Harika bir oyun bilgisayarı oluşturmak için 5 gizli ipucu

Harika bir oyun bilgisayarı oluşturmak için 5 gizli ipucu

Bu yazımızda, oyun PC'nizin tamamen hazır olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak farkında olmayabileceğiniz beş ek ipucuna bakacağız.

Bir oyun bilgisayarı inşa etmek eğlenceli olabilir veya bilgisayar toplamaya nasıl yaklaştığınıza ve tabii ki kendi kişisel koşullarınıza bağlı olarak oldukça sinir bozucu olabilir. Dar bir bütçe ile kısıtlanmış olabilirsiniz ve bu nedenle performans açısından istediğinizi elde etmek için doğru parçaları seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Ya da teknoloji fakiri olabilirsiniz ve modern oyunlarla iyi başa çıkabilecek bir bilgisayarı en iyi şekilde nasıl bir araya getireceğinizden emin olamayabilirsiniz.

Merak etmeyin, çünkü yardım için buradayız. Yeni başlayanlar için bu kılavuz, ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri, takip etmesi kolay adımlara bölünmüş olarak verir.

Silikon Lotosuna dikkat

Silikon Lotosuna dikkat

Muhtemelen bildiğiniz gibi, işlemciler eşit yaratılmamıştır. Belirli bir CPU modeli için, üretim sürecinde bazı yongaların diğerlerinden biraz daha iyi olduğu anlamına gelen küçük farklılıklar olacaktır (her ne kadar hepsi aynı görünümde olacak olsa da).

Yani, overclock yapılabilen kilitsiz bir işlemci satın aldığınızda, insanlar "Silicon Lottery veya Silikon Loto" ya atıfta bulunur; eğer overclock veya undervolt yapıyorsanız karşınıza çıkacak bir terimdir. Her işlemci (veya gpu) kendine has bir davranışa sahiptir, her donanım için tek bir formül yoktur. Burada elde edeceğiniz en iyi en verimli rakamlar sizin silikon lotonuza bağlıdır. Çünkü biraz daha üstün ürünler, önemli ölçüde daha fazla boşluk payı ile hız aşırtma yapabilir.

Ancak bu açıdan iyi bir CPU sağlamak için kör şansa güvenmek zorunda değilsiniz. Bunun nedeni, işlemcileri satın alan, onları tam olarak ne kadar iyi olduklarını görmek için test eden ve daha sonra hız aşırtma yapabilecekleri konusunda garanti isteyen bilgisayar üreticilerine satan şirketler var.

Silicon Lottery tam olarak bunu yapan bir firma ve son zamanlarda şirketten birkaç parça halinde yeni Ryzen 3000 yongalarının halihazırda alışılmadık şekilde saat açısından maksimum performanslarına yakın çalıştığına dair açıklamalar geldi.

Şimdi, burada birkaç uyarı yapmamız lazım. Tabii ki, bu işlemler - İngiltere'deki Overclockçular ve Alman perakendeci Caseking'in beğenilerini de içeriyor - açıkça bu CPU'lar için RRP'den daha fazla ücret alıyor ve bazı insanlar, diğer bileşenleri yükseltmek için bu ekstra parayı harcamanın daha iyi olduğuna inanıyor.

Aslında, bu mantıklı olsun ya da olmasın, bu rotadan ne kadar uzaklaşabileceğiniz, muhtemelen tam olarak baktığınız yapıya ve işlemciye bağlı olarak değişecektir. Bazı durumlarda, masraflar, daha hızlı (farklı) bir CPU'ya geçmenin daha iyi bir fikir olacağı şekilde olabilir.

Ayrıca, Silicon Lottery tarafından (veya kimden satın alırsanız satın alırsanız) belirli bir yongayı çalıştırmak için belirli bir ana kart spesifikasyonu (yani giriş seviyesi bir model değil) satın almanız gerekebileceğini unutmayın.

Yine de, bu, oyun bilgisayarları için mutlak en iyi yapıyı elde etmek için bazı senaryolarda fazladan ödeme yapmayı düşünmeyenler için kesinlikle ilginç bir seçenektir. Son olarak, bu CPU'ların, çalıştıkları sıcaklığı düşürmek için şirket tarafından sınırlandırılabileceğini unutmayın; bu, işlemcilerini gerçekten sınırları zorlamak isteyenler için yararlı bir nimettir.

PSU'da cimrilik yapmayın

PSU'da cimrilik yapmayın

Üreticinin ucuz, hatta en alt düzeydeki kritik olmayan bileşenleri seçtiği çevrimiçi olarak önerilen bazı oldukça güçlü oyun bilgisayarı yapılarını görmek alışılmadık bir durum değil. Bununla, normalde işlemci ve GPU, anakart, bellek ve birincil depolamanın çekirdek bileşenler kadar önemli olmadığı düşünülen parçaları kastediyoruz.

