Gelecek vadeden film tutkunları için 20 sinematografi şaheseri

Gelecek vadeden film tutkunları için 20 sinematografi şaheseri

Bu liste sadece beyaz perdenin klasiklerini değil, aynı zamanda mükemmel oyunculuk ve yapım becerisinin örnekleri olan modern eserleri de içeriyor.

İyi filmleri kötülerden güvenle ayırt edebilmek ve sinema dünyasında yolunuzu bulmak istiyorsanız, kaliteyi değerlendirmek için kriterlere ihtiyacınız var. Sadece en iyi filmler bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bunu akılda tutarak, tekmoloji.com, birçok uzmanın, eğitimli bir kişinin sinema hakkında sahip olması gereken asgari bilgi temelini oluşturduğuna inandığı bir film listesi hazırladı.

Gelecek vadeden film tutkunları için 20 sinematografi şaheseri

 


1
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Hapisten kaçmak için deli gibi davranan Randle Patrick McMurphy, soğuk kalpli hemşire Mildred Ratched'ın katı bir disiplin ve küçük bir alçaklıkla hüküm sürdüğü bir psikiyatri kliniğine gönderilir. McMurphy, mahkûm arkadaşlarının bu durumu uysal bir şekilde kabul etmesinden rahatsız olur ve isyan etmeye karar verir. Tek basina.

2
The Very Same Münchhausen
On sekizinci yüzyılda yaşamış ve birçok kitap ve masalın kahramanı olmuş ünlü Baron Münchhausen'in hayatı, aşkları ve ölümü hakkında komik bir fantezi. Bu film, çoğu orijinal olmasına rağmen, Rudolf Raspe'nin romanına dayanmaktadır.

3
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
Mevsimlerin değişimini kimse bozamaz. Gelişleri ve gidişleri ruha enerji vererek trajedinin yanı sıra maneviyatın ifadelerine yol açar. Aynı zamanda hepimizin kölesi olduğumuz yaşam, arzu, ıstırap ve tutku çemberini de sembolize ederler.

4
Alien
Uzak bir gelecekte, Dünya'ya dönen bir uzay gemisinin mürettebatı, bilinmeyen bir gezegenden tanınmayan bir sinyal alır. Mürettebat karaya inmeye ve ne olduğunu öğrenmeye karar verir. Astronotlar, gezegenin yüzeyini devasa kozalara benzeyen tanımlanamayan nesnelerle dolu buluyorlar...

5
Once Upon a Time in America
Kükreyen yirmilerde, Amerika kendini caz müziğiyle eğlendirirken ve her serseri milyoner olmayı hayal ederken, bir avuç umutsuz genç New York'un kenar mahallelerinde buluşur. Rakiplerini yok ediyorlar, hainleri acımasızca cezalandırıyorlar ve yüzsüzce kurnazca dolandırıcılık yaparak yasaklı dönemin yeraltı suç dünyasının kralları olmalarına izin veriyor.

6
To Kill a Mockingbird
Bu film, çocuklarını tek başına büyüten Alabama'lı bir avukat hakkında. Bu, ırksal önyargı temasını ele almanın yanı sıra, iki çocuğun dünyadaki ilk adımlarını nasıl attığını ve minnettarlık, sempati, adalet ve eşitsizlik anlayışlarını nasıl geliştirdiğinin hikayesidir.

7
Lawrence of Arabia
Bu film, Birinci Dünya Savaşı'nda Arap kabileleriyle birlikte yaşayan ve onları Türklere karşı isyana sürükleyen efsanevi İngiliz casus T.E.Lawrence'nin hikayesini anlatıyor.

8
Cool Hand Luke
Luke, şansını birçok kez kırılma noktasına kadar test etti, en son olarak da otoriteye diklenmekten hoşlandığı anlaşılan hapishanede. Üç firar, tutuklama ve üç ağır ceza onun iradesini kırmadı. Diğer tutsaklar için bir kahraman, sisteme karşı duran yalnız bir kahraman oldu...

9
The Maltese Falcon
Özel dedektif Sam Spade, gizemli bir şekilde ortadan kaybolan paha biçilmez bir heykel için ölümcül bir ava başlar. Altın Şahin'i bulabilecek mi?

