Kirin 9000 İşlemci Birçok Platformda Yüksek Puan Aldı


Teknoloji cihazların karşılaştırmasını ve testini yapan bir platform olan GeekBench ve Antutu, Kirin 9000 işlemci daha piyasaya sürülmeden yüksek puan aldığını açıkladı. Bu işlemciyi, yakında piyasada yer alacak Huawei Mate Serisinde göreceğiz.

Huawei hala akıllı telefon pazarındaki mevcut durumunu yönetmeye çalışıyor. Şirket yaşadığı baskıları bir kenera atmak ve yoluna devam etmek istiyor.

Huawei, yeni cihazlarını ortaya çıkarmak konusunda hiç bu kadar dikkatli olmamıştı. Ancak Huawei Mate 40 serisi ve Kirin 9000 ile Huawei'nin fazlasıyla zamanını alıyor. Yaklaşık bir hafta içinde, Çinli teknoloji devi Huawei sonunda bu cihazları piyasaya sürecek. 

Bununla birlikte, test ve karşılaştırma siteleri hem akıllı telefonları kıyaslarken hemde işlemci performanslarını ölçüyor. GeekBench ve Antutu platformları; Kirin 9000 işlemci için birkaç rapor açıklandı.

<a href='/kirin-9000/'>Kirin 9000</a> İşlemci AnTuTu'da Yüksek Puan Aldı

AnTuTu üzerinden yapılan açıklamaya göre; Kirin 9000 bir Mali-G78 GPU ile gelecek, ancak kesin çekirdekler gizli kalacak. Bu grafik yongası AnTuTu üzerinde, 287.000 puandan fazla puan alıyor ve bu oldukça etkileyici olduğu söyleniyor. Bu puan, şu anda Android klasmanında en yüksek olan Mi Note 10 Ultra'nın (Snapdragon 865+) 258.171'inin oldukça üzerindedir. Ancak bu yonga, yaklaşan Exynos 1080 puanının hala birkaç puan altında olduğu bildirildi.

Ancak önümüzdeki hafta gelecek olan Huawei Mate 40 serisi ile Kirin 9000 bir avantaja sahip olacak. Samsung'un Exynos 1080 modeli, en erken gelecek yıla kadar piyasaya çıkmayacak. IceUniverse'e göre, Exynos 1080 lansmanı Vivo X60'a bağlı olacak. Görünüşe göre bu işlemciyi ilk kullanan Vivo telefon olacak.

Kirin 9000 İşlemci Birçok Platformda Yüksek Puan Aldı

GeekBench'in listesindeki Huawei telefonuna gelince, model numarası NOH-NX9 olduğu bildirildi. Bu akıllı telefon 90Hz ekranla geleceği ve Android 10'u (EMUI ile) 8GB LPDDR5 RAM ve 256 GB UFS 3.1 depolama üzerinde çalıştıracağı bildirildi. Bu cihaz büyük olasılıkla Mate 40 serisinin yer aldığı modellerden biri olacaktır.

<a href='/kirin-9000/'>Kirin 9000</a> İşlemci Birçok Platformda Yüksek Puan Aldı

Bu cihazın işlemcisine bakıldığında, ARM teknolojisine sahip Cortex-A77 çekirdeklerinin 3.13 GHz saat hızına sahip olduğunu bildirildi. Android listesinde şu anki en yüksek puan Snapdragon 865+ ve zirvede 3.09 GHz'e ulaşıyor. A77 daha eski bir nesil olmasına rağmen, bazı 2020 yonga setlerinde kullanıldı. Yine de Kirin 990 5G'nin sunduğundan daha iyi bir performans sunacaktır. Selefi A76 çekirdeklerine göre, performans testlerinde %20 daha yüksek hız sağladığı bildirildi.

Ne yazık ki, ABD yasağı nedeniyle Kirin 9000 işlemciyi uzun vadede yeterince göremeyebiliriz. Raporlara göre TSMC, Huawei'nin yerleştirdiği 15 milyon adetlik siparişi teslim edemedi. Zaman kısıtlamaları nedeniyle Tayvanlı yonga üreticisi yalnızca 8,8 milyon birim teslim edebildi. 

Huawei şirketi şuan temin ettiği işlemcileri, Mate 40 serisinde kullanmaya başlayacak, tabi ilerleyen zamanda kalan siparişler yetişirse şirket Mate 40 serisini gündemde daha fazla tutabilir. Yoksa yeni bir işlemci ile Mate 40 serisine devam edebilir veya daha üst bir model cihazları piyasada yer verebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Dexter, 7 Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor

Sonraki

Ailecek izleyebileceğiniz 15 ilham verici film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.