Burada esas olarak PC kasası ve güç kaynağına (PSU) özellikle değineceğiz. Bunlar paradan tasarruf etmek için iyi alanlar gibi görünebilir, böylece daha iyi bir grafik kartını karşılayabilirsiniz - ancak tekrar düşünün deriz.

Oyun PC'niz için ucuz bir güç kaynağı satın alma eğiliminde olmayın.

CPU genellikle PC'nizin motoru olarak kabul edilir, ancak bu makinenin beyni ise, o zaman güç kaynağı her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayan atan kalptir. Ya da değil - eğer ikinci sınıf bir model ise, deneyeceğiniz herhangi bir hız aşırtma için fazla stabilite sağlamaz. Nispeten düşük bir watt değerine sahip daha ucuz bir model alırsanız, gerçekten performans istendiğide bir grup üst düzey bileşenin yükünü kaldırmakta zorlanabilir.

Ayrıca bilgisayarınızı yükselttiğinizde, belki de daha güçlü bir GPU'ya yükselttiğinizde, diyelim ki, bu watt ile nefes almak için biraz alana ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Başka bir deyişle, düşük voltajlı bir PSU, bilgisayarınızın geleceğe hazır olmasını engelleyebilir.

Dahası, ucuz bir modelin çok güvenilmez olabilir ve bozulma ihimali de vardır, bu da başka bir PSU satın almanız gerektiği anlamına gelir (ne demişer; ucuz alacak kadar zengin değiliz). Ve potansiyel olarak daha da kötüsü, bu güç kaynağı patladığında, diğer bileşenlerinizden bazılarını da olumsuz etkileyebilir ve paranızın uçmasına neden olabilir.

Bütün bunlar, 1.500 W PSU veya benzeri bir ürün satın almaya gerek olduğu anlamına gelmesin. Bu tür parçalar çok pahalı olabilir ve makineniz rölantideyken size en iyi güç verimliliğini vermeyebilir (ki bu da çoğu zaman olabilir). Aslında, bu türden yüksek güçlü PSU'lar, en üst düzey oyun bilgisayarı dışındaki her şey için neredeyse kesinlikle aşırı olacaktır.

Tam olarak ne kadar güce ihtiyacınız olacağı, inşa etmekte olduğunuz oyun makinesinin türüne bağlıdır - ister düşük seviye, ister bir oyun canavarı olsun. Bir watt hesaplayıcısı kullanabilir ve ne tür bir PSU'ya ihtiyacınız olabileceğine dair bir gösterge elde etmek için amaçladığınız bileşenleri girebilirsiniz, ancak geleceğe hazırlanmak için yeterli miktarda boşluk bıraktığınızdan emin olun (en az% 25 veya daha fazla).

Ve kaliteli bir markadan (Corsair veya Seasonic gibi) verimlilik için en az ‘80 + Bronze 'derecelendirmesine sahip bir PSU edinin. Bu şekilde, muhtemelen ileriye dönük olarak uzun süre dayanacak ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacak (aynı PSU'yu bir sonraki oyun PC'nizde kullanabilirsiniz).

Özetle, aman ne olacak... PSU işte demeyin sakın - kaliteli bir model alın ve göz ardı etmeyin.

En havalı (serinlik anlamında) kasa 

En havalı (serinlik anlamında) kasa 

Yukarıdakilerin ardından, PC'niz için iyi bir kasa satın almaya aynı önemi vermeyiz, ancak aynı zamanda riski size ait olmak üzere ucuz bir kasa satın alırsınız

Çok fazla alan sunmayan basit bir bilgisayar kasası, tüm bileşenleriniz içerideyken dahili çalışanların çok sıkışık olamasın neden olabilir (ve Allah korusun, kasaya sığmayan parçalar bile çıkabilir). Ve böyle bir durumda kablo yönetimi için pek çok seçenek olmayabilir.

İyi düşünülmüş kablo yönetimi tasarımı, ana kart tepsisinin arkasına sıkışmış kabloları geçirebilmeniz için bol miktarda delik bırakmayı ve kabloları daha düzenli bir şekilde tutturmanıza izin verecek yeterli miktarda bağlama noktasını içerir.

Bileşenlerinizin etrafına dolanan çok sayıda kablonun olmaması - bazıları oldukça kalın olabilir - kasa boyunca daha iyi hava akışına ve dolayısıyla CPU ve GPU gibi kritik donanımınızın daha iyi soğutulmasına yardımcı olur. Kısacası, düzgün kablolama sadece havalı görünmenin ek faydasına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızı serin (veya daha serin) tutar.

