80 ve 90'lardan, günümüzde neredeyse unutulan 16 güzel oyuncu

80 ve 90'lardan, günümüzde neredeyse unutulan 16 güzel oyuncu

Geçen yüzyılın 80 ve 90'lı yıllarında, isimleri oldukça popüler olan tüm ikonik aktrisleri tekrar hatırlatmak istiyoruz.

1980'lerde ve 1990'larda en ikonik filmlerden bazıları yapıldı ve piyasaya sürüldü. Örneğin, Top Gun, Romancing the Stone ve Door on the Left as You Leave the Elevator. Sadece bu harika filmleri izlemedik, aynı zamanda inanılmaz derecede güzel Hollywood ve Avrupalı aktrisler gördük. Bizi kesinlikle etkilediler, sonsuza dek akılda kalan ilk aşk gibi.

80 ve 90'lardan, günümüzde neredeyse unutulan 16 güzel oyuncu


1
Julia Ormond
İngiliz aktris 90'ların gerçek bir süperstarıydı. Ormond, ekran partnerinin Brad Pitt olduğu Legends of the Fall (1994) filminde rol aldı. Bundan sonra, Sean Connery ve Richard Gere ile birlikte rol aldığı First Knight'da (1995) ve Harrison Ford ile birlikte Sabrina'da (1995) oynadı.

2000'li yıllardan beri oyuncu, destekleyici roller veya bölümsel olanlar dışında, beyaz perdede değil, çoğunlukla TV dizilerinde yer aldı. Ormond’un en son eserlerinden biri olan Incorporated (2016-2017) drama dizisidir. Bunun yanı sıra AIDS bilincini destekleyen çok sayıda insani yardım çalışması yapıyor.

2
Rene Russo
Rene Russo’nun oyunculuk kariyerindeki atılım 1992'de Mel Gibson ile komedi aksiyon filmi Lethal Weapon 3'te oynadığı zaman gerçekleşti. Bundan sonra, bir dizi ticari olarak başarılı film yaptı. En önemli eserlerinden biri, ekran partnerinin Pierce Brosnan olduğu Thomas Crown Affair (1999) idi.

2000'lerde oyunculuk kariyerine bir mola verdi. Geri dönüşü bir zaferdi: Nightcrawler'da (2014) rol aldı ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve çok prestijli film ödülleri için 2 adaylık aldı- bir Satürn ve BAFTA. En son rolü 2019 yılında Avengers: Endgame'de oldu.

3
Carré Otis
Carré Otis’in filmografisi o kadar zengin değil - sadece 4 uzun metrajlı film. Ancak Zalman King’in Wild Orchid (1990) filminde Mickey Rourke ile olan uyumunu unutmak gerçekten zor. Oyuncuların ekranda gösterdiği çekim gücü çok gerçekti: 1992'de Rourke ve Otis evlendi. Ve 1996'da Exit in Red filminde birlikte oynadılar.

Şu anda, eski model ve aktrisin sakin bir hayatı var. Bir ekologla evli ve 2 çocuğu var. Carré 51 yaşında ve hala harika görünüyor, bu da Instagram fotoğrafları tarafından kanıtlandı.

4
Kelly McGillis
Kelly McGillis, 1985'te Harrison Ford ile gerilim filmi Witness'da rol aldı ve bu rol için Altın Küre'ye aday gösterildi. Ancak, klasik Top Gun (1986) filmindeki bir uçuş okulu eğitmeni, astrofizikçi ve Tom Cruise’un karakterinin rüya kızı rolü ile daha da ünlendi.

Ancak daha sonra, 1990'larda ve 2000'lerde filmlerde görünmeye devam etmesine rağmen, tek bir rolü bile aynı başarıyı elde edemedi. Ne yazık ki, 2020'de piyasaya sürülecek olan Top Gun'un devamında yer almayacak.

5
Jacqueline Bisset
İngiliz aktris Jacqueline Bisset 1970'lerde son derece popüler oldu. François Truffaut, George Cukor ve Roman Polanski gibi büyük yönetmenlerin filmlerinde rol aldı. Anna Karenina (1985), mini dizi Napoleon and Josephine: A Love Story (1987), Wild Orchid (1990), ve Leave of Absence (1994) filmlerindeki rolleri ile ünlüdür.

