HDMI 2.1: 2021'de PC'ler ve TV'ler için Neden Önemlidir?


En yeni HDMI kablo ve konektör standardı, 2021'de ve sonrasında PC'lerde ve tüketici elektroniğinde giderek daha önemli bir güç olacaktır. Bilmeniz gereken her şey burada.

Hepimiz eski güzel HDMI'yı biliyoruz. Son yıllarda, bir dizüstü bilgisayarı, bir oyun konsolunu veya bir kablo veya uydu kutusunu, TV'ye bağlamak için kullandığınız standart kablo haline gelmişti.

Ancak günümüzde eski dostumuz bundan çok daha fazlasını yapabilir, özellikle de HDMI 2.1 spesifikasyonunu hesaba kattığınızda. Bu en son HDMI spesifikasyonu birkaç yıldır etrafta dolaşıyor, ancak en son tüketici elektroniği bu yeni standardı desteklemeye daha yeni başlıyor. Ve 2.1, beraberinde, mevcut HDMI spesifikasyonlarına göre bazı heyecan verici "günümüz" iyileştirmeleri - artı geleceğe dönük bazı potansiyeller - getiriyor.

Destekleyen başlıca cihazlar arasında büyük iki yeni oyun konsolu (Microsoft Xbox Series X ve Sony PlayStation 5), son teknoloji oyun grafik kartları (Nvidia GeForce RTX 3080 ve AMD Radeon RX 6800XT dahil) ve geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Bununla birlikte, HDMI 2.1, çoğu PC ve tüketici elektroniği donanımı ile reklamı yapılan veya açıklanan bir ön cephe özelliği değildir. Aslında, bir mağazada veya çevrimiçi alışveriş yaparken, onu destekleyen donanım veya kablolara bakarken bile bu terimi hiç göremeyebilirsiniz. Şimdi HDMI 2.1'in nasıl çalıştığına bakalım ve bir sonraki büyük teknolojik cihazınızı satın alırken onu içerip içermeyeceğine karar vermenize yardımcı olalım.

Temel Bilgiler: HDMI ve DisplayPort Karşılaştırması

HDMI 2.1 özelliklerine geçmeden önce, bugünlerde HDMI'nın en son teknoloji ekran sinyalini taşımadaki ana rakibi olan DisplayPort'a odaklanalım. Her iki bağlantı da tek bir kablo üzerinden ses ve görüntü sağlama amacını destekler, ancak her birinin odak alanı vardır. HDMI, TV'ler ve oyun konsolları için ev eğlencesinin vazgeçilmezidir, DisplayPort ise PC monitörlerine bağlanmak için daha yaygın bir seçimdir (bunun için HDMI da kullanılabilir).

Temel Bilgiler: HDMI ve DisplayPort Karşılaştırması

Çoğu zaman, PC merkezli görüntüleme cihazları hem HDMI hem de DisplayPort'u destekler (her ikisi için de giriş sağlar), bu nedenle, özel kullanım durumunuz için hangisinin en iyi çalıştığına karar verilir. Bununla birlikte, HDMI 2.1'in geliştirmelerine göre, bazı nedenlerden dolayı ev eğlencesi ihtiyaçları için daha iyi bir seçimdir. Ayrıca PC ve konsol-oyun tarafında da biraz daha iyi çalışıyor.

Büyük 2.1: HDMI 2.0'dan HDMI 2.1'e İyileştirmeler

HDMI özelliği birkaç revizyondan geçti. HDMI 2.1'in hemen öncülü olan HDMI 2.0, 2013'te duyurulmuştu, ancak birkaç yıl sonra, 4K TV'lerin nihayet ana akıma girmeye başladığı zamana kadar yaygın bir şekilde benimsenmedi. HDMI 2.0'ın, son büyük HDMI versiyonu selefi HDMI 1.4'e göre ün kazanma iddiası, saniyede 60 kare pürüzsüz bir şekilde 4K (3,840 x 2,160 piksel) video oynatmayı destekleyen "4K60" (fps) desteğiydi. Bu kare hızı sınırı, HDMI 1.4 ile 30 fps idi.

