En ünlü 17 marka logosunun arkasındaki gizli anlamlar


İşte daha önce farketmediğimiz gizli anlamları olan 17 ünlü logo. Gerçekten çok şaşıracaksınız!

Dünyanın en tanınmış logolarından bazılarının, basit güzellikten çok daha fazlasını göstermek için tasarlandığı ortaya çıkıyor. Aslında, bazı durumlarda, her çizgi, eğri ve rengin arkasında bir anlam var gibi görünüyor.

Hiç fark etmediğimiz gizli bir anlamı olan 17 ünlü logo


1
Hyundai
Birçok insan Güney Kore markası Hyundai logosunun, adının ilk harfi olduğunu düşünmeye meyillidir. Ama aslında, 'Н' harfi el sıkışan iki kişiyi (bir müşteri ve şirketin bir temsilcisi) sembolize ediyor.

2
Adidas
Adidas ismi, kurucusu Adolf Dassler'dan türetilmiştir. Şirketin logosu zamanla değişti, ancak her zaman üç şerit içeriyor. Aktif logo, birlikte üçgen oluşturan bir açıda dizili üç kalın çizgidir. Bu, tüm sporcuların üstesinden gelmesi gereken zorlukları temsil eden bir dağı simgeliyor.

3
Apple
Dünyaca ünlü Apple logosunu yaratan tasarımcı Rob Yanov, fikri nasıl ortaya çıkardığını açıkladı: "Bir torba elma aldım, bir kaseye koydum ve bir hafta boyunca çizmek için zaman harcadım, görüntüyü basit bir şeye dönüştürmeye çalıştım. Elmadan bir ısırık almak deneyin bir parçasıydı ve tamamen tesadüf olarak 'ısırmanın (bite)' bilgisayar terimi 'bayt' ile aynı olduğunu fark ettim.

4
Sony Vaio
Sony Vaio'nun logosunun ilk iki harfi, analog bir sembolü temsil eden bir dalga oluştururken, son ikisi 1 ve 0 rakamlarına benzer - yani bir dijital sinyalin sembolleri.

5
Amazon
İlk bakışta Amazon'un logosu özel bir şey gibi görünmüyor. Ancak şirketin felsefesi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Turuncu ok bir gülümsemeye benzer, çünkü şirket müşterilerinin memnun kalmasını istiyor. Ok, şirketin kesinlikle akla gelebilecek her ürünü ('A'dan Z'ye') sattığı ipucuyla 'A' ve 'Z' harfleri arasında uzanır.

6
Baskin-Robbins
Buradaki logonun pembe renkli "BR" kısmı, Baskin-Robbins'in sattığı farklı dondurma lezzetlerinin sayısı olan 31 sayısını oluşturuyor.

7
Toyota
Birçok kişi Japon otomobil üreticisi Toyota'nın logosunu basmakalıp bir şapka giyen bir kovboy imajıyla karşılaştırdı. Ama aslında bir iğnenin gözünden geçirilmiş bir iplik ile stilize bir görüntüyü temsil eder. Bu, şirketin geçmişine dair bir ipucudur - dokuma makineleri ürettiği bir zamanlar. Aynı zamanda, logonun ayrı bölümleri de şirket adının harflerini heceliyor.

8
Continental
Ünlü bir otomobil lastiği üreticisi olan Continental, ilk iki harfin otomobilin tekerleğini tasvir ettiği bir logoya sahiptir.

9
Formula 1
Formula 1 logosundaki 'F' harfi ile kırmızı çizgiler arasındaki beyaz boşluğa dikkatlice bakarsanız, 1 sayısını görebilirsiniz. Logonun kırmızı şeritleri aynı zamanda Formula 1 arabaları tarafından elde edilen hızın grafiksel bir temsili anlamına gelir.

10
Pinterest
İnsanların beğendikleri resimleri internetten toplamak ve çevrimiçi panellerine 'sabitlemek' için kullandıkları popüler internet sitesi Pinterest'in logosu, P harfinde gizlenmiş bir raptiye görüntüsüne sahiptir.

11
Beats
ABD merkezli bir ses ekipmanı üreticisi olan Beats, 'B' harfinin kulaklık takan bir kişiye benzediği bir logo kullanıyor.

12
Toblerone
Merkezi Bern, İsviçre'de bulunan ünlü çikolata şirketi Toblerone, Bern'in bazen ayı kenti olarak adlandırılması nedeniyle logosunda bir ayı silüeti içerir.

13
BMW
BMW logosunun orta kısmının, şirketin ilk havacılık teknolojisi tarihine uygun olarak, bir uçağın dönen pervanelerini sembolize ettiği varsayılır, ancak aslında şirketin Almanya'da bulunduğu bölge olan Bavyera bayrağının bir parçasıdır.

14
LG
Güney Koreli elektronik şirketi LG'nin logosu, bir insan yüzüne benzer. Şirkete göre bu, müşterilerilerle olağan ilişkileri sürdürme arzusunu temsil ediyor.

15
Evernote
Filler, hem yüzleri hem de olayları hatırlama yetenekleri de dahil olmak üzere etkileyici bir hafızaya sahiptirler. Bu nedenle, not alma uygulaması olan Evernote, logosunun bir parçası olarak fillerden esinlenmiştir. Dahası, filin kulağının köşesi, insanların hangi sayfaya kadar okuduklarını not etmek için kitaptaki bir sayfanın köşesini katladığı şekilde katlanmıştır.

16
Coca-Cola
Coca-Cola Company'nin dünyaca ünlü logosunda, 'O' ve 'L' harfleri arasındaki alanda Danimarka bayrağını açıkça görebilirsiniz. Tamamen tesadüf olsa da, şirket bunu İskandinav ülkesindeki pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kullandı.

17
Pepsi
İnanması zor, ancak Pepsi bu özel logoyu gizli anlamları ile oluşturmak için bir milyon doların üzerinde para ödedi. Yeni özel tasarım, dünyanın manyetik alanı, Feng shui, Pisagor, jeodinamik, görecelik teorisi ve altın oran gibi gizemli ve gizli temalara işaret ediyor. Tasarımcı, bu logonun Mona Lisa, Parthenon ve hatta René Descartes'e de atıfta bulunduğunu açıkladı. Kırmızı, beyaz ve mavi renkler ise her zaman olduğu gibi Amerikan bayrağını temsil ediyor.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Sonuna kadar sizi ekran başına kilitleyen filmler

Sonraki

Lord of The Rings oyuncuları 16 yıl sonra nasıl görünüyorlar?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.