Huawei Mate 40 Serisinde, Son Kez Kirin 9000 İşlemci Kullanılacak!

Huawei Mate 40 Serisinde, Son Kez Kirin 9000 İşlemci Kullanılacak!

ABD yaptırımları nedeniyle birçok teknoloji firması ile ilişkisi kesilen Huawei firması, yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, Mate 40 serisi akıllı telefonlarını sonbahar'da, Kirin 9000 işlemci ile son kez piyasaya süreceğini açıkladı.

ABD'nin yaptırımları ile gündemden düşmeyen Huawei firması, yeni piyasaya süreceği akıllı telefon ile gündeme geldi. Çin Bilgi Teknolojileri Konferansı'nın 2020 Zirvesinde, Huawei'nin tüketici işletme CEO'su Yu Chengdong; açılış konuşmasında, bu sonbaharda piyasaya sürülen Huawei Mate 40 serisinin yeni Kirin 9000 serisiyle donatılacağını söyledi.

Kirin 9000 serisinin daha güçlü 5G yeteneklerine, AI işleme yeteneklerine, daha güçlü NPU'lara ve GPU'lara sahip olacağını söyledi.

Huawei Mate 40 serisinin yeni <a href='/kirin-9000/'>Kirin 9000</a> serisiyle donatılacağını söyledi.

Huawei Mate 40 Serisinde, Son Kez Kirin 9000 İşlemci Kullanılacak!

Huawei firması Kirin işlemcileri konusunda TSMC ile birlikte hareket ediyordu. Yani üretimin bir kısmının belli bir oranında TSMC'den destek alıyordu. Yapılan bildirime göre, ABD yaptırımlarından dolayı TSMC, 15 Eylül'den sonra teknoloji desteğini, Huawei firmasından keseceğini açıkladı. Yani Huawei firması için, Kirin işlemcinin sonu gelmiş olabilir.

Yu Chengdong, Huawei'nin son on yılda ciddi bir şekilde ilerlediğini ve ilerlemeye devam edeceğini söyledi. ABD, kendileri için gerçekleştirdiği ambargonun aslında kendilerini geliştirdiğinin altını çizdi.

Araştırma ve geliştirmeye çok yatırım yaptık ve zorlu bir süreçten geçtik. Ancak maalesef yarı iletken üretimi açısından Huawei, varlık yoğun ve sermaye yoğun endüstrilere katılmadı. Sadece işlemcinin tasarımını yaptık, işlemcinin üretim kısmından başka firmalardan destek aldığını açıkladı.

Yu Chengdong, Kirin 9000 Hakkında Ne Dedi?

Özellikle yapay zekâ alanında Çin'in belli bir oranda diğer ülkelere göre ilerlediğini ve bu konuda geri kalmadığının altını çizdi. Huawei platformlar inşa ediyor ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birkaç büyük şirket de kendi platformlarını inşa ediyor. "AI teorimiz, AI Algoritmalarımız, AI işlemcimiz" sayesinde birçok açıdan hala lider konumdadır.

Bu sefer büyük teknoloji firmalarına yetişmek için, çok iyi bir fırsatları olduğunu söyledi. Huawei de bu alanda bazı uygulamalar yaptı. Kirin 970, akıllı telefon işlemcisi yerleştirilmiş dünyanın ilk AI (yapay zekâ) işlemcisiyle geldi. 

Yu Chengdong, Kirin 9000 ve Mate 40 serisinin tanıtımını yaptı.

En son Kirin 990 ayrıca, yeni nesil AI işleme yeteneklerine sahiptir. Performansımız, bilgi işlem gücümüz ve yeteneğimiz çok güçlü. Yani bu alanda lideriz çünkü bu yeni bir teknoloji atağı olduğunu söyledi.

Ağ tarafında, uç bilişim ve bulut bilişim yapay zekâ işleme sistemleri, Huawei'nin Shengteng 310 ve Shengteng 910 endüstrisinde lider konumda olduğunu belirtti.

Şirket bu sonbaharda, Huawei Mate 40'ı piyasaya sürecek. Kirin 9000 işlemci yongalarından güç alacak. Daha güçlü 5G yeteneklerine, AI işleme yeteneklerine, daha güçlü NPU'lara ve GPU'lara sahip olacak. Ancak maalesef yaptırımlar nedeniyle siparişler 15 Eylül'den önce kabul edilebilecek.

Huawei MediaTek Şirketi İle Mi Yoluna Devam Edecek?

Huawei firması, işlemci için üçüncü parti birkaç firma ile işbirliği yapabileceği söyleniyor. İlk olarak, MediaTek firması ile üst ve orta segment akıllı telefonlar için, işlemci üretebileceği bildiriliyor.

MediaTek firması da, bu yıl kendilerine büyük teknoloji firmalarından işlemci üretimi için teklif geldiğini söylemişti. Ayrıca Huawei P50 serisi, üçüncü taraf yonga setiyle donatılmış olarak gelen ilk amiral gemisi olabilir ancak şu anda henüz onaylanmadı.

Bakalım Huawei, gelişmekte ve büyümekte olan MediaTek firması ile yoluna devam edebilecek mi? Yada farklı bir işlemci üretim firmadan mı destek alacak? Gelişmeleri sizler için takip edeceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Daha iyi iPhone ve iPad güvenliği için 10 basit tavsiye Önceki

Daha iyi iPhone ve iPad güvenliği için 10 basit tavsiye

4G ve 5G arasındaki fark nedir? Sonraki

4G ve 5G arasındaki fark nedir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.