Google Android 11'de, APK Dosyalarını Yüklemeyi Engelleyecek

Google Android 11'de, APK Dosyalarını Yüklemeyi Engelleyecek

Android 11 piyasaya çıkmadan önce, yavaş yavaş özellikleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Android 11 güncellemesi ile artık dış kaynaktan APK dosyaları yüklemek imkansız hale gelecek!

Android'in yeni sürümü, Google Play'i dışında uygulama yüklemenizi zorlaştıracak birtakım çalışmalar yürüttüğü ve bu çalışmalarını sonunda, yeni gelecek güncelleme ile bu tarz sorunlu uygulamaları yüklemeyi zorlaştıracağı söyleniyor.

 Android'in yeri sürümü hakkında konuşan kaynağa göre, Android 11'in piyasaya sürülmesiyle üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesi çok daha zor olacak.

Normalde APK dosyasını indirdikten sonra, sistem kullanıcıdan uygulamayı yüklemek için izin ister. Ancak Android 11'de bu süreç daha karmaşık olacak. 

Android 11'in ilk sürümünü test etmeye başlayan geliştiriciler, kurulum iznini kabul ettikten sonra, sistemin APK yükleyicisini başlatan uygulamayı zorla kapattığını bildirdiler.

Kurulumu tamamlamak için, sisteme izin verdikten sonra tüm süreci tekrar başlatmanız gerekir.

Android 11: Google, APK dosyalarını yüklemeyi zorlaştırıyor

<a href='/android-11/'>Android 11</a> güncellemesi APK dosyalarının yüklenmesini zorlaştıracak.

Daha önce, sürece alışkın olanlar için, Chrome'den indirdiğiniz bir APK'yı sistem dosyasının yüklenmesi için tarayıcı yetkilendirmek gerekiyor. Android ayarlarından izin verildiğinde, yükleme işlemine devam etmek için kullanıcı tarayıcıya yönlendirilir.

Bildiğiniz üzere, bazı akıllı telefonlar indirmek istediğiniz APK dosyası için, bu tarz dosyalar telefonunuza zarar verebilir veya normal çalışma düzenini engelleyebilir şeklinde uyarıda bulunur.

Bu işleme devam ettiğiniz durumunda akıllı telefonunuza gelebilecek hertürlü sorun ve virüs sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Google geliştiricileri tarafından piyasaya sürülecek Android 11 güncellemesinin özelliği sayesinde, üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yükleme işleminin zorlaşacak ve kapsamlı depolama için size izin vermeyecektir.

Google firmasının bu özelliği, Android 11'in resmi sürümünde belirtme şansı var. Ancak bu küçük bir değişiklik olarak görürüyor. Geliştiriciler, İnternet devinin Apple'ın izinden gideceğine inanıyor. Üçüncü taraf kaynaklardan gelen uygulamaların yüklenmesini mümkün olduğunca zorlaştırarak Google Play'i öncelik haline getirecekler.

Android 11 beta lansmanı?

Android 11 Beta sürümü'nün lansmanı, yaz aylarında olacağı söyleniyor.

Android 11 lansmanı uzun zamandır bekleniyor. Google tarafından 3 Haziran'da yapılması planlanan Android 11 Beta etkinliğini iptal edilmişti. Şirket, Android 11 güncellemesinin gecikmesini bir tweet ile bildirmişti. Ama gecikme için herhangi bir neden belirtmedi.

Google'ın Geliştirici ekibi, etkinliğin iptali hakkında konuşmaya başladı. Konuşulanlara göre, etkinliğin iptal olmasının birden fazla sebebi var. İlk olarak coronavirüs pandemisi gösteriliyor. ikinci olarakta, ABD yaşanan ve dünya'ya yayılan olaylar olarak gösteriliyor.

Söylentiler göre, Android 11'in İlk Beta sürümünün bir süre daha gizlilik içinde olması gerektiği anlamına geliyor.

Google, yeniden planlanan etkinlik için belirli bir tarih belirtmedi. Ama yaz aylarında olacağı tarafımıza gelen bilgiler arasındadır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

80 ve 90'lardan, günümüzde neredeyse unutulan 16 güzel oyuncu Önceki

80 ve 90'lardan, günümüzde neredeyse unutulan 16 güzel oyuncu

OPPO Amiral Gemisi Akıllı Telefonu Reno 4 Pro Tanıtıldı! Sonraki

OPPO Amiral Gemisi Akıllı Telefonu Reno 4 Pro Tanıtıldı!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.