Herhangi bir telefonda IMEI numarası nasıl bulunur?


IMEI numaranızı kimseyle paylaşmak istemezsiniz, ancak bunun ne olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Herhangi bir telefonda IMEI numaranızı kontrol etmek için bazı basit yöntemler şunlardır.

Dünyadaki her cep telefonunun kendine özgü bir Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği (IMEI) numarası vardır. Bu sayının, üreticiyi tanımlamak veya bir telefonun çalındığının bildirip bildirmediğini görmek gibi birçok amacı vardır. IMEI numaraları aygıtların kara listeye alınmasını sağlayarak çalınması durumunda işe yaramaz hale getirir.

Android telefonda IMEI'yi bulma

Android telefonda IMEI'yi bulma

Android telefonda, IMEI'yi Ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Genellikle aşağıdaki konumlardan birinde bulunabilir:

Ayarlar> Telefon hakkında> Durum

Ayarlar> Genel> Cihaz hakkında> Durum

Ayarlar> Sistem> Telefon hakkında> Durum

Ayarlar> Cihaz Hakkında> Durum

Oradan, numarayı yazın veya bir ekran görüntüsü alın.

iPhone'da IMEI'yi bulma

iPhone'da IMEI'yi bulma

IMEI numarasını Ayarlar dahil olmak üzere çeşitli yerlerde, fiziksel cihazda, Finder'da veya iTunes'da ve orijinal ambalajında bulabilirsiniz.

Ayarlar> Genel> Hakkında

Listede IMEI girişini bulmak için aşağı kaydırın. Panoya kopyalamak için numaraya dokunup basılı tutabilir ve daha sonra Notes veya metin gibi başka bir yere yapıştırabilirsiniz.

Apple hesabınızdan iPhone'unuzun IMEI numarasını bulma

Apple hesabınızdan iPhone'unuzun IMEI numarasını bulma

appleid.apple.com adresine gidin.

Apple Kimliğinizle giriş yapın.

Seri ve IMEI / MEID numarasını görene kadar Cihazlar bölümüne gidin, cihazı seçin.

Hesabınızda (iPad gibi) oturum açmış iOS 10.3 veya sonraki bir sürümü yüklü farklı bir cihazınız varsa Ayarlar> Adınız bölümüne gidin.

Apple Kimliğinizle giriş yapmış tüm cihazları görmek için kaydırın ve seri ve IMEI / MEID numarasını görüntülemek için cihazın adına dokunun.

Cihazınızın seri numarasını Finder'da veya iTunes'da da bulabilirsiniz.

Apple hesabınızdan iPhone'unuzun IMEI numarasını bulma

Cihazınızı bilgisayaranıza bağlayın.

MacOS Catalina 10.15 veya sonraki bir sürümü yüklü bir Mac'te Finder'ı başlatın. MacOS Mojave 10.14 veya önceki bir sürümüne sahip bir Mac'te veya bir bilgisayarda iTunes'u açın. Şimdi cihazınızı bulun.

Bilgileri görmek için Özet sekmesini tıklayın.

IMEI / MEID ve ICCID numaralarını bulmak için cihaz adınızın veya cihaz modelinin altındaki Telefon Numarası'nı tıklayın.

Apple hesabınızdan iPhone'unuzun IMEI numarasını bulma

Ayrıca Tercihler> Apple Kimliği> iPhone'da da bulabilirsiniz.

IMEI'nizi bulmanın diğer yolları

IMEI'nizi bulmanın diğer yolları

Bazı cihazlar SIM yuvasında IMEI numarasını görüntüler. Apple, SE hariç 6'lardan iPhone 11'e kadar her nesil iPhone'daki SIM tepsisinde IMEI numaralarını görüntüleyebileceğinizi söylüyor. Samsung Galaxy S10 ve diğer Samsung Galaxy modelleri gibi telefonlar, kasanın arkasında IMEI numarasını gösterir ama küçük, neredeyse yarı saydam görünür- okumak için bir büyüteç gerekir ve o zaman bile görmesi zor olabilir. Çıkarılabilir pilli eski telefonlar, IMEI'yi pilin altında veya SIM yuvasının üstünde de listeleyebilir.

Kutuda yazan IMEI'yi bulma

Kutuda yazan IMEI'yi bulma

İPhone veya Android telefonunuz çalındıysa ve IMEI numarasını kontrol edip yazmayı unuttuysanız, bulmak yine de mümkündür. Telefonunuzun içinden çıktığı kutuyu sakladıysanız, telefonunuzun IMEI numarasını listeleyen bir etiket bulma şansınız yüksektir.

<a href='/ImeI-numarasi/'>IMEI numarası</a> nasıl bulunur

IMEI numaranızı almak için *#06# tuşlayın.

IMEI numaranızın bulunduğu bir kutu açılmalıdır ve kapatmadan önce numarayı kopyalayabilir veya ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Bu teknik, bazen işe yarıyor olsa da, kullanımdan kaldırılmış gibi görünüyor. Geçmişte, IMEI'nizi kontrol etmek için kullanılan bu evrensel yöntem, hem iPhone hem de Android'de çoğu cep telefonunda çalışıyordu ve genellikle bir çözüm yolu arandığında ortaya çıkan en popüler bir yöntemdi. Sorun şu ki, artık iyi çalışmıyor. Test edilen dört telefondan üçünde yalnızca bir tanesi (2016 Samsung Galaxy S6 Edge Plus) beklenen sonucu verdi. Test ettiğimiz iPhone'lar veya LG V40 ThinQ, kodu tuşladıktan sonra numarayı bulmadı. Apple'ın talimatları da bu yöntemi içermiyor. Burada tarihi bir eser ve son çareden bahsediyoruz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Erkek kılığında tanınması imkansız 10 aktris

Sonraki

Gözardı ettiğimiz 11 gizli film hilesi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.