Facebook Hesabınızı Nasıl Silersiniz?

Facebook Hesabınızı Nasıl Silersiniz?

Dünyanın önde gelen sosyal ağından bıktınız mı? Bu talimatları izleyerek tüm 'arkadaşlara' veda edin. İşte Facebook'tan tamamen kurtulmanın yolu.

Son olaylar veya sadece sosyal medyanın genel durumu, Facebook'a biraz ara vermeyi düşünmenize neden olabilir. Bu yazıda anlatacaklarımız herkese uygun bir seçenek değil; güvenlikle ilgili sorunlarınız varsa hesap ayarlarınızı sıkılaştırın.

Ancak sosyal ağ sizi korkutursa, sonunda yeterince yaşadıysanız, kendinizi kurtarmanın yolları vardır. Ara vermeye hazırsanız, Facebook'u şu şekilde silebilirsiniz.

Facebook'u devre dışı bırakma

Facebook size iki seçenek sunar: devre dışı bırak veya sil

İlki daha kolay olamazdı. Masaüstünde, ekranınızın sağ üst köşesindeki açılır menüyü tıklayın ve Ayarlar ve Gizlilik> Ayarlar'ı seçin. Soldaki Facebook Bilgileriniz'i tıklayın. Aşağı kaydırın ve alt kısımda Devre Dışı Bırak ve Silme'yi göreceksiniz. (Giriş yaptığınızda kullanabileceğiniz doğrudan bağlantı burada.)

Facebook'u devre dışı bırakma

Mobil cihaz kullanıyorsanız, alttaki üç satırlı hamburger menüsüne gidin, ardından Ayarlar ve Gizlilik> Ayarlar> Kişisel Bilgiler> Hesabı Yönet> iOS veya Android'de Devre Dışı Bırak seçeneğine gidin.

Facebook'u devre dışı bırakma

Facebook bunu hafife almaz - arkadaşlarınızın sizi ne kadar özleyeceği konusunda duygusal şantaj da dahil olmak üzere, sizi platformda tutmak için elinden geleni yapar.

"Devre dışı bırakmak", Facebook'tan ayrılmakla aynı şey değildir. Evet, zaman çizelgeniz kaybolacak, siteye veya hesabınıza mobil uygulamalar üzerinden erişemeyeceksiniz, arkadaşlar sizinle gönderi paylaşamayacak veya ve oturum açmak için Facebook'u kullanan veya gerektiren tüm üçüncü taraf hizmetlerine erişimi kaybedersiniz. Ancak Facebook hesabı silmez. Neden? Böylece daha sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz. Siz devre dışı bıraktığınızda tam orada karşınıza çıkar: "Bu geçici bir durumdur."

Beklenen yeniden etkinleştirme gelecekte olmayacaksa, Ayarlar ve Gizlilik> Ayarlar> Facebook Bilgileriniz> Bilgilerinizi İndirin> Görüntüle menüsünden Facebook'taki tüm verilerinizin (gönderiler, fotoğraflar, videolar, sohbetler vb.) bir kopyasını indirin.

Facebook Siliniyor

Facebook hesabınızı tamamen silmek için facebook.com/help/delete_account adresine gidin. Facebook veri kullanım politikası uyarınca, "profilinizden bilgileri kaldırdıktan veya hesabınızı sildikten sonra, bu bilgilerin kopyalarının başkalarıyla paylaşıldığı ölçüde başka bir yerde görüntülenebilir kalabileceğini, aksi takdirde sizin tarafınızdan dağıtıldığını unutmayın.

Facebook'u devre dışı bırakma

Yani: Bir arkadaşınızın durum güncellemesine veya fotoğrafına yorum yazdıysanız, kendi profilinizi sildikten sonra bile kalacaktır. Bazı gönderileriniz ve resimleriniz, silindikten sonra 90 gün kadar uzun süre ortalıkta kalabilir, ancak sadece Facebook sunucularında kalır, sitede yayınlanmayabilir.

30 günlük bir silme yetkisi süresi vardır. Bu, fikrinizi değiştirirseniz diye Facebook'un hesabınızdan gerçekten kurtulmasına bir ay kaldığı anlamına gelir. Facebook'un size değer verdiğini anlamanın bir yolu daha.

Başkaları Adına Silme

Facebook'a 13 yaşından küçük olduğunu bildiğiniz bir kullanıcı hakkında bilgi vermek istiyorsanız, hesabı bildirin. Facebook, reşit olmayan biri tarafından hesabın kullanıldığını "makul bir şekilde doğrulayabiliyorsa" (Facebook, yasalara uymak için 13 yaşın altındaki çocukları yasaklıyor), hesabı kimseye haber vermeden anında silecektir.


Yazarın Diğer Yazıları

Çevrimdışı izleme için Amazon Prime'den film veya dizi nasıl indirilir? Önceki

Çevrimdışı izleme için Amazon Prime'den film veya dizi nasıl indirilir?

Qualcomm Mobil İşlemcilerde Ciddi Güvenlik Sorunları Ortaya Çıktı Sonraki

Qualcomm Mobil İşlemcilerde Ciddi Güvenlik Sorunları Ortaya Çıktı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.