Güçlü Parolaları Hatırlamak için 3 Basit Hile

Güçlü Parolaları Hatırlamak için 3 Basit Hile

Parola yöneticinizi güçlü bir ana parolayla kilitlemeniz ve bunu kendiniz hatırlamanız gerekir. İşte bunu yapmanın kolay yolları.

E-posta şifrenizi ve belki birkaç tane daha şifrenizi hatırlamanız gerektiğinde, bu çok zor değildi. Ancak bu günlerde, muhtemelen bir şifre gerektiren düzinelerce hatta yüzlerce güvenli siteniz var. Doğum gününüz veya köpeğinizin adı gibi kolay bir şifre kullanırsanız, bilgisayar korsanları bunu bir çırpıda tahmin edebilir. Q,ga3{6n]9j0[4TJ1}[x gibi zahmetli bir şekilde rastgele bir şifreyi hatırlamak için beyninizi zorlasanız bile, birden fazla sitede kullanmanız iyi olmaz çünkü bir hizmetteki ihlal diğer tümlerinizi açığa çıkarabilir. Tek çözüm (ve bu iyi bir çözüm!) bir parola yöneticisine güvenmektir. Böyle bir yardımcı programın yardımıyla, her web sitesi için farklı bir güçlü parola oluşturmak ve ezberlemek çok kolaydır.

Uygun, tam ölçekli parola yöneticileri, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya tabletler gibi tüm cihazlarınızda çalışır. VjwF(wj]]SH1eeuw gibi tahmin edilemez şifreler oluştururlar, bunları sizin için hatırlarlar ve güvenli sitelerinize giriş yapmak için bu kayıtlı şifreleri otomatik olarak kullanırlar.

Ancak bu planla ilgili bir sorun var! Hemen hemen her şifre yöneticisi, kaydedilmiş tüm şifreleri kilitlemek için bir ana şifreye güvenir. Ana parola kesinlikle kırılamaz olmalıdır çünkü ona erişimi olan herkes tüm güvenli sitelerinizin kilidini açabilir. Ama aynı zamanda tamamen akılda kalıcı olmalı, rastgele şifre üreticilerinden gelen anlamsız sözler gibi değil. Ana parolayı unutursanız, kimse size yardım edemez. Artı tarafta, bu aynı zamanda dürüst olmayan bir çalışanın parola deponuza giremeyeceği ve NSA'nın şirketi verilerinizi devretmeye zorlayamayacağı anlamına gelir.

Güvenlik açısından her şeyi doğru yaptığınızı varsayalım. Bir antivirüs veya güvenlik paketi yüklediniz. Sanal Özel Ağ veya VPN, ağ trafiğinizi koruyucu şifrelemeyle sarar. Ve çok sayıda parolanızla ilgilenmesi için bir parola yöneticisi tuttunuz. Bu şifre yöneticisini kilitlemek için hala son derece güvenli bir ana şifreyi hatırlamakla uğraşıyorsunuz. Hem akılda kalıcı hem de tahmin edilemez bir parola seçmeye ilişkin bazı ipuçları.

1. Şiirsel Şifreler Yapın

Herkesin asla unutamayacağı bir favori şiiri veya şarkısı vardır. Shakespeare, BTS veya Bonzo Dog Doo Dah Band'den olabilir. Kıta veya mısra ne olursa olsun, onu bir şifreye dönüştürebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Vurgulanan heceler için büyük harfler kullanarak ve noktalama işaretlerini koruyarak her hecenin ilk harfini yazarak başlayın. Romeo ve Juliet'in şu dizesini deneyelim: "But soft, what light through yonder window breaks?" Bundan, bS,wLtYdWdB'yi mi alacaksınız? Asla unutamayacağınız bir şeyse, 2. Perde, 2. Sahne için A2S2'yi ekleyebilirsiniz. Veya oyunun yayın yılı için 1597.

Pasajın güçlü bir ölçüsü yoksa, mevcut noktalama işaretlerini ve büyük harfleri kullanarak her kelimenin ilk harfini alabilirsiniz. "Be yourself; everyone else is already taken. - Oscar Wilde" alıntısıyla başlayarak, By;eeiat.-OW'u bulabilirsin. Unutulmaz bir sayı eklemek, parolayı tamamlar, belki 1854 (doğum tarihi) veya 1900 (ölümü).

Şiirsel şifreniz elbette bu örneklerden tamamen farklı olacaktır. Kendi anlamlı şarkınız veya alıntınızla başlayacak ve onu kimsenin tahmin edemeyeceği benzersiz bir şifreye dönüştüreceksiniz.

2. Parolanızı Akılda Kalıcı Yapın

Parola uzmanları her zaman dört karakter türünün tümünü eklemenizi önerir: büyük harfler, küçük harfler, rakamlar ve simgeler. Bunun nedeni, karakter havuzunu genişleterek, şifreyi kırmak için gereken süreyi büyük ölçüde uzatmış olmanızdır. Ancak çok uzun olması aynı zamanda kırmayı daha da zorlaştırır ve uzun, akılda kalıcı bir parola elde etmenin bir yolu akılda kalıcı bir parola kullanmaktır.

