Kaybolan veya çalınan Android telefonunuzu nasıl bulursunuz?

Kaybolan veya çalınan Android telefonunuzu nasıl bulursunuz?

Telefonunuz kaybolursa, panik yapmayın! Kayıp bir telefonu kolaylıkla kilitlemenizi ve izlemenizi sağlayan her Android telefona yerleştirilmiş araçlar bulunmaktadır.

Telefonunuzu tezgahta bırakıp dükkandan çıkmak ya da yolda çarptığınız birinin kap kaç yapması bir anda gerçekleşebilecek olaylar. Telefonunuzu nasıl kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızın önemi yok, güvenli dijital aletinizin yanınızda olmaması inanılmaz stres verici bir olaydır. 

Sadece dünyanın geri kalanına erişiminizi kesmekle kalmaz, aynı zamanda telefonunuz sahip olduğunuz en kişisel cihaz olduğu için yeni telefon almak sadece maddi değil manevi sıkıntılar da doğrurur. 

Telefonunuz kaybolursa, panik yapmayın! Kayıp bir telefonu kolaylıkla kilitlemenizi ve izlemenizi sağlayan her Android telefona yerleştirilmiş araçlar bulunmaktadır. Bunları kullanabilmek için, telefonunuzun kaybolması durumunda ya da evde unutsanız bile, atmanız gereken bazı basit adımlar var.

Kaybolan veya çalınan Android telefonunuzu nasıl bulursunuz?

Hazırlıklı olun

Güvenli bir kilit ekranı oluşturun

Kendinize bir iyilik yapın ve şifre ve parmak izi kimlik doğrulamasını açın. Kendinize bir iyilik daha yapın ve Android cihazınızda yüz tanıma özelliğini kullanmayın.

Çoğu Android cihazda yüz tanıma teknolojisi, yüzünüzün bir fotoğrafı kadar basit bir şeyle kolayca kandırılabilir. Android Q, raporların önerdiği şekilde Android'e güvenli bir Yüz Kimliği benzeri kimlik doğrulaması için resmi destek eklerse, yüz kimlik doğrulaması daha güvenli olabilir.

Daha sonra,  parolanızı oluşturun ve Güvenlik bölümünün altındaki Ayarlar uygulamasında parmak izi kimlik doğrulamasını ayarlayın. Telefonunuzu kullanmak istediğiniz her seferde bir parmak izi taramanın veya bir PIN kodu girmenin zaman kaybı olduğunu kabul ediyoruz, ancak fotoğraflarınıza, bankacılık uygulamalarına, e-postanıza ve kişisel bilgilerinizin başkasının eline geçmesini engellemek için mecbursunuz. 

Kişisel bilgilerinizi bir yabancının eline geçmesinin olası etkisini göz önüne aldığınızda, telefonunuzun kilidini açmak için ekstra bir adım atmaya değer.

Google Cihazımı Bul özelliği


 
Google hesabına sahip bir Android cihazında oturum açtığınızda, Cihazımı Bul zaten açıktır. Cihazımı Bul, telefonunuzun kaybolması durumunda izlenmesi, uzaktan kilitlenmesi ve uzaktan silinmesi için kullanacağınız şeydir. 

Ayarlar uygulamasını açıp Güvenlik ve Konum> Cihazımı Bul seçeneğine giderek Cihazımı Bul'un etkinleştirildiğinden emin olmak için kontrol edebilirsiniz. Alternatif olarak, cihazınızda Güvenlik ve Konum seçeneği yoksa, Google> Güvenlik> Cihazımı Bul seçeneğine gidin.

Cihazımı Bul açık olmalı. Değilse, düğmeyi Açık konuma kaydırın ve Ayarlar uygulamasından çıkın.

Samsung Cep Telefonumu Bul özelliği


 
Samsung hesabınıza Galaxy telefondan giriş yaptıysanız, hazırsınız demektir ancak iki kez kontrol etmekte yarar var. 

Samsung telefonunuz varsa, Google'ın Cihazımı Bul servisine ek olarak, Samsung'un Mobil Cihazımı Bul servisini de ayarlayabilir ve kurmalısınız. Kayıp bir telefonu izlemek için sadece size bir yedekleme hizmeti vermekle kalmaz, aynı zamanda Cihazımı Bul'un sahip olmadığı araçları da sağlar.

Samsung'un servisi ile uzaktan yedeklemeyi zorlamak veya birisinin SIM kartınızı değiştirip değiştirmediğini görmek gibi işlemleri yapabilirsiniz. Cep Telefonumu Bul özelliğini kullanmak için bir Samsung hesabınız olmalıdır.

Samsung telefonunuzda, Ayarlar uygulamasını açın ve Biyometri ve güvenlik> Cep Telefonumu Bul seçeneğine gidin. İlk cihaz kurulumu sırasında Samsung hesabınıza giriş yaptıysanız, Telefonumu bul zaten açık olmalıdır. Değilse, Samsung hesabınıza giriş yapmak ve Cep Telefonumu Bul özelliğini etkinleştirmek için birkaç saniyenizi ayırın.

Kayıp bir telefonu uzaktan kilitleme ve izleme

Cihazımı Bul'u kullanın


 
Android'in hazır servisini kullanmak bir şeyi hatırlamanızı gerektirir: android.com/find. Bu web sitesi, telefonunuzu kaybettiğiniz talihsiz olaylardan sonra gideceğiniz ilk adrestir. Android telefonunuzla bağlantılı aynı Google hesabında oturum açtığınızdan emin olun.

Yakınınızda bir bilgisauar yoksa, Başka bir Android cihazını ve Google Play Store'dan ayrı olarak indirmeniz gereken Cihazımı Bul uygulamasını kullanabilirsiniz. Siteye veya uygulamaya giriş yaptıktan hemen sonra, Google telefonunuzu bulmaya çalışır.

