4 Pro vs Xbox One X: Şu anda hangi 4K konsolu satın almalısınız?

PS4 Pro ya da Xbox One X arasında kaldıysanız bu rehber ile karar vermeniz daha da kolaylaşacaktır.

PS4 Pro ve Xbox One X, konsol oyunlarında büyük bir değişime işaret ediyor. Konsol nesilleri, yinelemeli bir donanım modu lehine bir kenara itildi. En azından, PS5 ve Xbox 2 çıkmadan önce son durum böyle.

Her iki makine de sırasıyla mevcut tüm PS4 ve Xbox One oyunlarını desteklerken, daha fazla performans, çözünürlük ve grafik özellikleri gibi birçok yeni özellik ve donanım iyileştirmesi ekledi. 

Çok net olalım: Bu konsollar tam olarak yan yana rakip olmayan çok farklı özelliklere sahiptir. Her ikisi de 4K oyun sunarken, farklı fiyatlandırmaları nedeniyle pazarın farklı bölümlerine hitap ediyorlar. Yine de, teknik özelliklere yan yana bakmaktan bir zarar gelmez. 


 
PS4 Pro vs Xbox One X - Fiyat ve çıkış tarihi

PS4 Pro Kasım 2016'da perakende satış fiyatı 349,99 £ 'dan başladı. Sony'nin yükseltilmiş konsolu, özellikleri göz önüne alındığında oldukça iyi bir değer.

Xbox One X, 7 Kasım 2017'de 449 £ / 499 $ karşılığında piyasaya sürüldü. Bu, PS4 Pro'dan çok farklı değildi, ama yine de bazı insanların yapmak istemeyebileceği bir yükseltmeydi.

PS4 Pro ve Xbox One X - İşlemci

Xbox One X: 8 çekirdekli, 2,3 GHz işlemci
PS4 Pro: 8 çekirdekli, 2.13GHz işlemci

PS4 Pro, orijinal modelin çipinin geliştirilmiş bir sürümünü, biraz artırılmış bir saat hızıyla kullanıyor. Pro şimdi etkileyici bir 2.13GHz'de çalışıyor, eski konsolu ise 1.6'da geride kalıyor.

Bu arada One X, Pro'dan birşeyler çaldı ve biraz daha hızlı bir işlemciye sahip, ancak gerçek olay grafik kıyaslamasında yatıyor.

PS4 Pro ve Xbox One X - Grafik

Xbox One X: 6 TFLOPS, 326GB / s, 12GB GDDR5
PS4 Pro: 4.12 TFLOPS, 218 GB / s, 8 GB GDDR5  

TFLOPS grafik beygir gücünü ölçmenin en basit yolu anlamına gelir. GB / s, GPU'nun kareleri bellekte ve ekranınıza ne kadar hızlı hareket ettirebileceğini söyleyen bu belleğin bant genişliği. Daha fazla bellek, GPU'nun herhangi bir anda hızlı bir şekilde erişebilmesi ve daha yüksek performans elde edilmesi.


 
PS4 Pro, arka plan işlemlerini işlemek için 1GB ek RAM ile 8GB GDDR5'e sahiptir. Xbox One X, 12 GB'lık tam bir GDDR5 ağına sahiptir. Her iki konsol da belleklerini GPU ve CPU arasında paylaşacak, ancak her birinin ne kadar olduğu bilinmiyor.

Bu oyun oynamayı nasıl etkileyecek?

Teknik jargon bir yana, grafik gücündeki bu fark, her iki konsolun 4K söz konusu olduğunda bir fark yaratacaktır. Microsoft, 60fps'de tam, yerel 4K hedefliyor, ancak tüm PS4 Pro oyunları bu spesifikasyonu karşılamıyor. Bazı oyunlar 4K'da 30 fps'de çalışır, diğerleri ise tam, yerel 4K'da tam 60fps performansı yönetir. Geri kalanlar ise sadece 30 fps / 4K hızında çalışan veya 4K'nın alt kısmında oluşturulan ve 4K görünmesi için akıllı yükseltme tekniklerini kullanan oyunların bir kombinasyonudur.

Tüm Xbox One oyunları, özel olarak güncellenmiş olsalar da olmasalar da One X'te daha iyi çalışır. Ultra keskin grafikler için Ultra HD çözünürlükten küçültmek veya daha iyi performans için 1080p'de oyun çalıştırmak isteyip istemediğinizi seçerek One X oyunlarını Full HD'de de oynayabilirsiniz.

Konsollarını yalnızca Full HD'de çalıştırmayı seçmediyseniz, bu ayarları sizden gizleme alışkanlığı olan PS4 Pro'dan oldukça farklıdır.


 
PS4 Pro ve Xbox One X– Oyunlar ve içerik

Xbox One geriye dönük uyumluluk One X'te mevcut. Hizmet şu anda 300'den fazla oyun içeriyor.

Belirli sanal gerçeklik çevre birimlerini destekleyen deneyimler hariç, One X'a özgü başlıklar olmayacak.

UHD Blu-ray seviyor musunuz. Xbox One X, Dolby Atmos ile birlikte bunları destekleyecek. PS4 Pro yalnızca HD Blu-ray'leri destekler ve Dolby Atmos desteği yoktur. Ancak her iki konsol da HDR 10 standardını destekleyecek.

Xbox One X ve PS4 Pro Karşılaştırması - Sonuç

Lansmanından bu yana, PS4 Pro, geliştirilmiş spesifikasyonlar ve yeni uygulanan Boost Mode ile öne çıkıyor. PS4 güncelleme 4.50'de sunulan bu yeni özellik, tüm PS4 oyunlarının performansını değişen derecelerde yükselterek bazı oyunları neredeyse% 40 artırıyor. 4K televizyonu olmayanlar için tam randıman vermemesine rağmen, bugün piyasadaki en iyi PS4 yinelemesi.

Ancak, Xbox One X sadece daha iyi bir performans sağlar. Daha pahalı ve 450 £ / 499 $ 'dan lanse edildi ve PlayStation Pro ile aldığınız kütüphaneye sahip değil, ancak daha fazla çan ve ıslık (4K Blu-Ray oynatıcı inanılmaz bir kazanç), daha iyi performans Microsoft'un Xbox oyununun geçmişinden arka uyumluluk kataloğuna her oyunu eklemek için hiç bitmeyen görünen bir görevle, platformda da korkunç bir klasik koleksiyonuna sahip oluyor.

Burada net bir kazanan yok, ancak tek oyunculu oyunları bitirmeyi seviyorsanız, PS4 Pro sağlam bir seçim olacaktır. Sadece görüntülere ve PC ile Xbox arasında oyunlarınızı paylaşmak istiyorsanız,  Xbox One X daha iyi bir seçim olacaktır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Sık karşılaşılan iPhone 11 Pro sorunları ve düzeltme yöntemleri Önceki

Sık karşılaşılan iPhone 11 Pro sorunları ve düzeltme yöntemleri

Bilgisayarda Android uygulamaları nasıl açılır Sonraki

Bilgisayarda Android uygulamaları nasıl açılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.