GTA 6'nın Read Dead Redemption 2'den alması gereken özellikler

GTA 6'nın Read Dead Redemption 2'den alması gereken özellikler

GTA 6 yapılacaksa, mutlaka Red Dead Redemption 2 den alması gereken bazı efsane özellikler var. İşte bunlardan 8 tanesini listeledik.

Grand Theft Auto 5, Eylül 2013'te halka açıldığında (evet, çok uzun zaman önceydi) anında rekor kırdı. Bir gün raflarda kaldıktan sonra 800 milyon dolar kazanan Rockstar'ın en son oyunu sadece hayranların daha fazlasını istemelerini sağladı.

Neyse ki, bu, beş yıl sonra Red Dead Redemption 2 şeklinde geldi, bir kez daha sağda solda ne kadar ödül varsa kazandı.

Beklendiği gibi, Rockstar hem hikaye hem de çevrimiçi modlara birçok yeni öğe ekleyebildi. Bu, Rockstar'ın en son eklemelerinin tamamen mükemmel olduğu anlamına gelmez. Sonuçta, bir video oyunu birkaç aksama olmadan oynanmaz?

Bunu kabul ettiğimize göre, GTA Online'ın Ekim 2013'te piyasaya sürülmesiyle neredeyse pek çok sorun yaşandı. Rockstar'a, bu yeni fikirlerin nereye gidebileceğini düşünmenin yanı sıra, bazı hatalarından öğrenme fırsatı da verdi. İkinci Red Dead oyununa eklenen yeni eklemeler, çoğunlukla mükemmeldi.

Ufukta GTA 6 göründüğüne göre, RDR2'den mutlaka alınması gereken bazı özelliklere bakalım.

GTA 6'nın Read Dead Redemption 2'den alması gereken özellikler

8 - Yan görevlere odaklanma


 
Grand Theft Auto serisinin önceki oyunlarında, oyuncunun katılabileceği çok sayıda yan görevler vardı.

İster Bir triatlon tamamlayarak dayanıklılığınızı arttırın, isterseniz de profesyonel bir golfçü olarak Tiger Woods'un adımlarını takip edin, GTA, oyuncuları yan aktiviteler söz konusu olduğunda gerçekten hayal kırıklığına uğratmadı.

Rockstar'ın GTA 6'da başarması gereken şey, yan içeriğe daha odaklı bir yaklaşım sağlamaktır. Yukarıda belirtilen görevleri tamamlamak her şey yolunda ve güzel, ama eğlencesi nerede?

Bir oyuncu yeni bir girişime çıkmak istiyorsa, bir başarı hissi ile çıkmalıdır. Belki de sunulan aktiviteleri tamamlamak için kupa ekleyin veya oyun içinde aldığınız para miktarını artırın. Sadece yan görev yapmak yerine ödüller ve hedefler ekleyin. 

Açıkçası, bir soygunu tamamlamak için kazanacağınız kadar kazanamayacaksınız, ancak gergin bir golf oyununda birkaç tur yaptıktan sonra biraz daha büyük bir miktarla ödüllendirilmek yine de güzel olurdu.

7. Karakterlere ağır yatırım


 
GTA 5'te Michael, Trevor ve Franklin için çok derin bir geçmişimiz yoktu. Bunların kısa bir açıklaması vardı ve hepsi bu kadar.

RDR2, John Marston dahil olmak üzere neredeyse her karakter için oldukça ayrıntılı arka planlar sunarak işleri değiştirdi. Bu, Rockstar'ın GTA 6 söz konusu olduğunda kesinlikle devam etmesi gereken bir şey.

Önceki oyunlardan eski karakterleri geri getirmeleri gerekmez, ancak arka planlarına ve motivasyonlarına daha fazla zaman ayırmaları gerekir. Oynadığımız ve etkileşimde bulunduğumuz bu karakterlerle ilgili her küçük ayrıntıyı bilmek, oyun oynarken daha keyifli bir deneyim sağlar.

RDR2, Rockstar'ın karakter geliştirme departmanında büyüdüğüne ve belki de herkesin sorunlu bir kişi olamayacağını ve gerçek bir sebep olmadan suç hayatına girmeyeceğini fark ettiklerinin açık bir örneğiydi. Arthur Morgan'ın karmaşık bir karakter olma yolunu ele alma şekli, oyun akışını belki de olduğundan daha iyi hale getirdi.