Telefonunuza, onu bulan kişi görsün diye bir izlenme sinyali gönderilir. Cihazımı bul sitesinde sol taraftaki menüyü ses çalmak, cihazı tamamen silmek veya kilitlemek için kullanabilirsiniz. 

Cihazı güven altına al'ı seçmek, telefonu kilitler, kilit ekranında seçtiğinizin bir mesajı görüntüler ve Google hesabınızdan çıkış yapar. Endişelenmeyin, kilitlendikten sonra telefonu hala bulabilirsiniz. Mobil ödemeler için Google Pay kullanıyorsanız, telefonunuzu kilitlemek, telefonunuzu satın alma işlemi yapan kişilerin kullanmasını önler.

Aygıtı Sil özelliğini kullanırsanız, telefonu sildikten sonra artık izleyemezsiniz. Bu özelliği sadece son çare olarak kullanın.

Hırsız telefonunuzu kapatırsa, yeniden açılıncaya kadar ve hücresel veya Wi-Fi bağlantısı olana kadar izleyemezsiniz. Google, cihazınızı bulduktan sonra size bir e-posta gönderir.

Telefonunuzu bulduktan sonra, erişim kazanmak için PIN kodunuzu veya şifrenizi girmeniz gerekir. Bu aynı zamanda kilit ekranı mesajını da siler. Ayrıca, gerçekten telefona erişen siz olduğunuzu doğrulamak için Google hesabınıza giriş yapmanız gerekebilir - Find My app uygulamasında herhangi bir şeyi kapatmanıza gerek yoktur.

Samsung telefonlar


 
Samsung Galaxy sahipleri, kayıp bir cihazı bulmak için Google'ın veya Samsung'un ilgili hizmetlerini kullanma avantajına sahipler, ancak Samsung'un teklifini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Aşağıda göreceğiniz gibi, eklenen yetenekler paha biçilmezdir.

Samsung servisiyle kaybolan bir cihazı izlemek için findmymobile.samsung.com adresini ziyaret etmeniz gerekir. Yardımcı bir uygulama yok, bu nedenle başka bir telefonda veya bilgisayarda mobil tarayıcı kullanmanız gerekir.

Samsung hesabınızla oturum açın, ardından ekranın sol tarafındaki kayıp cihazınızı seçin. Telefonunuzun o anda bulunduğu yerde bir harita görüntülenecek ve ekranın sağ tarafında bir seçenekler menüsü görünecektir.

Kilit ekranında kişisel bir mesaj görüntüleyecek, Samsung Pay kartlarınızı askıya alacak ve telefonun kapalı kalmasını önleyecek olan telefonu kilitleme işlemiyle başlayın

Ardından, telefonunuzun bir yedeğini alın. Telefonuzu tamamen kaybettiğinizde yedeğinizin olması en azından teselli eder sizi. Telefonunuzda konumlar açıksa, konumu takip et özelliğini kullanın.

Bu özelliği etkinleştirmek, her 15 dakikada bir telefonunuzu izler. Son olarak, Pil ömrünü uzat özelliğini açın - bu, telefondaki hemen hemen her şeyi konum izleme hariç devre dışı bırakmanızı sağlar.

Google'ın Cihazımı Bul hizmetine benzer şekilde, Samsung'un servisi telefonunuzu bulduktan sonra yalnızca PIN kodunuzu girmenizi gerektirir. Web sitesine geri dönmeniz ve izleme özelliklerini kapatmanız gerekmez.

Hırsızlarla siz yüzleşmeyin

Telefonunuz çalınmışsa ve konumunu izleyebiliyorsanız, kendiniz kurtarmaya çalışmayın. Bunu yapmak size veya bir başkasına zarar gelmesine neden olabilir ve bir telefonun önemine rağmen, buna değmez.

Bunun yerine, polisi arayıp, belirli bir adrese kadar izleyebildiğiniz kaybolan veya çalınan telefonunuzun bulunması için yardım isteyin. Kahramanlık yapmaya çalışmayın. 

GSM operatörünüzü arayın, sigorta talebinde bulunun

Telefonunuzu geri alamayacağınızı fark ettiğinizde sigorta talebinde bulunmak için operatörünüzle görüşün.

Telefonunuzu asla geri alamayacağınız belli olursa, operatörünüze başvurun ve telefonunuzu kaybolmuş veya çalınmış olarak bildirin. Bunu yapmak, telefonu başka bir kişinin kullanmasını engelleyecek şekilde telefon veritabanında kara listeye alır.

Aradığınızda, operatörünüz de hizmetinizi askıya almak isteyecektir. Birisinin telefonunuzu kullanmasını önlemek istiyorsanız, bu iyi bir fikirdir. Ancak, hala kaybolan telefonunuzu takip ediyorsanız, mobil bağlantınızı kaybetmiş olacaksınız.

Son olarak, telefonunuza sigorta için para ödüyorsanız, yeni bir telefon almak için bir hak talebinde bulunmanız ve ikame ödemesi yapmanız gerekir. Sigorta tazminat işlemine taşıyıcınız aracılığıyla başlayın; bu durum muhtemelen sizi telefonunuzu değiştirecek üçüncü taraf sigorta şirketine yönlendirecektir.

İyi şanslar! Umarız, bir telefonu kaybetme, takip etme ve geri almaya çalışmadaki can sıkıcı durumlara maruz kalmazsınız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Herkesin bilmesi gereken 12 Netflix püf noktası Önceki

Herkesin bilmesi gereken 12 Netflix püf noktası

Arka arkaya 5 harika filmde oynayan 10 aktör Sonraki

Arka arkaya 5 harika filmde oynayan 10 aktör

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.