ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak!

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak!

Son zamanlarda giderek popülerliği artan TikTok sosyal medya uygulaması, kullanıcıların veri toplamaya yönelik endişeler nedeniyle ABD pazarında yasaklayacağı konuşuluyor. TikTok bu pazarda yasaklanırsa, büyük bir kitleden mahrum kalacak.

ABD ile Çin arasında gerçekleşen teknoloji savaşları, uzun zamandır güvenlik açıkları ile gündem olan TikTok sosyal medya uygulamasına geldi. Reuters'e yayınladığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin TikTok da dahil olmak üzere Çin sosyal medya uygulamalarına yönelik yasağı yakın bir zamanda duyuracağını söyledi.

TikTok yakında ABD pazarında yasaklanabilir.

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak!

Pompeo, Fox News ile yaptığı özel bir röportajda şunları söyledi; "ABD'li milletvekillerinin endişelerinin uygulamanın ele aldığı kullanıcı verileriyle ilgili olduğunu tahmin etmek zor değil. Yerel şirketlerin, Çin tarafından kontrol edilen istihbarat çalışmalarını desteklemelerini ve Çin istibarat birimleri ile işbirliği içinde olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Aslında İlginçtir, bu uygulama Çin'de mevcut değildir. TikTok, küresel bir kitleye hitap etmek için Çin köklerinden uzaklaşmaya çalıştı. Ve Çin ile anılmak yerine global bir uygulama olduklarının altını çizdi. TikTok genel merkezi ABD bulunuyor ve yakın bir zamanda Disney yönetici olan ABD vatandaşı Kevin Mayer, TikTok'un yeni CEO'su olmuştu.

Ayrıca, uygulama Hong Kong pazarından çekilecek gibi söylentiler dolaşıyor. TikTok sözcüsü ilgili sorulara yanıt olarak, "Son olaylar göz önüne alındığında, Hong Kong'da TikTok uygulamasını kullanmayı bırakmaya karar verdik" dedi.

Buna karşılık ByteDance Çin operasyonlarının sorumlusu, Zhang Nan, "Douyin'in Hong Kong'da birçok kullanıcısı var ve Hong Kong kullanıcılarına hizmet vermeye devam edecek" dedi.

Çin'deki Hong Kong pazarında, TikTok ve Douyin (TikTok'un Çin pazarındaki ismi)  aynı zamanda var. Mevcut bilgilere göre, TikTok Hong Kong pazarındaki operasyonları durdurabilir, ancak Douyin normal şekilde çalışmaya devam edecektir.

Hindistan Zaten TikTok'u Engelledi

TikTok'un indirme oranı en çok olan Hindistan pazarında uygulama engellendi.

Ancak, bu TikTok'u ve çalışma şeklini "beğenmeyen" ilk büyük pazar değildir. Kısa süre önce, Hindistan hükümeti TikTok dahil olmak üzere 59 Çin mobil uygulamasını engellemeye karar verdi ve akıllı telefonlarda sabit gelen, Çin menşeili uygulamaları kaldırmayı sağlayan bir program yayınladı. Ayrıca; QQ, WeChat ve diğer popüler uygulamalar Hindistan'da yasaklanacağı söyleniyor.

SensorTower araştırma şirketinin bildirdiği gibi, 2020'nin ilk yarısında uygulama yaklaşık 600 milyon kez indirildi. Bu nedenle, 2020'nin ilk yarısında en popüler mobil uygulama olarak lider konuma yükseldi.

 Bu yıl Mart ayında, salgın nedeniyle dünyadaki birçok insan evlerinde kaldı ve insanlar daha çok sosyal medya araçları ile vakit geçirdi. TikTok, böylece indirmeleri 115 milyon daha arttırdığını açıkladı vee Nisan ve Mayıs aylarından bu yana, indirmeler 100 milyondan fazla arttığı açıklandı.

SensorTower, bu yılın ilk yarısında indirme işlemlerinin geçen yılın aynı dönemine göre % 88,7 arttığını söyledi. İlk üç pazar sırasıyla, % 27,5,% 9,6 ve% 8,2 oranları ile Hindistan, Brezilya ve ABD'dir. Küresel olarak, TikTok hala hızlı gelişme gösteriyor.

Tabiki iki büyük pazarı kaybetmesi TikTok için büyük bir yara olacak ve uygulama başka pazarlarda da engellenmesi durumunda nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google, Güvenlik Açıklarını Gidermek İçin İki Android Güncellemesi Yayınladı Önceki

Google, Güvenlik Açıklarını Gidermek İçin İki Android Güncellemesi Yayınladı

Titanik Filmi Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek Sonraki

Titanik Filmi Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.