Snarky, akıllı webcomic XKCD, ortak bir kelimeyle başlamayı, bazı harfleri benzer görünen sayılarla değiştirmeyi ve birkaç ekstra karakter eklemeyi öneren tuhaf şifre şemalarını hedef aldı. Bu sizi merakta bırakabilir. Tru0ub4dor&3 veya Tru0ub4dor3& muydu? Ya da belki Tr0m30ne&3?

Tüm parola yöneticileri ana parolada boşluklara izin vermez. Sorun değil! Sözcükleri ayırmak için kısa çizgi veya eşittir işareti gibi bir karakter seçmeniz yeterlidir. Profesyonel ipucu—shift tuşuna basılmasını gerektiren bir karakter kullanmayın. Doğal olarak bir araya gelmeyen kelimeleri seçin, ardından bunları birbirine bağlamak için anımsatıcı bir hikaye veya görüntü icat edin.

Parolanız için alakasız sözcükler bulmakta sorun yaşıyorsanız, uygun şekilde adlandırılan CorrectHorseBatteryStaple.net dahil olmak üzere birçok çevrimiçi parola oluşturucu vardır. Başka birinin algoritması tarafından oluşturulan bir parola kullanma konusunda oldukça endişeli olabilirsiniz. Bu durumda, birden çok parola oluşturabilir ve her birinden bir sözcük çıkarabilirsiniz.

3. Daha Uzun Parolalar Yapın

Uzun zamandır PC uzmanı Steve Gibson, uzun ve güçlü parolaların sırrının dolgu olduğunu öne sürüyor. Bir saldırgan, bir sözlük saldırısı veya başka basit yöntemler kullanarak parolanızı kıramazsa, tek başvuru, olası tüm parolaların kaba kuvvet taramasıdır. Eklenen her karakter, bu saldırıyı büyük ölçüde zorlaştırır.

Gibson'ın web sitesi, girdiğiniz herhangi bir şifreyi kullanılan karakter türlerine ve uzunluğuna göre analiz eden bir Arama Alanı Hesaplayıcısı sunar. Hesaplayıcı, bir kaba kuvvet saldırısının belirli bir parolayı kırmak için ne kadar süreceğine dair bir tahmin sunar. Bu bir parola gücü ölçer değil, daha çok bir kırılma süresi ölçerdir ve parolayı uzattığınızda kırılma süresinin nasıl arttığını görmek öğreticidir.

İnsanların şifrelerini girmelerini izlemeye çalışmıyorum, ancak el hareketlerine göre üç ünlem işaretiyle biten birkaç tane fark ettim. Önereceğim dolgu bu değil. İlk olarak, shift tuşunu gerektirir. İkincisi, çok tahmin edilebilir. Parola kırma araç setleri zaten "!!!" içeriyorsa şaşırmam.

Bunun yerine, iki yakın anahtar seçin ve vcvcvcvc gibi bir şey ekleyerek dönüşümlü olarak kullanın. Veya lkjlkjlkjlkj gibi üç karakter seçin. Gibson'ın hesap makinesi, "büyük bir kırma dizisinin" bS,wLtYdWdB'yi kırmasının 45 yıldan fazla süreceğini mi söylüyor. (önceki örneğimdeki Romeo ve Juliet parolası) gibi vcvcvcvc eklemek, bunu katrilyon yüzyıldan daha fazla yükseltir.

Uzun, Güçlü ve Unutulmaz

Bir parola yöneticisine yatırım yaptıktan ve tüm oturum açma bilgilerinizi güçlü, benzersiz parolalar kullanmaya dönüştürdükten sonra, hala aklınıza takılan tek parola, parola yöneticisinin kendisini açan paroladır. Bu ana parola diğer her şeyin kilidini açar, bu nedenle kolayca hatırlayabileceğiniz bir ana parola bulmak için gerçekten biraz zaman harcamanız gerekir, ancak bunu başka birinin tahmin etmesi veya kırması imkansız olurdu.

Bir şiire, şarkıya veya ünlü bir alıntıya dayalı bir şifre oluşturun. Veya ilgisiz sözcükleri akılda kalıcı bir resim veya hikayeyle ilişkilendirerek bir parola oluşturun. Ardından, yazması kolay bir dolgu ekleyin. Hem akılda kalıcı hem de kırılmaz bir ana parola elde edeceksiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

TikTok'ta yeşil ekran nasıl kullanılır? Önceki

TikTok'ta yeşil ekran nasıl kullanılır?

Bilgisayarın Acayipleşti mi? Windows Güncellemesi Nasıl Kaldırılır? Sonraki

Bilgisayarın Acayipleşti mi? Windows Güncellemesi Nasıl Kaldırılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.