4G ve 5G arasındaki fark nedir?

4G ve 5G arasındaki fark nedir?

Bugünlerde, 5G mobil ağ adında kapımızı çalan bir yeni bir altyapı daha var. 4G ve 5G arasındaki fark nedir? Aşağıda bununla ilgili bir şeyler söyleyeceğiz.

4G mobil ağ ortaya çıktığında, 3G ağına nazaran pek çok olasılık ve gelişme sağlayan büyük bir gelişme yaşandı. 4G ağı ile mobil ağımızda yüksek çözünürlüklü televizyon izleyebiliyor ve cihazlar arasında kaliteli görüntülü görüşmeler yapabiliyoruz. 4G'nin 3G'den yaklaşık beş yüz kat daha hızlı olduğu ortaya çıktı.

4G ve <a href='/5g/'>5G</a> arasındaki fark nedir?

Daha iyi bir mobil ağ ihtiyacı

Teknoloji sürekli geliştikçe ve bilim asla uyumadıkça, yeni cihazların düzgün çalışabilmesi için daha hızlı ve daha güçlü bir internet bağlantısına ihtiyaç duyan icatlara tanıklık ediyoruz. Bu noktada, internet bağlantısına ihtiyaç duyan daha fazla cihaz alıyoruz ve 4G ağı yakında bunlara karşılık veremeyecek.

Bunun nedeni, biz konuşurken bile kullanıcı sayısının artmasıdır. Tüm kullanıcılar hızlı ve güvenli bir bağlantıya sahip olmayı bekliyor ve 4G mobil ağ yakında bu kadar çok kullanıcıyı idare edemeyecek. 5G çağına girmemizin ana nedeni budur. 4G kapasitesini genişletti ve daha hızlı internet ihtiyacı kendini göstermeye başladı.

Ana farklılıklar

Temel olarak, 4G ve 5G ağları arasında üç ana fark vardır. Burada hız, kapasite ve gecikmeden bahsedeceğiz. İnternetinizin tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bu faktörlerin her biri önemlidir. Bunu yapmak için, 5G başladığında ve kullanmaya başladığımızda bu faktörler iyileştirilecektir. Öyleyse, bu öğelerin her biri için neyin gerekli olduğunu açıklayalım.

Hız

Hız, 4G ve 5G ağlarını ayıran en önemli faktörlerden biridir. 5G ağının mevcut 4G'den yaklaşık 100 kat daha hızlı olması bekleniyor. Bu nedenle, 5G ağı, yüksek bant spektrumu adı verilen son derece yüksek frekanslı dalgalar üzerine inşa edilmiştir. Bu frekanslar, 4G'den daha hızlı bir şekilde daha fazla veri iletebilir.

Daha yüksek hız, daha hızlı uygulama indirmelerine ve film akışına izin verebilir ve filmi sadece 10 saniyede indirmek mümkün olabilir. Film yaklaşık 120 dakika sürdüğü için, bu herkesin memnun kalacağı son derece iyi bir ağ olabilir.

Tüm bunlar kulağa harika gelse de, duvarlar gibi sert yüzeylerde yüksek bant spektrumunun aktarılmasında biraz sorun var. Bu nedenle, bunun bir sorun haline gelmesini önlemek için, bir yerden diğerine giderken bağlantıyı sağlam hale getirmek için binaların her yerinde duvarlara inşa edilecek özel bir hücre olabilir.

Gecikme

Gecikme, aygıtın diğer aygıtla veya onlara bilgi sağlayan ve gönderen sunucu ile iletişim kurması için geçen süredir. Pratikte bu, birine bir metin gönderdiğinizde ve birinin cihazının mesajı aldığında geçen süredir.

Milisaniye cinsinden ölçülür ve 4G ağı ile oldukça düşüktür. Şimdi, 5G ağından bahsedersek, eğilim onu ​​sıfıra getirmektir.

Kapasite

Daha iyi kapasite, ister bir spor etkinliğinde veya konserde olduğu gibi, diğerleriyle aynı interneti kullanıyor olun, ister şu anda internetin tek kullanıcısı siz olun, aynı hızlı internet anlamına gelir.

Bir 4G ağından daha fazla kapasiteye sahip olmalı ve belirli bir anda ne kadar kalabalık olursanız olun hızlı internetinizi kullanabilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Huawei Mate 40 Serisinde, Son Kez Kirin 9000 İşlemci Kullanılacak! Önceki

Huawei Mate 40 Serisinde, Son Kez Kirin 9000 İşlemci Kullanılacak!

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarını Bıraktığını Açıkladı Sonraki

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarını Bıraktığını Açıkladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.