10
Singin' in the Rain
Bu efsanevi filmin özü, çeşitli Broadway şovları için yazılmış bir düzine eski şarkıdır. Sessiz filmlerin yıldızı Don Lockwood, şöhrete yükselişini hatırlıyor. Sesli filmler dönemi başlarken aniden servet onu terk eder.

11
Heart of a Dog
Profesör Preobrazhensky, köpek Sharik'i kendisininkine eşit akıl gücüne sahip bir insana dönüştürmeye çalışan cüretkar bir deneye girişir. Sonuç kesin bir Bay Sharikov. Ne yazık ki deney bize bir köpeğin köpek olarak kalmasının daha iyi olduğunu gösteriyor.

12
Good Will Hunting
Will Hunting her zaman başını belaya sokan 20 yaşında eski bir dahi çocuktur. Başka bir kavgaya karıştığı için tutuklandığında, bir matematik profesörü onu kanatlarının altına alır.

13
It Happened One Night
Milyonlarca dolarlık bir servetin varisi Ellie, pilot olan 'Kral' Westly ile evlenmeyi planlıyor. Babası evliliğe karşıdır ve onu evde kilit altında tutar. Kaçmayı başarır ve New York'ta hayaliyle buluşmak için otobüse biner. Otobüste, henüz kovulmuş ve kariyerini kurtarmak için umutsuzca sansasyonel bir vurgun arayan bir muhabir olan Peter ile tanışır. Polis tarafından ülke çapında aranan cesur genç varis, Peter'ın şansıdır.

14
L.A. Confidential
Parlak güneşi, davetkar geniş plajları ve gelişen organize suçlarıyla 1950'lerin Los Angeles'ına hoş geldiniz. Bir mafya patronunun tutuklanmasından sonra, yardımcıları birer birer öteki dünyaya gönderilir, çünkü hepsi yeraltı suç dünyasının efendisi olarak onun yerine geçmek için mücadele eder.

15
Casablanca
Amerikalı sürgün Rick Blaine, Fas'ın Kazablanka kentinde bir kumarhaneye sahip. Bir gün, şans eseri, yıllardır görmediği eski aşkı Ilsa, barına girer.

16
Unforgiven
Bu, kana susamış geçmişini geride bırakmayı başaran eski bir haydut ve sert bir katil olan William Munny'nin hikayesidir. Artık karısı ve çocukları olan bir çiftçidir. Ancak işler pek de umduğu gibi gitmez...

17
City Lights
Düzensiz küçük bir serseri, sokakta çiçek satan kör güzel bir kızla tanışır. Kız, onu zengin bir dük sanıyor. Bir ameliyatın gözlerini geri getirebileceğini öğrenen serseri, parayı aramaya başlar.


18
The Good, the Bad and the Ugly
İç savaşın zirvesinde, gizemli bir silahlı adam Vahşi Batı'nın geniş arazilerinde dolaşıyor. Kendisi kadar acımasız ve alaycı iki yabancıyla tanışana kadar evi, arkadaşı ve yoldaşı yoktur. Altın aramak için güçlerini birleştirmek zorunda kalırlar. Ancak bu haydutlar, birlikte çalışmaya hiç uygun olmadıklarını keşfederler.

19
It's a Wonderful Life
Bir tasarruf ve kredi derneğinin sahibi olan George Bailey, dürüst ve yardımsever, sevgi dolu bir koca ve babadır. Talihsizliğe yenik düşer ve intiharı düşünür. Onu kurtarmak için cennetten bir melek gönderilir. George'u hayatın yaşamaya değer olduğuna ikna etmek için melek ona içinde yaşadığı dünyanın harikalarını gösterir.

20
The Taming of the Scoundrel
Bir kadının eşliğine hiç uygun olmayan kaba bir çiftçi, bekar olarak hayatından oldukça memnun. Beklenmedik bir şekilde, hayatında onu daha iyi hale getirmeye çalışan güzel bir genç bayan belirir.

Yazarın Diğer Yazıları

Remedy ve Tencent Oynaması Ücretsiz Bir Oyun Geliştiriyor Önceki

Remedy ve Tencent Oynaması Ücretsiz Bir Oyun Geliştiriyor

Oppo, Arkada Ekstra Ekrana Sahip Yeni Bir Cihaz Tasarladı Sonraki

Oppo, Arkada Ekstra Ekrana Sahip Yeni Bir Cihaz Tasarladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.