6. Daha derin özelleştirme


 
Rockstar'ın oyunları söz konusu olduğunda, kişiselleştirme seçenekleri nadiren sorun olmuştur. Karakterinize her zaman dilediğiniz tipi verip vermediğinizi veya en son araç satın alımınıza bir boya ekleyerek seçeneklerin sonsuz olduğunu görebilirsiniz.

Sonra Red Dead Redemption 2'de neler olduğunu gördük.

İlk bakışta sunulan şey, GTA'nın yaratma paketinde sağlananla aynı olabilir. Adil olmak gerekirse, bunu varsaymak kesinlikle doğru olur. Hala saç stilimizi seçebiliriz, hala silahlarımızın neye benzediğini seçebilir ve herhangi bir ek aksesuar ekleyebiliriz, hala hangi kıyafeti giyebileceğimizi seçebiliriz. Bununla birlikte, her alandaki özelleştirme seçenekleri, GTA'nın teklifinden çok daha çeşitlidir.

Karakterlerimizin yaratıcı tarafında ne kadar söz sahibi olduğumuzu ve Rockstar'ın gelecekteki her sürümde kesinlikle başarmaya çalışması gerektiğini görmek sistem için hafif bir şoktu.

GTA 6, RDR2'den daha az oluşturma seçeneği içeriyorsa, rahatsız edici bulacağından çok sayıda hayranınız olacağından emin olabilirsiniz.

5. Bir kahramana odaklanın


 
GTA 5 her zamankinden farklı olarak 3 karakterle oynandığını gördüğümüzde, birçoğu bunun RDR2 için geçerli olacağını ve belki de her Rockstar oyununun daha da ilerleyeceğini tahmin etti. Ama Red Dead'de tek kahramanın rahatlığını görünce GTA 6'da aynı şekilde olması gerekir.

Üç ana karakter olduğu gibi bu oyun tarzına farklı bir yaklaşım olsa da, hayranlar sadece bir kahramanı kullanmaktan daha fazlasını elde edecekler. Mesela Arthur Morgan'ı ele alalım - katıldığı macera boyunca tüm zaman boyunca onunla birlikteydik, GTA 5 ise hayranların Michael, Trevor ve Franklin ile aynı şekilde bağlantı kurmasını engelledi, çünkü ilerlemek için sürekli geçiş yapmak zorunda kaldık.

Üç kahramanın video oyunlarıyla sık sık yapılmayan bir şeyi denememize izin vermesinin, kesinlikle işe yaramadığını söyleyemezsiniz.

Bir sonraki GTA oyununda bu özelliğin tekrarlanmasına herhangi bir itiraz olmazken, sadece bir oyuncuya sahip olmak oyuncuların oynadıkları kişiyle daha derin bir bağ elde etmelerine izin veriyor.

4. Seçiminizi yapın


 
Rockstar'ın Red Dead Redemption 2'den yararlandığı bir şey, oyuncunun belirli durumlarda kendi benzersiz seçimlerini yapma yeteneğiydi. Örneğin, rastgele bir yabancıya yardım etmeyi veya onları görmezden gelmeyi seçebiliriz, bu da onur düzeylerimizi etkiledi. RDR2'ye yeni bir dinamik ekleyen bunun gibi küçük detaylardı, çünkü sadece her zaman zorunda olduğumuz şeyi yapmıyorduk.

Önceki Rockstar oyunlarında bunun bir örneğini gördük. Belki de bunun en iyi örneği, GTA 5'teki son görevdir (Franklin olarak oynayacak olan oyuncu) Trevor'u öldürmeyi, Michael'ı öldürmeyi veya deathwish seçeneğini seçmeyi seçecektir. Bu seçeneklerin sunulması, oyunun hikaye modu için farklı sonlara yol açtı; bu, video oyunlarında her zaman böyle değildir.