Şu anda Jacqueline Bisset 75 yaşında ve hem Hollywood'da hem de Avrupa'da popüler filmlerde görünmeye devam ediyor. Şaşırtıcı oyunculuk yeteneği sayesinde, güzel kadın rollerinden diğer daha güçlü rollere geçmeyi başardı.

6
Emmanuelle
80'li 90'lı yıllarda, dünyanın dört bir yanından film izleyicileri bu Fransız aktris için deli oluyordu. Pek çok insan onu Pierre Richard’ın Door on the Left as You Leave the Elevator (1988) filmindeki karakterinin hassas komşusu olarak asla unutmayacak. Bir dizi prestijli ödül alan A French Woman (1995) rolüyle Béart'ın 90'ların en önemli film yıldızlarından biri olduğuna inanılıyor.

Şu anda filmlerde rol almaya devam ediyor ve aynı zamanda aktif bir yardım kuruluşu çalışanı ve UNICEF İyi Niyet Elçisidir.

7
Nastassja Kinski
Nastassja Kinski, Torrents of Spring (1989) ve The Insulted and the Injured'in (1991) yeni uyarlamalarında yer aldı. Bundan sonra oyuncu çoğunlukla Amerikan filmlerinde rol aldı.

Kinski'nin ekranda en son ortaya çıktığı film 2012 yılında The Nightshift Belongs to the Stars'dır. Quentin Tarantino'nun Nastassja'yı Inglorious Bastards'de rol almaya davet ettiği de biliniyor, ancak gerçekleşmedi.

8
Erika Eleniak
Haziran 1989'da Playboy dergisi Erika'yı ayın kızı olarak adlandırdı. Bundan kısa bir süre sonra, Baywatch'da ana rollerden birin 3 yıl boyunca canlandırdır (1989-1992). Bundan sonra Erika Eleniak, Baywatch ile ilgili 2 filmde ve ana rolleri oynadığı bir dizi başka uzun metrajlı filmde yer aldı. Ancak bu filmler çok başarılı değildi.

Oyuncu bugün bile filmlerde ve TV dizilerinde rol almaya devam ediyor, ancak Erika’nın kariyerinin başı maalesef onun için zirveydi.

9
Andie MacDowell
Andie MacDowell’in kariyerindeki sıçrama, Steven Soderbergh’in Sex, Lies ve Videotape'daki (1989) rolüydü. Bu rol için Andie ilk Altın Küre adaylığını aldı. Bundan sonra, Green Card (1990), Groundhog Day (1993), ve Four Weddings and a Funeral (1994) herkesin bildiği ve sevdiği rolleri yaptı. Birincisi ve ikincisi oyuncuya 2 Altın Küre adaylığı daha getirdi.

Ne yazık ki, 90'ların ortasında MacDowell’in kariyeri düşüşe başladı çünkü ticari olarak başarılı olmayan filmlerde yer aldı. 2000'li yıllarda Fransız kozmetik markası L’Oréal'in yüzü oldu. Aktrisin en son eserlerinden biri TV dizisi Cedar Cove (2013-2015) 'nin başrolünü canlandırmak oldu.

10
Meg Ryan
Meg, When Harry Met Sally... (1989), Sleepless in Seattle (1993), French Kiss (1995), You’ve Got Mail (1998), ve diğerleri gibi ikonik romantik komedilerin yıldızıdır. 2000'lerde oyuncu filmlerde ana rolleri oynamaya devam etti.

Şu anda Meg Ryan, 2006'da evlat edindiği bir kızı yetiştiriyor. Kendisini de yönetmen olarak denedi - 2015'te tiyatroda rollerden birini oynadığı Ithaca'yı filme aldı.

11
Mena Suvari
Mena Suvari, Oscar ödüllü American Beauty (1999) filmindeki rolüyle gerçekten ünlendi. Kelimenin tam anlamıyla güne ünlü başladı: gazeteciler onunla röportajlar istedi, portreleri tüm dergilerin üzerindeydi ve erkek dergileri onu dünyanın en çekici kadın listelerine dahil etti. Aynı yıl, Mena ile birlikte, riskli mizah anlayışına rağmen bir hit haline gelen başka bir film daha yayınlandı - American Pie.

Oyuncu, uzun metrajlı filmlerden TV dizilerine, dizilerden komedi filmlerine ve korku filmlerine kadar 50'den fazla farklı filmde yer aldı. Ama Amerikan Güzeli'nden bu yana büyük bir başarı yakalayamadı. Belki de en önemli rolü henüz oynamamış olduğudur.