Ama —daha akıcı video oynatma —ile önceki HDMI sürümlerine kıyasla HDMI 2.0'ın gerçekten masaya yatırdığı şey tamamen bundan ibaret. Elbette bu önemli bir adımdı, ancak günümüz medyası daha keyifli ve rafine bir görüntüleme deneyimi için daha da yüksek bant genişliğine sahip bir çözüm talep ediyor.

Özellikleri tek tek inceleyelim. Bilmeniz gereken önemli bir şey: HDMI 2.1 cihazlarının, HDMI 2.1 cihazı olarak tanıtılması için aşağıdaki özelliklerden yalnızca birini desteklemesi gerekir. Bu, bu yeni özelliklerin birden fazlasına veya mevcut olan belirli bir özelliğe bağlı olan alıcılar için potansiyel endişe nedenidir

Daha Akıcı, Daha Yüksek Çözünürlüklü Video

HDMI 2.1, 10K'ya (10,240 x 4,320 piksel) kadar yerel çözünürlük desteğiyle geleceğe bakıyor. Henüz hiçbir TV veya PC monitörü henüz bu kadar yüksek bir çözünürlüğü desteklemiyor. (Ve şu soruyu boşverin: 10K içeriği nerede bulacaksınız?) HDMI 2.1'in daha önemli özelliklerinden biri, 120 fps'ye kadar 4K video olan "4K120" için destek olacaktır.

Daha Akıcı, Daha Yüksek Çözünürlüklü Video

Kısa vadede bu, hardcore PC ve konsol oyuncularını için bir nimet olabilir. Bu günlerde, ciddi oyuncular arasında, rekabetçi oyunlarda akıcılık için kabul edilen minimum 60 fps'dir. Ancak 120 fps çok daha akıcı görünüyor ve bu eşik, rekabetçi espor oyuncuları ve oyun görsel kalitesinde titiz olanlar için büyük bir çekiciliğe sahip olacak. Acer, CES 2021'de HDMI 2.1 bağlantısı üzerinden bu tür yüksek yenileme hızlı 4K oynatma yapabilen 4K Predator ve Nitro monitör modellerini sergiledi. Asus da öyle.

Ayrıca, bu kare hızlarının zamanı geldi. Bazı oyunlarda, güncel AMD ve Nvidia GPU silikon tabanlı en yeni yüksek performanslı oyun bilgisayarlarının 4K çözünürlükte üç basamaklı kare hızları üretebileceğini belirtmek gerekir. Geçen yıla kadar, bu genellikle en iyi ekran kartları hariç herkes için bir zorluktu. Dolayısıyla, HDMI 2.1 arayüzü şimdiye kadar yaygın olarak kullanılsa bile, onu kullanma gücü çoğu durumda az olurdu.

Ev eğlencesi meraklıları için HDMI 2.1, 60 fps'de 8K (7.680'e 4.320 piksel) içeriği de destekler. 4K TV'lerin 2010'ların ortalarında giderek artan bir şekilde TV alanına hakim olması gibi, 8K TV'ler 2020'lerin ortalarına doğru gittikçe daha fazla norm haline gelecek. Bununla birlikte, 4K'da bile video içeriği akışı nispeten yenidir. Bu nedenle, 8K cihazların ve en az onun kadar önemli olan destekleyici içeriklerinin ana akım haline gelmesi muhtemelen birkaç yıl alacak.

Dinamik HDR

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) yeni bir kavram değil. Kontrast aralığını normal değerlerinin ötesine genişleterek hareketsiz görüntü veya video içeriğinin fark edilir ölçüde daha parlak veya daha koyu görünmesini sağlar. Ancak, genellikle bir ayarın tüm içerik için (örneğin, tüm bir film) çalıştığı statik HDR olarak uygulanır.

Dinamik HDR

Dinamik HDR, daha iyi bir görsel deneyim için kare kare ayarlamaya izin vererek bunu iyileştirir. Bir filmdeki her sahnenin tüm renk, kontrast ve parlaklığı kullanmasına izin verir. HDMI 2.0, onu 4K60 içeriği için kısmen destekler, ancak HDMI 2.1'in artırılmış bant genişliği, 4K120 ve gelecekteki HDR standartlarıyla dinamik HDR'ye izin verir.

Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC)

Bu teknoloji, kablo veya akış kutusu gibi bir kaynaktan gelen sesi TV aracılığıyla hedef ses / video alıcısına veya hoparlör çubuğuna aktarır. Bu, HDMI 2.1'den önce mümkündü, ancak tek bir HDMI kablosuyla mümkün değildi.

Başka bir deyişle, TV'nize HDMI 2.1 ile bağlı bir akış kutusu olabilir, ardından TV'yi bir A / V alıcısına veya başka bir HDMI kablosuyla bir sound bar'a bağlayabilirsiniz. Daha az kabloyla ev sineması kurulumunu basitleştirmek için gerçek bir geçiştir.

Değişken Yenileme Hızı (VRR)

Ekran yenileme hızı, görüntünün ne sıklıkla yeniden çizileceğini belirler. TV'ler ve monitörler için standart, 60 fps'ye çevrilen 60 hertz'dir (Hz).

Ancak oyuncular için statik bir yenileme hızı sorunlu olabilir. Bir ekran 60 Hz'de çalışıyorsa, ancak PC veya oyun konsolu tam olarak 60 fps dışında bir hızda kareleri itiyorsa, sonuç, "yırtılma" adı verilen istenmeyen bir hastalık olabilir ve burada bir karenin bir kısmını diğerinin bir kısmını aynı zamanda, genellikle yanlış hizalanmış. HDMI VRR bu sorunu ortadan kaldırır. Kaynak, bir çerçeveyi yalnızca bir parçasını göndermek yerine, daha yumuşak bir oyun deneyimi yaratarak yalnızca işlemeyi bitirdiğinde gönderir.

Değişken Yenileme Hızı (VRR)

PC oyuncuları, HDMI VRR ile benzer bir amaca hizmet eden mevcut Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync teknolojileri arasında bir paralellik algılayabilir. Onlar gibi, HDMI VRR de kendi standardıdır. Üç teknolojinin tümü, onları desteklemek için hem kaynağa hem de ekrana veya TV'ye ihtiyaç duyar.

Hızlı Çerçeve Taşıma (QFT)

Oyuncular için bir başka HDMI 2.1 avantajı olan QFT teknolojisi, "giriş gecikmesi" olarak adlandırılan şeyi azaltır, ancak ortadan kaldırmaz: Giriş gecikmesi bir kontrol pedi veya klavye üzerindeki girişiniz ile oyun içinde olan tepki arasındaki kısa gecikme. QFT, HDMI kablosu üzerinden aktif video gönderme gecikmesini kısaltır. Bu teknoloji, HDMI 2.1 cihazlarında yeni görünmeye başlıyor.

Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM)

Ekranlar genellikle daha hızlı yanıt veren bir oyun için daha düşük gecikme sağlamak üzere bazı özellikleri kapatan bir oyun modu içerir. ALLM, cihazların oyun modunu otomatik olarak etkinleştirmesine izin vererek bunu iyileştirir. (HDMI 2.1'den önce, oyun modunu etkinleştirmek, bunu ekranın menüsünden manuel olarak yapmak anlamına geliyordu.) ALLM ayrıca artık ihtiyaç duyulmadığında oyun modunu devre dışı bırakır. Bunu bir kolaylık özelliği olarak düşünün.

Hızlı Ortam Değiştirme (KYS)

Kablo kutunuz ve bir akış çubuğundaki Amazon Prime uygulaması arasında geçiş yapmak gibi, bir TV'deki girişler arasında geçiş yaparken kısa bir süre görünen siyah ekranı biliyor musunuz? Bu genellikle, yenileme hızı video kaynakları arasında farklılık gösterdiğinde ortaya çıkar. QMS, videoyu bir kaynaktan diğerine sorunsuz bir şekilde geçirmek için VRR'nin (yukarıda açıklanmıştır) akıllıca kullanılmasıyla bu durumda siyah ekranı ortadan kaldırır. (Bununla birlikte, çözünürlük kaynaklar arasında farklılık gösterse bile siyah ekranı alacağınızı unutmayın.)

