Huawei patent konsunda yeni atağa geçti

Huawei patent konsunda yeni atağa geçti

Çin Teknoloji devi Huawei; Google, Verizon ve IBM gibi teknoloji liderlerinin kullandığı, açık kaynaklı patent üretim grubu olan OIN'e resmi olarak katılma kararı aldı.

Akıllı cihazlar, telekominasyon ve teknolojik ürünler alanında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei'nin, ABD ile mücadele edebilmek için açık kaynaklı yazılımları üzerende çalışmalar yaptığını ve açık patentlerin yazılım geliştirmede ne kadar önemli olduğunu anladığını söyleyerek, OIL grubuna katıldığını açıkladı.

ABD ile ticaret savaşları devam ederken diğer taraftan, Çin'in telekomünikasyon devi Huawei, Verizon'u patentlerinin kötüye kullanılması konusunda, ABD şirketlerinden milyar dolarlık patent telif hakkı kazandığı ve  ABD ile ticaret yaptırımları konusunda mücadele içinde olduğu biliniyordu.

Verizon, Huawei'nin "modası geçmiş ve değersiz" patentler üzerine temelsiz davalarla " Amerikan yeniliği için kredi" aldığını söyledi. Ancak öte yandan Huawei, Açık Buluş Ağı'na (OIN) katılarak 56.000'den fazla patenti Linux'a ve açık kaynaklı şirketlere açtı.

Huawei'nin patent portföyünün hem muazzam bir çalışma olduğu, hem de özellikle 5G'de kapsamlı olduğunu biliniyor. Statia, Huawei'nin 3,147 patentle 5G patent yarışına liderlik ettiğini bildirdi. 5G teknolojisini dağıtmak istiyorsanız, Huawei ile ilgilenmelisiniz dedi.

Sadece 5G teknolojisi değil, 2019'da Huawei, AB'deki en fazla patent alan şirketlerden biriydi. Huawei patent konusunda ilk 10 alıcı şirketlerden biri oldu. Şirket kelimenin tam anlamıyla önemli bir telekomünikasyon oyuncusu konumuna yükselmiş oldu.

Buna ek olarak Huawei şirketi, 2012 yılında Ericsson'u dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olarak devralarak, gücünü her geçen gün arttırmıştı. 

2018'de Huawei, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olarak Apple'ın önüne geçti. Ancak, Mayıs 2019'da ABD hükümeti Huawei'yi kara listeye aldığını söyledi. Bununla beraber, ABD şirketlerinin devlet lisansı olmadan teknolojiyi Huawei'ye aktarmasını yasakladı. 

Google Play Store ve Haritalar gibi önemli uygulamalar da dahil olmak üzere Android işletim sisteminin parçalarının Huawei cihazlarında askıya alınmasına neden oldu.

Huawei'nin OIN'e katılarak birkaç hedefe ulaşmaya çalıştığı birçok yorumcu tarafından söyleniyor. Bunlardan biri, patent portföyünün çoğunu açık kaynaklı şirketlere açarak, ABD merkezli şirketlere bir zeytin dalı sunmasıdır. Örneğin, AT&T Fikri Mülkiyet LLC, Google ve Verizon zaten OIN üyesidir. 

Huawei patent konsunda yeni atağa geçti

Standartlar ve patent uzmanı ve üst teknoloji hukuk firması Gesmer Updegrove'nin kurucu ortağının verdiği bir röportajda dikkat çekti, "Küresel iş dünyası genel olarak Huawei ile olan işlerin her zamanki gibi devam etmesini tercih ederdi. Huawei ve iştirakleri 5G teknolojisinde beğeni toplayan liderler ve ticari dünyanın geri kalanı bu teknolojiye erişmek istiyor ve aynı zamanda başka bir deyişle, batı şirketleri ABD yönetimiyle riskleri kabul ettikleri ölçüde, ödüllerin bu risklerden daha ağır basmaya ve onları kabul etmeye istekli olduğuna karar verdiler. En son dün ilgili haberlerde de görüleceği gibi kaç tane ABD bileşeninin Çin telefon üreticileriyle çalışmaya başladığı gözüküyor." 

Özellikle, Huawei'nin yeni piyasaya sürülen P40 Pro'sunda ABD parçaları mevcuttur. Peki, Huawei'nin OIN'e katılması, mevcut fikri mülkiyet (IP) çatışmaları ve davaları için ne anlama gelecek. En azından, şirketlerin ve ülkelerin Huawei ile nasıl çalışacağı ile ilgili yeni iş fırsatları ve çalışmalar yürüteceği söyleniyor.

Huawei'nin OIN dahil olmasında, başka bir nedeni daha var. Şirket OIN sayesinde açık kaynak kazandı. Hemen hemen tüm önemli yazılım geliştirme işlemleri açık kaynaklı ve Huawei'nin bu alanda dünyada kabul görmek ve dünyanın bir numarası olmak için yaptığı söyleniyor. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

iPhone ve Android'de Instagram karanlık modu nasıl açılır Önceki

iPhone ve Android'de Instagram karanlık modu nasıl açılır

Tüm zamanların finali en güçlü olan 10 filmi Sonraki

Tüm zamanların finali en güçlü olan 10 filmi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.