Şüphesiz, bu tür seçenekler GTA 6'da sunulmalıdır. Hayranlarınız bir köşeyi dolaşıp bir çift arasındaki gerginliği görerek, duruma müdahale etme veya görmezden gelme seçenekleri verildiğini istiyor. RDR2'de olduğu gibi, bu senaryolar toplumun geri kalanının oyuncularımızı nasıl gördüğünü tamamen değiştirebilir ve bu süreçte yeni kişilik özellikleri ekleyebilir.

Bunlar küçük şeyler.

3. Daha İyi Savaş


 
Önceki Red Dead oyunlarının her ikisinde de Dead Eye özelliği, oyunları oynayan herkes tarafından sevilen bir özellik haline geldi. Bunu kullanarak, polisle yapılan en genel, çıplak elli savaş bile biraz daha dramatik hale gelebilir.

Buna ek olarak, yumruk dövüş sekansları bile RDR2'de GTA 5'e göre daha iyi hissettirdi. Genel olarak, oyundaki dövüş sahneleri, oyunu olduğu kadar büyük yapan ana şeylerden biriydi.

Dead Eye özelliği, Michael olarak oynarken GTA 5'te özel bir tür güç olarak öne çıkan ve etkinleştirildiğinde belirli görevleri çok daha kolay hale getiren bir şey. Oyunda zaten olduğu gibi görünce, Rockstar'ın bu özelliği alması ve GTA 6'ya uygulaması mantıklı görünüyor.

2. Daha Etkileşimli NPC'ler


 
GTA 5'teki NPC'lere geldiğinde, onlarla gerçekten herhangi bir etkileşime sahip olduğunuz tek zaman, a) herhangi bir nedenden dolayı sizinle savaşmaya çalıştıkları veya b) bir ara sokakta bir değişime rastladığınızda genellikle birini sonra götürmek zorunda olduğunuzdadır. Bunun dışında, çoğunlukla kendi işlerini düşünüyorlardı.

Ama bunun eğlencesi nerede? RDR2'de, AI'lar saniyeler boyunca onların yanında durursanız sizinle savaşmak ister. Oyunda daha ağır bir şekilde yer alıyorlar, bu da oyunu oynarken çok daha inandırıcı bir dünya haline getiriyor.Bi sokaktan geçerken her an birilerinin saldırısına uğrayabilirsiniz. 

Bu aşamada, bunun söylenmesi bile gerekmiyor. Her zaman Rockstar'ın oyunlarının sokaklarında dolaşan bir NPC botu var, bu yüzden neden onlara bir şey yapmıyorsun Rockstar? Açıkçası hepsinin interaktif olması gerekmiyor - aksi takdirde saf bir delilik olurdu.

Ancak, GTA içinde sadece dolaşmaktan daha fazlasını yapmalarını sağlamak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

1. Geliştirilmiş Aranıyor Sistemi


 
GTA'nın çoğu zaman suçla ilgili olduğu düşünüldüğünde, oyunlarda aranma sisteminin kusursuz olacağını düşünürdünüz.

Polisin ele alınış biçiminde tam olarak yanlış bir şey olmasa da (aracınıza tercih edilenlerden daha fazla çarpışma eğilimlerinin yanı sıra), RDR2'den GTA 6'ya alınması gereken önemli bir kısım var:

Ödül sistemi.

Polis sizi GTA'da kaybettiğinde, bir kez daha kaosa neden olana kadar bunun sonu gelir. Yine de RDR2'de, parayı almak için her şeyi yapacak olan ödül avcılarını çekebilecek bir miktar var.

Bunu GTA'ya uygulamak kesinlikle ilginç ve hoş bir ek olacaktır - başınızdan bir ödül ile Los Santos'ta kasabadan şehre gitmek, daha yoğun bir oynanış getirecektir..

Aslında, bunu eklemek çok mantıklı görünüyor. Polisin sizi gözünden kaybetmesi nedeniyle, suçlarınızdan tamamen kurtulmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu ödülün birikip sizi yakalayan birine verilmesi çok daha keyifli bir deneyim sunar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Çevrimiçi olduklarında çocuklarınızı nasıl korursunuz? Önceki

Çevrimiçi olduklarında çocuklarınızı nasıl korursunuz?

Videolarınızı MKV'den MP4'e nasıl dönüştürürsünüz Sonraki

Videolarınızı MKV'den MP4'e nasıl dönüştürürsünüz

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.