12
Alyssa Milano
Alyssa Milano, 90'ların en başarılı Amerikan TV dizisi aktrislerinden biridir. 11 yaşında Who’s the Boss? (1984-1992) dizisinde rol aldı. Daha sonra Melrose Place'de (1997-1998) yer aldı. Ancak Milano, cadı Phoebe (1998-2006) rolünü oynadığı Charmed'deki rolünden sonra inanılmaz derecede popüler oldu.

2013-2014 arasında Alyssa Milano, televizyon dizisi Mistresses'da Savannah Savi 'Davis olarak rol aldı, ancak 2 sezondan sonra kızı doğduğu için projeden ayrıldı. Şu anda, işe geri döndü ve film çekmenin dışında, hayır işini çok aktif olarak yapıyor ve aynı zamanda kitaplar yazıyor. En son yazdığı kitap Hope'dir.

13
Jodie Foster
Jodie Foster 2 Oscar ve 3 Altın Küre kazanmıştır. Oynadığı en ünlü filmler The Accused (1988), The Silence of the Lambs (1991), Nell (1994), ve Anna and the King (1999).

Şu anda, Jodie Foster hala sinema dünyasında ve televizyonda çalışıyor, ancak çoğunlukla yapımcı ve yönetmen olarak çalışıyor.

14
Kathleen Turner
Kathleen Turner’ın Michael Douglas ile birlikte oynadığı Robert Zemeckis'in Romancing the Stone (1984) filmi, onu bir süperstar yaptı ve ona Altın Küre ödülü kazandırdı. Sadece bir yıl sonra, Romancing the Stone'nin devamı olan The Jewel of the Nile (1985)'de rol aldı. Kariyerinin en yüksek noktası, kendisine Oscar adaylığı getiren, Francis Ford Coppola’nın Peggy Sue Got Married (1986) filmiydi.

Ne yazık ki, 1993'te Kathleen Turner'a otoimmün hastalık - romatoid artrit teşhisi kondu. Hormonlarla tedavi görünümünü etkiledi ve kilo almasına neden oldu. Dayanılmaz acı, aktrisin yürüyememesine de neden oldu.

Hastalık yıllardır gelişiyordu ve modern tedavi yöntemleri sayesinde 2000'lerin başında remisyona girdi. Bugün Turner beyaz perdeye ve tiyatro sahnesine döndü.

15
Carrie-Anne Moss
Kanadalı aktrisin adı büyük olasılıkla filmlerinin hayranlarının aklında bile bir şey uyandırmayacak. Ancak 90'ların sonundan 2000'lerin başına kadar Moss son derece popülerdi. İkonik The Matrix (1999) filminde siyah lateks giyen hacker Trinity'yi oynayan kadındı. Aktris de bu filmin 2 devam filminde de yer aldı ve Matrix ile ilgili animasyonları ve bilgisayar oyunlarını seslendirdi.

Moss bugün hala filmlerde rol alıyor, ancak kayda değer bir işi yok.

16
Brooke Shields
Brooke Shields, çocukluğundan beri bir model olarak çalıştı ve The Blue Lagoon (1980) piyasaya sürülmesinden sonra inanılmaz derecede popüler oldu. Shields'ın bu film için Altın Ahududu alması bile onu daha az popüler hale getirmedi. Bundan sonra Franco Zeffirelli’nin Endless Love filminde (1981) yer aldı. 90'larda Brooke, izleyicilere ve film eleştirmenlerine başarısının bir kaza olmadığını kanıtladı ve çok farklı filmler yaptı.

Şu anda, oyuncu 54 yaşında, ancak hala harika görünüyor ve filmlerde görünmeye devam ediyor. Ama hiçbiri büyük hit olmadı. En son eserlerinden biri, aktrisin tek bir ebeveyn tarafından büyütülen ve babasıyla buluşma hayalleri olan bir kızın annesini oynadığı dram fiilmi Daisy Winters (2017)'dır.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

İPhone 11 Serisinde Yeşil Ekran Sorunu Ortaya Çıktı Önceki

İPhone 11 Serisinde Yeşil Ekran Sorunu Ortaya Çıktı

Google Android 11'de, APK Dosyalarını Yüklemeyi Engelleyecek Sonraki

Google Android 11'de, APK Dosyalarını Yüklemeyi Engelleyecek

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.