Doğal olarak, daha iyi bir kasa, fan ve menfez yerleşimi ve genel olarak hava akışı açısından da aynı amaç için daha üstün bir tasarıma sahip olabilir. Daha önce de değindiğimiz gibi, oyun PC'nizle donanımda hız aşırtma yapacaksanız soğutma oldukça hayati bir sorun olabilir.

Burada birkaç hızlı genel ipucu: Daha küçük bir kasa seçerseniz, ısıyı kasanın içinden değil, kasadan uzağa arka plakadan dışarı veren bir grafik kartı satın almak iyi bir fikir olabilir. Çünkü kalabalık bir ortamda ikincisi sizin için kötü sürprizler doğurabilir. Ayrıca, giriş fanlarının toz filtreleriyle korunduğundan emin olun, çünkü konu aşırı ısınma olduğunda PC bileşenlerinin diğer düşmanı tozdur.

Bunu göz önünde bulundurarak, oyun bilgisayarınızı satın aldığınızda, kendinize bir kompresör de satın alın ve yaklaşık altı ayda bir, herhangi bir miktarda birikmeye başlamadan önce iç tozdan kurtulmak için kullanın. Açıkçası önce bilgisayarınızı kapatın ve bunu yaparken nazik olun. Bir fanın bıçaklarındaki tozu temizlerken, sabit tuttuğunuzdan emin olun (fanı hava püskürtürken fanı döndürmeyin, aksi takdirde zarar görebilir).

Unutmamanız için bir takvimde yinelenen bir 'bilgisayarımı temizle' hatırlatıcısı ayarlamak iyi bir fikir olabilir.

Son olarak, tıpkı bir PSU gibi, kaliteli bir kasanın bir sonraki kasa (lar) ınıza taşınabileceğini ve ileriye dönük harika bir temele sahip olmanızı sağladığını unutmayın.

Uzmanlara sorun

Uzmanlara sorun

Kasanıza karar verdikten sonra, önerilen bileşenlerin tam listesini deneyimli bilgisayar üreticilerinin (veya tercihen birkaç forumun) oluşturduğu bir teknoloji meraklısı forumunda yayınlayın. Bu, birçok insanın uğraşmayacağı bir adımdır - zaten kayıtlı olmadığınızı varsayarak bu mesaj panolarına kaydolmanız biraz zaman alabilir - ancak kasayı alma işlemine geçmeden önce çekilmesi gereken bir çiledir.

Genellikle bazı ilginç geri bildirimler ve belki de daha iyi çalışabilecek alternatifler veya farklı yapılandırmalar ya da gerçekten gözden kaçırmış olabileceğiniz şeyler hakkında yorumlar alırsınız. Cüzdanınızı açmadan önce bu tavsiyelerden memnun kalıp sağlam para tasarrufu yapabilirsiniz.

Unutmayın, PCPartPicker, yapınızı bir araya getirirken ve detaylandırırken / paylaşırken yararlı bir kaynak olabilir ve kendisi olası uyumluluk sorunlarına işaret edebilir.

Yazılımın önemi

Yazılımın önemi

Tüm güç gerektiren donanımlarınızın yanı sıra, oyun bilgisayarınızı nihayet bir araya getirdiğinizde denklemin yazılım tarafını da unutmayın. Teçhizatınız ilk kez harekete geçtiğinde, HWiNFO (veya alternatif olarak CPU-Z), bileşenlerinizin nasıl performans gösterdiğini izlemek ve olası sorunları daha da kötüye gitmeden önce vurgulamak için harika ve ücretsiz bir yardımcı programdır.

Prime95, stres testi yapmak ve işlemcinizin kararlılığını sağlamak için yararlı bir araçtır.

MSI Afterburner, grafik kartınızda hız aşırtma yaparken ve GPU'nuzun fan hızında ince ayarlar yaparken paha biçilmez bir başka akıllı yazılımdır (bunun sadece MSI ekran kartları için olmadığını unutmayın).

Ayrıca, internette herhangi bir oyun bilgisayarı için yararlı olan birinci sınıf ücretsiz uygulamalar da var, bunlar arasında geceye uzanan uzun oyun seanslarında kendinizi şımartırken görme yeteneğinizi korumaya yardımcı olan f.lux de var.


Yazarın Diğer Yazıları

Nokia 8.3 5G'nin Kamerası Üstün Performans Sunacak! Önceki

Nokia 8.3 5G'nin Kamerası Üstün Performans Sunacak!

Ünlülerin Başka Yüzlerini Gösteren 18 İlginç Bilgi Sonraki

Ünlülerin Başka Yüzlerini Gösteren 18 İlginç Bilgi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.