Facebook Messenger Rooms uygulaması iddialı geliyor

Facebook Messenger Rooms uygulaması iddialı geliyor

Facebook tarafından geliştirilen Messenger Rooms görüntülü sohbet uygulaması, 50 kişi ile görüntülü görüşme sağlamasının yanında, özellikleri ile Zoom'a rakip olarak geliyor.

Coronavirüs pandemisi devam ettikçe insanlar evlerinde bulunmaya devam ediyor. Bu süre zarfında, iş ve özel yaşamları için görüntülü sohbet ürünlerini kullamaya sürdürüyorlar.

Bu alanda kendini geliştiren Zoom uygulamasına yepyeni bir rakip geliyor. Facebook Messenger Rooms adlı yeni bir görüntülü sohbet uygulaması, hem mobil hem de masaüstündeki herkes tarafından kullanılabileceğini açıkladı. 

Ürün, mevcut Facebook Messenger'ın görüntülü arama işlevinin daha zengin özelliklere sahip ve genişletilmiş bir sürümü olacak ve 50 kullanıcı aynı anda, Facebook uygulaması veya özel Messenger uygulaması aracılığıyla, zaman sınırı olmaksızın sohbet etmesine olanak tanıyacak.

<a href='/messenger-rooms/'>Messenger Rooms</a> ile 50 kullanıcı aynı anda görüşebilecek

Facebook görüntülü sohbet uygulamasına, kimlerin katılabileceğine ilişkin sınırlar koyabileceğinizi veya Facebook hesabı olmasa bile bağlantıya sahip olan herkese açık hale getirebileceğinizi söylüyor.

 Facebook'un Messenger başkan yardımcısı Stan Chudnovsky, bugün yayınlanan bir blog yayınında “Facebook'ta odalarınızı Haber Akışı, Gruplar ve Etkinlikler aracılığıyla başlatabilir ve paylaşabilirsiniz, böylece istediğiniz zaman uğrayabilirsiniz.” “Başkalarının katılmasını istemiyorsanız, odanızı kimlerin görebileceğini ve odaya katılabileceğini seçebilir ya da odanızdaki kişileri çıkarabilir ve odanızı kilitleyebilirsiniz.”

Facebook Messenger ile birebir arama yapmak, görüntülü sohbetler yapmak, grup çağrıları yapmak ve görüntülü sohbetleri daha önce olduğu gibi gruplamak için kullanabilirsiniz. 

Ancak şimdi, Messenger'ın "Kişiler" bölümüne dokunursanız, bir oda oluşturma seçeneğiniz ortaya çıkacaktır. Buradan, odanın işlevi gibi diğer parametrelerin yanı sıra "takılmak" veya "happy hour" gibi özel bir seçenek ayarlayabilirsiniz ve bunlara kimlerin katılacağını izin verebilirsiniz.

Odayı herhangi bir arkadaşınızın ve bağlantıyı paylaştığınız herkesin kullanımına sunmayı veya arkadaş listenizden kişisel Messenger davetlerini alacak belirli kişileri oluşturabilirsiniz.

Facebook, yeni uygulamasında, çeşitli arkadaşların yüzlerini ve “Merhaba Deyin” seçeneğini listeleyen ekranın üstünde bir karusel kart'la tanıtıyor.

Herhangi bir kart'a dokunduğunuzda, o kişiyle bir oda oluşturma veya doğrudan Messenger'da mesajlaşma seçeneği sunulur. 

Facebook Messenger Rooms uygulaması iddialı geliyor

Facebook Messenger Rooms Uygulaması

Facebook, WhatsApp'ta olduğu gibi aramaları uçtan uca şifrelemediğini, ancak Messenger'da olduğu gibi aramaları görüntülemeyeceğini veya dinlemeyeceğini söylüyor.

Facebook yeni görüntülü sohbet uygulaması WhatsApp ve Instagram gibi kendini ispatlamış ve dünyada milyonlarca kullanıcısı olan uygulamalar ile birlikte geliyor olması, uygulamanın büyük bir kitleye ulaşmasını hızlandıracaktır.

Ancak Messenger Rooms uygulaması, Zoom gibi ayrı bir uygulama alanında çalışmayacağı, sosyal medya araçları ile açılacağından, sadece sosyalleşmek isteyen insanların tercihi olacağı bildiriliyor. İş alanı ile ilgili kullanımını çok olmayacağı ve bu alanda Zoom uygulamasında gerçekleşen iş toplantılarına rakip olamayacağı söyleniyor.

Şirket ayrıca kullanıcılara yasadışı davranışların olduğu odaları bildirmelerini tavsiye ediyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Android telefon pazarının ilk çeyrek raporu yayınlandı! Önceki

Android telefon pazarının ilk çeyrek raporu yayınlandı!

TV alırken boyutuna nasıl karar verebilirsiniz? Sonraki

TV alırken boyutuna nasıl karar verebilirsiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.