Bir HDMI 2.1 Cihazı Nasıl Tanımlanır: Bu Zor

HDMI 2.1'i destekleyen cihazlar, muhtemelen giriş / çıkış bağlantılarının altında ürün detaylarında bunu söyleyecektir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, bir cihazın HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahip olması, tüm HDMI 2.1 özelliklerini desteklediği anlamına gelmez.

Tüketici anlayışı açısından bu talihsiz bir durum. Bir cihaz bunlardan yalnızca birini destekleyebilir ve yine de bir HDMI 2.1 cihazı olarak tanıtılabilir. Bu nedenle, hangi belirli HDMI 2.1 ile ilgili özelliklerin desteklendiğine dair cihaz satıcısına danışmak öder. (Ve hem kaynağınızın hem de ekranınızın çalışması için belirli bir HDMI 2.1 özelliğini desteklemesi gerektiğini unutmayın.)

Şaşırtıcı bir şekilde, cihaz satıcılarının HDMI 2.1 özelliklerini donanım yazılımı yükseltmeleri yoluyla HDMI 2.0 cihazlarda kullanılabilir hale getirmeleri mümkün olabilir. Ancak bu hiçbir şekilde bir garanti değildir ve hiçbir cihaz yazılımı yükseltmesi size tüm HDMI 2.1 özelliklerini vermez.

Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu Nasıl Belirlenir

HDMI 2.1 ile elde edilen bir şey, genellikle 48Gbps bant genişliğini destekleyen "Ultra Yüksek Hızlı" HDMI kablosu olarak pazarlanan yeni bir Kategori 3 kablo gerektirmesidir. Bir HDMI 2.1 cihazı, tüm HDMI 2.1 özelliklerini, özellikle 4K120'yi desteklemese de, daha eski bir Kategori 2 (18Gbps) kablosuyla hala çalışabilir.

Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu Nasıl Belirlenir

Burada gerçek dünyada sonuçları olan bazı önemli jargonlar konusunda uyaralım. Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablolarını Premium Yüksek Hızlı HDMI kablolarıyla karıştırmamaya dikkat edin. İkincisi, 4K60 desteğini garanti etmek için HDMI'nin isteğe bağlı sertifika programından geçen Kategori 2 kablolardır. Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablolarının da bir sertifika programından geçmesi gerekir ve her zaman Ultra Yüksek Hızlı HDMI olarak pazarlanacaktır.

Bir HDMI kablosunun asla bir HDMI sürüm numarasıyla reklamının yapılmayacağını unutmayın; HDMI lisansı bunu yasaklar. HDMI 2.1 desteği için kutunun üzerindeki "Ultra Yüksek Hızlı HDMI" adını arayın. HDMI'nın lisanslama kuruluşu, Ultra Yüksek Hızlı kablonun orijinal olduğunu doğrulamak için kullanabileceğiniz bir uygulamaya da sahiptir; Mağazada alışveriş yapıyorsanız, indirin ve kutudaki QR kodunu tarayın. Uygulama bir Android sürümünde ve bir Apple iOS sürümünde mevcuttur.

HDMI 2.1 Satın Almalı mıyım?

HDMI 2.1'in yaygın olarak benimsenmesi hızlanıyor, ancak 2021, gerçekten başlanması gereken ilk yıl. Önemi yalnızca 8K TV'ler yaygınlaştıkça artacak, ancak faydalarının çoğu, özellikle 2021 ilerledikçe piyasaya sürülecek olan son teknoloji PC monitörlerine bağlanan oyuncular tarafından gerçekleştirilebilir. Ev eğlencesi, daha yumuşak kare hızlarından ve dinamik HDR'den de yararlanabilir.

HDMI 2.1 cihazları için alışveriş yaparken dikkatli olun: İstediğiniz belirli HDMI 2.1 özelliklerini desteklediklerini doğrulayın. Bu uyarı kapsamında, HDMI 2.1, bir sonraki cihazınız için değerli bir istek listesi öğesidir, özellikle bu donanımı 2020'lerin ortalarında ve sonrasında kullanmayı planlıyorsanız.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Oppo, Hareketli Selfie Kamerası Olan Yeni Bir Telefon Tasarladı

Sonraki

Konum Servislerini Kapatma ve iPhone Uygulamalarınızın Sizi Takip Etmesini Durdurma

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.