Facebook, Instagram Lite uygulamasını piyasadan çekti!

Facebook, Instagram Lite uygulamasını piyasadan çekti!

Facebook tarafından, sınırlı veri trafiğine sahip telefonlar için geliştirilen Instagram Lite, uygulama mağazalarından kaldırıldı. Uygulamaya girmek isteyen kullanıcılar direk olarak Instagram'ın ana sayfasına yönlendiriliyor.

Dünyada en çok ziyaret edilen sosyal medya ağı Facebook'un sahibi olduğu Instagram Lite uygulaması, yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülmüştü. Uygulama piyasasında varoluş sebebi ise, az kaynak ve çok sınırlı veri trafiğine sahip telefonları kullananlara Instagram'a erişim sağlamaktı.

Facebook, Instagram Lite'ı resmi Android uygulama mağazasından geri çekti ve uygulama kullanıcılarına artık desteklenmediği söylendi.

Daha önce üst sıralarda yer alan uygulama, Kenya, Meksika, Peru ve Filipinler de dahil olmak üzere, 13 Nisan'da Google Play listelerinden kayboldu. Mevcut Instagram Lite kullanıcıları “Instagram Lite Artık Desteklenmiyor” şeklinde bir mesajla, ana Instagram uygulamasına yönlendirildi.

Facebook sözcüsü, Instagram Lite uygulamasının testini geri alıyoruz dedi. “Sevdiğiniz insanlara ve sevdiğiniz şeylere bağlanmak için Instagram'ın en son sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz” diye açıklama yaptı.

Instagram Lite Açıklama

Instagram Lite Haziran 2018'de Google Play'de piyasaya sürülmüştü. Piyasadaki diğer "Lite" markalı uygulamalar gibi Instagram Lite'ın amacı, bir mobil cihazda daha az yer kaplayan daha küçük bir indirme sunmaktı. Depolama alanının önemli olduğu gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılara hitap eden bir özellikti. Lansman sırasında Instagram'ın “Lite” sürümü 573 kilobayt veya Instagram'ın 32 megabaytlık uygulamasının kabaca 1 / 55'ini oluşturuyordu.

Instagram gibi, zayıflanmış Instagram Lite uygulaması, kullanıcıların fotoğrafları bir feed'e veya Hikayelere filtrelemesine ve yayınlamasına ve daha fazla içerik için, Keşfet sayfasına göz atmasına izin veriyordu. Ama sayfada video yayınlama veya arkadaşlarına doğrudan mesaj gönderme seçeneği Instagram Lite bulunmuyordu.

28 Haziran 2018'de Meksika, Instagram Lite'ı alan ilk pazar alanı oldu. Ayrıca toplam kurulumlarının çoğunluğunu % 62 oluşturdu. Sensor Tower'ın verilerine göre, bugüne kadar Instagram Lite, Meksika'da yaklaşık 4.4 milyon kez indirildi. En büyük ikinci Pazar konumuna geldi. Instagram Lite uygulamasının diğer kullanıcıları % 14'ü ile Filipinler'di. Kenya ve Peru, sırasıyla % 12,5 ve % 12'lik kurulumlarla izledi.

Bu bölgelerdeki “Lite” uygulamalarına olan talep nedeniyle Instagram Lite, Google Play'in listelerinin en üstüne çıkabildi. Uygulama, Google Play'de “Sosyal” kategorisinde Kenya'da 8. sırada, Peru'da 12. sırada, Meksika'da 15. sırada ve Filipinler'de 22. sırada yer aldı.

Instagram Lite Uygulama

Facebook, Instagram Lite uygulamasını piyasadan çekti!

Uygulamayı her zaman bir “test” olarak nitelendiren şirket, Instagram Lite'ın yeni bir sürümünü geliştirmek için, geçtiğimiz yıllarda öğrendiği bilgileri yeni sürümde oluşturmak istiyor. Lansmanın ne kadar uzak olabileceği belli değil, ancak yeni sürüm şu anda oluşturuluyor.

Instagram Lite, 2015'te Facebook Lite'ın erken lansmanı ve ardından Nisan 2018'de Messenger Lite  tarafından yönetilen Facebook'un sunduğu birkaç "Lite" uygulamadan biriydi.

Bazı büyük teknoloji şirketleri, genellikli ülkelerin durumuna ve pazar değerine göre, ürün oluşturmayı önemsiyorlar. Ayrıca ufak ama kullancısı değeri yüksek pazarları aslında bir deneme olarak kullanıyorlar.

Uber, Tinder, Spotify, Twitter ve diğerleri de dahil olmak üzere “Lite” sürümleri bulunmaktadır.  Ancak bu çabaların çoğundan farklı olarak Instagram Lite, Hindistan, Endonezya, Brezilya ve diğerleri gibi bu uygulamaların hedeflediği daha büyük gelişmekte olan pazarlardan bazılarına henüz ulaşmamıştı. Ancak bu gelecekte değişebilir.

Bu arada, Lite kullanıcıları ana Instagram uygulamasına yönlendiriliyor. Alternatif olarak, Instagram'ı web üzerinden telefonlarından kullanabilirler.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Fujifilm'in X100V'nin ısınma sorunu ortadan kalkıyor Önceki

Fujifilm'in X100V'nin ısınma sorunu ortadan kalkıyor

UÇAK MALZEMESİNDEN KLAVYE | Steelseries Apex 7 TKL İnceleme Sonraki

UÇAK MALZEMESİNDEN KLAVYE | Steelseries Apex 7 TKL İnceleme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.