Facebook, Shops İle E-Ticarete Yeni Bir Adım Atıyor

Facebook, Shops İle E-Ticarete Yeni Bir Adım Atıyor

Facebook Shops ve Instagram Shops adı altında yayınlanan yeni özellik sayesinde, artık E-Ticaretinizi online olarak uygulama üzerinden yapabileceksiniz.

Facebook, e-ticarete yeni bir adım atıyor. Şirket bugün, işletmelerin Facebook ve Instagram'da ücretsiz vitrin camları kurmalarının bir yolu olan Facebook Shops ve Instagram Shops güncellemesini duyurdu.

Facebook, coronavirüs nedeniyle ekonomik sıkıntıları gittikçe artan küçük işletmeler için çalıştığını açıkladı. Bu nedenler küçük işletmelere yardımcı olmak ve ticaretlerini devam ettirmek amacıyla Facebook ve Instagram Shops bölümünü yenilendiğini açıkladılar.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, genişletilmiş e-ticaretin pandemi devam ederken ekonomiyi yeniden inşa etmeye başlamak için önemli olacağını söyledi. “Mağazanızı veya restoranınızı fiziksel olarak açamıyorsanız, yine de çevrimiçi siparişleri alıp insanlara gönderebilirsiniz” dedi. "Çevrimiçi işletmeleri ilk kez çevrimiçi olmayan birçok küçük işletme görüyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Facebook Instagram Shops Uygulaması

Şu anda kullanıma sunulmaya başlayan güncelleme aynı zamanda şirketin e-ticaret alanındaki en büyük hamlesi olarak gösteriliyor.

Mağazalar ile işletme sahipleri, Facebook veya Instagram sayfalarında özel bir "Shops" bölümü oluşturabilir ve kullanıcıların göz atması ve satın alması için ürünlerinin bir kataloğunu oluşturabilir. Facebook, daha fazla yerel işletmeyi online hale getirerek yardımcı olurken, aynı zamanda Facebook için büyük yeni iş fırsatları yaratacağına söylüyor.

Mağaza sahipleri Messenger, WhatsApp ve Instagram Direct'teki potansiyel müşterilerle sohbet edebilecekler. Zuckerberg, Mağazaların, kullanıcıların ödeme bilgilerini daha sonra herhangi bir Facebook veya Instagram mağazasında kullanabilecekleri tek bir yerde saklayarak standart web ticareti deneyimini geliştireceğini söyledi. Şu anda şirketin uygulamalarını kullanan 160 milyondan fazla küçük işletme var.

E-Ticaret yapacak mağazalar, Facebook sayfalarında ve Instagram profillerinde bulunabilir ve ayrıca hikayelerde görünebilir veya reklamlarda tanıtılabilir. İşletmelerin satın alınabilir hale getirdiği öğeler mağazada görünür ve kullanıcılar öğeleri kaydedebilir veya sipariş verebilir. (Bazı işletmeler kullanıcıların doğrudan Facebook'tan alışveriş yapmalarını sağlarken, diğerleri işlemi tamamlamak için sizi şirketin web sitesine götürür.)

Facebook, Shops İle E-Ticarete Yeni Bir Adım Atıyor

Facebook Shops İle E-Ticaret

İşletmeler, Messenger, Instagram ve WhatsApp aracılığıyla müşteri desteği sorunlarını çözebilir. Sonunda, şirket mağaza kataloglarına göz atmanıza ve doğrudan sohbet penceresinden alışveriş yapmanıza izin vermeyi planlıyor. Ayrıca, markaların ve içerik oluşturucuların Facebook kataloglarındaki öğeleri canlı videoların altında görünmeleri için etiketlemelerine olanak tanıyarak canlı akışlardan alışveriş yapmayı da planlıyor.

Facebook ayrıca sadakat programlarını mağazalarla entegre etmek için çalışıyor. Şirket, bir blog yazısında “Puanlarınızı ve ödüllerinizi kolayca görebilecek ve takip edebileceksiniz” dedi. “Ve küçük işletmelerin Facebook Mağazaları üzerinde bir sadakat programı oluşturmasına, yönetmesine ve bu programlarla yüzleşmesine yardımcı olacak yolları araştırıyoruz.”

Facebook'un alışverişle ilgili birçok denemesine ev sahipliği yapan Instagram, Facebook'un yeni ticaret özelliklerini daha da agresif bir şekilde zorlayacak. Şirket, mevcut "etkinlik" sekmesinin yerini alacak olan uygulamanın bu bölümünü "bu yıl" beklenen bir güncellemede alışveriş yapmayı planlıyor.

Şirket ayrıca, canlı videoyu alışverişle birleştirmeyi planlıyor, bu özellik Instagram ve Facebook'a “önümüzdeki aylarda” geleceği söyleniyor. Markalar, canlı bir akışa başlamadan önce belirli ürünleri etiketleyebilecek ve görüntüleyenler videonun altına sabitlenmiş öğeleri satın almak için bağlantıya tıklayacak.

Hayata geçirilen Facebook Shops ve Instagram Shop güncellemeleri şuan için sadece ABD'de aktif olacak, ama yakın zamanda tüm dünya bu güncellemeye sahip olacağı söyleniyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Her yönetmenin bildiği, ama izleyicilerin bilmediği 11 sinema sırrı Önceki

Her yönetmenin bildiği, ama izleyicilerin bilmediği 11 sinema sırrı

WhatsApp'ta grup aramaları nasıl yapılır? Sonraki

WhatsApp'ta grup aramaları nasıl yapılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.