Gişede Başarısız Olmuş Ama Artık Modern Klasikler Arasında Kabul Edilen 17 Film

Gişede Başarısız Olmuş Ama Artık Modern Klasikler Arasında Kabul Edilen 17 Film

Tekmoloji, çıktığı günlerde takdir edilmeyen, ancak film tarihinin en önemli filmlerinden biri haline gelen modern klasiklerden bazılarının bir derlemesini yaptı.

Bugün kült film olarak değerlendirdiğimiz filmlerin çoğu, belli bir süre geçene kadar popüler kültürde önemli referanslar haline gelmedi. İlk çıktıklarında, şuanki krediler onlara verilmedi. Aslında, birçoğu halk tarafından hiç iyi karşılanmadı ve gişede tam bir fiyasko olduğu ortaya çıktı. Ancak zamanla, özel tarzları ve parlak senaryoları izleyicilerinin kalbini kazanmayı başardı.

Gişede Başarısız Olmuş Ama Artık Modern Klasikler Arasında Kabul Edilen 17 Film


1
Donnie Darko (2001)
Donnie Darko, cesaret ve fedakarlığın alışılmadık bir unsurla -zaman yolculuğu- karıştırıldığı psikolojik bir gerilimdir. Arsa, bildiğimiz gerçekliğe müdahale etmemesi için yok edilmesi gereken paralel bir evrenin yaratılması etrafında döner. Ancak bunun olması için ana karakterlerden birinin ölmesi gerektiğini kabul etmesi gerekiyor. Film, hikayenin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecek kitaplara ve diğer filmlere birçok referans içeriyor. Ancak, bundan en iyi şekilde yararlanmak için bir kereden fazla izlemenizi öneririz.

2
The Shawshank Redemption (1994)
The Shawshank Redemption (1994) aslında Stephen King tarafından yazılmış bir romanın uyarlamasıdır. Orada, ana karakter karısını öldürmekle suçlanır ve bu nedenle ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Hapiste geçirdiği süre boyunca, birçok mahkûmun saygısını ve güvenini kazanmak için çabalar ve bu süreçte çok yakın bağlar kurar. Film yalnızca güçlü bir kendini keşfetme yolculuğuna ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal ilişkilerde arkadaşlığın önemini de vurguluyor.

3
Fight Club (1999)
Fight Club, toplum ve modern yaşam tarzımızın anlamı hakkında ilginç bir fikir sunuyor. Filmin kahramanı, insanların acılarını daha yakından tanımak için her türlü gruba sahtekar olarak katılan bir destek grubu bağımlısı. Filmin ilerleyen saatlerinde, öfori ile başa çıkma deneyimine dayanarak bir dövüş kulübü oluşturan esrarengiz bir adamla tanışır. Katılımcılar, kendi hayatlarının anlamına bakarken, can sıkıntısından kurtulmanın bir yolu olarak kullanırlar.

4
Heathers (1989)
Heathers, Amerika Birleşik Devletleri'nde sınıf arkadaşlarını terörize etmeye ve onlara işkence etmeye kararlı bir grup popüler liseli kızın etrafında dönen bir film. Hatta aralarına katılan yeni bir öğrenciyle birlikte ciddi suçlar işleyecek kadar ileri giderler. Konu ilerledikçe, kahramanın yeni arkadaşıyla ilgili bir sorun olduğunu fark eder. Yaptıklarının yanlış olduğunu biliyor, ancak bu noktada gruptan ayrılmak kolay ve hatta güvenli değil. Tipik gençlik filminizden çok uzak olan Heathers, zaten çok kasvetli bir atmosferde zorbalık konusunu karanlık bir mizah anlayışıyla ele alıyor.

5
The Thing (1982)
The Thing, bir grup araştırmacı tarafından uzaylı bir parazitin keşfinin hikayesini anlatmak için korku ve bilim kurguyu birleştiren bir film. Sıra dışı bir keşif olmaktan çok uzak olan bu gizemli yaratık, araştırmacıları sürekli olarak birbirine güvensiz hale getirerek ve onları kalıcı bir paranoya içinde yaşamaya iterek hayatlarını alt üst edecek. O zamanlar, özel efektleri takdir edilse de, film iğrenç ve nahoş olarak kabul edildi.

6
Blade Runner (1982)
Blade Runner, Los Angeles'ta geçen ve insanların 2019'un nasıl görüneceğini düşündüğü bir film. Android'ler, daha fazla fiziksel güce sahip olmaları dışında insanlara çok benzer. Uzayda çalışmak için yapay olarak yaratıldılar. Ancak, Dünya'da yasadışı ilan edildiler ve özel bir polis birimi onları takip etmek ve Dünya'ya geri dönenleri ortadan kaldırmakla sorumlu. Esas olarak bir aksiyon filmi olmasına rağmen, Blade Runner karmaşık etik ve felsefi tartışmalara ilham vermeyi başardı.

7
Scott Pilgrim vs. the World (2010)
Scott Pilgrim vs. the World, bir dizi grafik romana dayanan bir aksiyon komedi filmi. Kanadalı bir müzisyen olan kahraman, rüyalarında beliren ve bir şekilde takıntılı hale geldiği bir kızla tanıştıktan kısa bir süre sonra, onunla birlikte olabilmek için 7 eski erkek arkadaşıyla yüzleşmesi gerektiğini keşfeder. Bu yüzleşmeler, kahramanın müzik kariyeriyle ilgili her türlü çatışmayı ve zorluğu yaratacaktır.

