Ford'un Yeni Far Teknolojisi

Ford'un Yeni Far Teknolojisi

Ford'un Avrupa bölümü, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı olabilmek adına tasarlanmış yeni far teknolojisini test ediyor.

Ford'un Avrupa bölümü, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmaması için yüksek çözünürlüklü farlar üretmeye başlayacak gibi duruyor. Bu farlar sadece yolu aydınlatmanın yanı sıra, ön cama faydalı bilgiler yansıtan bir teknolojiden bahsediyoruz.

Uzun bir yola çıktığınızı fakat gideceğiniz yere nasıl ulaşacağınızı bilmediğinizi düşünün. Ne yaparsınız? Elbette navigasyon kullanırsınız. Diyelim ki yolda giderken bir anda navigasyonunuz bozuldu. Yol sağa gidiyorken navigasyon yanılıp sola gitmenizi söyleyerek sizi yanıltıyor ve belkide büyük bir kazaya davetiye çağırıyor. Ford bu tür kazaların veya benzer durumların önüne geçmek üzere bu teknolojiyi üretmeye çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde navigasyon yanılsa bile arabanızın farlarının tespiti sayesinde yolun ne tarafa uzandığını ilerde kavşak veya kavis var mı gibi bilgileri arabanızın camına yönelterek sizi en uygun sürüş koşullarına uygun şekilde yönlendiriyor.

Bu teknoloji sürüşün verimliliğinin yanı sıra arabanızı park ederken bulduğunuz boşluğa veya park alanına sığıp sığmayacağınızı hesaplayarak aracın genişliğini vurgulayıp sürücülerin zorlu bir park işini bitirmesine bile yardımcı olacaktır. Hepimizin bildiği üzere arabada seyahat ederken veya yolda yürürken bazı yollarda belirtilen işaretlerin, örnek olarak yaya geçitlerinin boyasının söndüğünü görüyoruz bu teknoloji sürücüsüne yolda solmuş boyalı yaya geçitleri gibi bir çok trafik sembolünü de netleştirip gösterebilicek.

Ford, bu teknolojiyi piyasaya sunan ilk firma olmayacak. Mercedes, S Class gibi belirli modellerde Digital Light adlı benzer bir teknoloji sunuyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Marvel's Spider-Man Remastered Piyasada! Önceki

Marvel's Spider-Man Remastered Piyasada!

God Of War Ragnarok'un Yeni Fragmanı; Myths of Midgard Yayınlandı! Sonraki

God Of War Ragnarok'un Yeni Fragmanı; Myths of Midgard Yayınlandı!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.