Google, Güvenlik Açıklarını Gidermek İçin İki Android Güncellemesi Yayınladı

Google, Güvenlik Açıklarını Gidermek İçin İki Android Güncellemesi Yayınladı

Google firmasının kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için çalışmalarını hızlandırıyor. Şirket ciddi güvenlik açıklarını gidermek için iki Android güncellemesi yayınladığını açıkladı.

Android sistemi genellikle, dünya çapında siber suçluların çoklu saldırılarına karşı savunmasızdır. Bu nedenle Google (Android) ve OEM'ler (Orijinal Ürün Üreticisi) genellikle akıllı telefonlar için güvenlik güncellemeleri yayınlar. Son zamanlarda, iki Android güncellemesi yayınlandı ve bu Android kullanıcıları için önemli güvenlik açıklarını gidereceği söylendi. 

Google'a göre, bu güncellemeler “kritik güvenlik açığı” olarak belirtilen dosyalarla ilgileniyor. Google, bu güncellemelerin yeni güvenlik bülteninde yayımlandığını duyurdu. İki Android güvenlik yaması 2020-07-01 ve 2020-07-05 yayılmaya başladı. Bu güncellemeler ayrıca zorlu güvenlik açıklarını da gidereceği söylendi.

Bültene göre, güncellemelerden biri Android ve Google hizmetlerindeki güvenlik açıklarını ele alıyor. Ancak, diğeri Broadcom, MediaTek ve Qualcomm bileşenlerinin onarımını gerçekleştirir. 

Google, Güvenlik Açıklarını Gidermek İçin İki Android Güncellemesi Yayınladı

Google, Android cihazlar için yeni bir güncelleme yayınladı.

Google, bu güncellemenin oldukça ciddi güvenlik açıklarını onardığını söylüyor. Akıllı telefon üreticilerinin de akıllı telefonlar için bu güncellemeyi yayınlamasını umuyor. Bununla birlikte, bu güncellemeyi akıllı cihazlarınıza alırsanız şanslı olacağınız söyleniyor, çünkü bu güncelleme ile güvenlik açıkları kapanmış olacak.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, “Bu sorunlardan en önemlisi Sistem bileşenindeki kritik bir güvenlik açığıdır. Bu güvenlik açığı, ayrıcalıklı bir işlem bağlamında rasgele kod yürütmek için özel hazırlanmış bir dosya kullanan uzak bir saldırganın etkinleştirilmesini sağlayabilir."

Google OTA dosyaları kaynak bağlantısında bulunur

Google, güvenlik yaması akıllı cihazlara indirilebilir.

Bu güvenlik açıklarından biri, yerel kötü amaçlı uygulamaların ek izinler almak için kullanıcı etkileşimi gereksinimlerini atlamasına olanak tanır. Bu, kullanıcıların erişim izinlerini belirlemesine gerek olmadığı ve kötü amaçlı uygulamaların telefonunuza derinlemesine erişebileceği anlamına gelir.

Bu muhtemelen duyurudaki en ciddi güvenlik açığıdır. Ancak, varsa güncelleştirmeyi yükleyerek düzelttiğiniz sürece, endişelenmenize gerek yoktur. Başka bir güvenlik açığı, uzak saldırganların ayrıcalıklı bir işlemde rasgele kod yürütmek için belirli bir dosyayı kullanmasına olanak tanır.

Bu güvenlik açıklarını hemen düzeltmek için Pixel cihazlarınız için OTA dosyaları arıyorsanız, bunları Android kaynak bağlantısı üzerinden düzeltebilirsiniz. Bileşen düzeltmeleri arasında Qualcomm bileşenleri en çok etkilenenlerdir. 

Saf Android kullanıyorsanız, bu güncellemeyi şimdi alabilirsiniz. Ancak, diğer sistemlerin kullanıcılar için güncelleştirmeyi yayımlamaları biraz zaman alabilir. Bu nedenle, cihazınızda bu güncelleme yoksa lütfen sabırlı olun. OEM'iniz bunu önemli görürse, muhtemelen önümüzdeki tüm cihazlara bu güvenlik güncellemesi geleceğini düşünüyoruz.


Yazarın Diğer Yazıları

Dünyanın ne kadar değiştiğini mükemmel anlatan 14 resim Önceki

Dünyanın ne kadar değiştiğini mükemmel anlatan 14 resim

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak! Sonraki

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.