8
The Big Lebowski (1998)
Sürrealizm ve mizahın mükemmel bir karışımı olan The Big Lebowski'nin konusu, bowlingi seven Los Angeles'lı işsiz orta yaşlı bir adam olan Jeff Lebowski, diğer adıyla The Dude etrafında dönüyor. Bir gün, bir grup haydut onu, kendisiyle aynı adı paylaşan borçlu bir milyonerle karıştırır. Lebowski'nin milyonerin karısını bulması gereken bir dizi macerayı tetikleyen tam da bu kafa karışıklığıdır. Zamanla, bu film pop kültüründe bir referans haline geldi.

9
The Rocky Horror Picture Show (1975)
The Rocky Horror Picture Show, The Rocky Horror Show adlı bir müzikalden uyarlanan bir filmdir. Diğer şeylerin yanı sıra, fikir 1930'lar ve 1960'lar arasında çekilen korku ve bilim kurgu filmlerinin yanı sıra B filmlerine de bir övgü yapmaktı. Kitsch'ten rock'a, bu modern klasikte her şeyi bulacaksınız. Hikaye, bir fırtınanın ortasında seyahat eden bir çiftin aniden arabaları bozulduğunda ve aslında bir uzaylı olan Dr. Frank-N-Furter'ın şatosuna sığınmalarıyla başlar.

10
Dredd (2012)
Kıyamet sonrası bir çölde Mega-City adında bir şehir var ve Yargıç Dredd ve Yargıç Anderson'ın hikayesi burada geçmektedir. İkisi de 200 katlı bir binaya düzen getirmek için bir uyuşturucu patronuyla savaşmak zorunda. Bu film, çizgi roman Yargıç Dredd'den esinlenmiştir ve gişede fazla bir başarı elde etmese de, eleştirmenlerin geri bildirimleri, yayınlandığı andan itibaren gerçekten harikaydı.

11
Idiocracy (2006)
Komik ama katı bir eleştirel tonla Idiocracy, çevre bilinci eksikliği, tüketimcilik, şiddet ve abur cubur gibi sorunları tasvir ediyor. Filmin kahramanları, kış uykusunda biraz zaman geçirmek zorunda oldukları bir deneyin parçası olmak üzere işe alınan bir ordu subayı ve bir kadındır. 500 yıl sonra tekrar uyandırılırlar ve sadece içinde yaşadıkları toplumun sonuçlarına katlanırlar.

12
Event Horizon (1997)
Event Horizon, uzayda kaybolan deneysel bir gemiyi kurtarma görevi etrafında dönen zeki ve zaman zaman rahatsız edici bir film. Kurtarma ekibi hayatta kalanları ararken, geminin aslında bir kara delik yarattığını ve uzayda ve zamanda bir boşluk açtığını fark eder. Umduklarının aksine, bu karakterler galaksinin diğer tarafında kutsal olmayan bir keşifte bulundular.

13
Citizen Kane (1941)
Citizen Kane, fotoğrafçılık, müzik ve anlatı konusunda büyük bir ustalık sergileyen bir drama. Bir grup muhabir, milyoner gazete patronu Charles Foster Kane'in son sözü olan "Rosebud"un anlamını çözmeye çalışıyor. Filmin neredeyse tamamı, bir zamanlar dünyanın zirvesinde olan bu adamın merak uyandıran yaşamının geçmişe dönüşlerinde ortaya çıkıyor. Bunun da ötesinde, Citizen Kane özel efektler açısından en yenilikçi filmlerden biri olarak kabul edildi.

14
Raging Bull (1980)
Raging Bull, birçok kişi tarafından tarihin en iyi boks filmlerinden biri olarak kabul edilir. Senaryosu, en çok övülen niteliklerinden biridir. Şampiyon olmayı hayal eden orta sıklet bir boksörün hikayesini anlatıyor. Ancak bir sorunla yüzleşmek zorundadır: Saldırganlığını sadece ringde dışa vurmuyor, aynı zamanda ailesine de yansıtıyor. Bunun da ötesinde, kavgaları yasadışı bir şekilde şekillendirmesi için mafya tarafından baskı görüyor.

15
The Wizard of Oz (1939)
Oz Büyücüsü'nde bir kasırga, Dorothy'nin köpeğini Oz dünyasına götürür. Sonunda, gökkuşağının ötesine geçme hayalini gerçekleştirmek için onu aramaya gider. Bu, Dorothy'nin eve dönmesine yardım edebilecek cadılar, teneke adam, korkuluk, korkak aslan ve büyücüyü içeren bir maceranın başlangıcıdır. Birçok nesli büyüleyen garip ama büyüleyici bir film.

16
Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971)
Willy Wonka & the Chocolate Factory sihirle dolu bir film. Roald Dahl'ın bir kitabına dayanıyor ve Willy Wonka'nın ünlü çikolata fabrikasını görmek için kazanan bir bilet bulabilecek kadar şanslı olan Charlie adında bir çocuğun macerasını anlatıyor. Tur sırasında her türlü şaşırtıcı olay gerçekleşir ve Charlie ve diğer çocukların vermek zorunda oldukları kararlardan ahlaki ikilemler ortaya çıkar.

17
Labyrinth (1986)
Labyrinth'te 16 yaşındaki bir kız, cücelerin kralı tarafından ona bakıcılık yaparken kaçırılan kardeşini kurtarmak için bir labirentte yolculuğa çıkar. Kıza aşık olan Jareth, labirentin ortasındaki bir kalede yaşıyor ve bebeği orada tutuyor. Bu filmin benzersiz özelliklerinden biri, cücelerin kralını David Bowie tarafından oynanmasıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

New York Times, Bulmaca Oyunu Wordle'ı Satın Aldı Önceki

New York Times, Bulmaca Oyunu Wordle'ı Satın Aldı

100 TL Altına Satılan 9 Farklı Gaming Mouse Sonraki

100 TL Altına Satılan 9 Farklı Gaming Mouse

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.