Klasik edebiyattan dokuz mükemmel film uyarlaması

Klasik edebiyattan dokuz mükemmel film uyarlaması

Kitaptan filme uyarlamaların bu listesine göz atın. Mükemmel bir film gecesi için tek ihtiyacınız olan bu filmler!

Klasik edebiyat her zaman bizimleydi. Zaman geçiyor, ancak bu klasik başyapıtlar hala popülerliğini koruyor - kısmen de olsa bu mükemmel film uyarlamaları sayesinde.

Klasik edebiyattan dokuz mükemmel film uyarlaması

The Great Gatsby

The Great Gatsby

Francis Scott Key Fitzgerald tarafından yazılan bu hikaye, 20. yüzyılın başlarında New York hakkındadır. Aşkla ilgili eski hikaylerin aynısı ama performansı çok farklı. Yapımcılar klasik edebiyattan biraz uzaklaşıp romanın modern bir yorumuna yöneldiler. Film çılgın enerjisini izleyiciye aktarıyor; kristal gözlerinizi kamaştırıyor, şampanya su gibi akıyor ve pahalı arabalar dört bir yana fırlıyor! Duygular, hisler ve eğlenceyle dolu yepyeni bir dünya!

Anna Karenina

Anna Karenina

Film, Leo Tolstoy'un ''Anna Karenina'' adlı romanından uyarlanmıştır. Bazı eleştirmenler, filmin romanın ayrı bölümlerinden oluşan bir derleme olduğunu söyleyerek filmi güzel bulamamışlardır. Ancak atmosfer, kostümler, sahneler ve duygular aracılığıyla her şey mükemmel bir şekilde görselleştirilir. Eleştirmenler ne derse desin bu filmi izlemekten keyif alacaksınız.

Dorian Gray

Dorian Gray

''Daima genç. Daima bahtsız'' bu filmin sloganıdır ve hikayenin temasını tam olarak yansıtıyor. Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" adlı romanının uyarlaması eleştirmenler tarafından soğukkanlılıkla karşılandı, ancak hikaye gizemlerle dolu ve bize ahlaksızlık ve hoşgörüyle bozulan cömert ve cilalı görünümlü bir ana karakterden bahsediyor. Ve elbette, bir aşk hikayesi için hala yer var.

Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

Bu romantik drama dizisi Jane Austen'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Romancının kitapları her zaman, güçlü, bilge ve oldukça gerçekçi olma yeteneğine sahip, hassas, rüya gören bir kadının görüntülerini betimler. Austen'ın karakterleri dünyayı sadece bazı kısımlarını değil, bütün bir resim olarak görebilirler. Bu sefer uyarlamanın algılanması kolay, ironik ve tıpkı romanın kendisi gibi duyguları ve romantizmi vurguluyor.

Oliver Twist

Oliver Twist

Film, Charles Dickens'ın "Oliver Twist" adlı romanına dayanıyor ama bize tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. Kasıtlı olarak dönüştürülmüş hikaye çizgisi bile Dickens'ın iş yerindeki dehasının bireyselliğini gizleyemedi. Acı gözyaşlarını mutluluğa dönüştüren yapımcılar, kesin ve açık çizimlerle dolu güzel bir hikaye yarattılar.

Les Miserables

Les Miserables

Les Miserables, Victor Hugo'nun en büyük epik romanıdır. Başyapıtı birçok kez filme uyarlandı, ancak bu durumda en iyi yorum bir müzikal oldu. Hugo'nun karakterlerinin duygularını renklendiren müziğin büyüsüydü. Tom Hooper'ın müzikali “Les Miserables”, daha çok tüm diyalogların şarkı olarak söylendiği bir operaya benziyor. Bu uyarlama kesinlikle sizi çok etkieyecek.

The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

Bu, Alexandre Dumas'ın en ünlü romanlarından biridir ve 1998'de beyaz perdeye uyarlanmıştır. İlk başta Gerard Depardieu'nun asil ve yakışıklı Edmond Dantes rolünü nasıl kaptığını görünce biraz şaşıracaksınız. Ancak birkaç dakika sonra, meselenin görünüşüyle ​​değil, yeteneği ve karizmasıyla ilgili olduğunu anlıyorsunuz. Kendi kendinize onun kafanızdaki Dantes'ten çok farklı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Depardieu işinde o kadar iyidir ki bu konu sizi hiç rahatsız etmeyecek. Sonuç olarak, büyük ölçüde başrol oyuncusu sayesinde uyarlama büyük bir başarıydı.

The Thorn Birds

The Thorn Birds

Colleen McCullough'un romanı, hayatında sadece bir kez öten bir kuş hakkındaki bir anlatımla başlar. Yuvasını terk ettikten sonra güzel şarkısını söylediği bir dikenli çalı bulur. Sonunda kendini en keskin dikene asar ve şimdiye kadar duyulan en güzel şarkıyı söylemek için ıstırabın doruklarına çıkar. Bu şarkıyı dinlerken Tanrı bile cennette gülümsemeden edemiyor. Bu efsanenin arkasındaki fikir, en iyi şeylerin acı ve ıstırapla elde edilebileceğini belirtir. Roman 1983'te çok başarılı bir şekilde uyarlandı.

Jane Eyre

Jane Eyre

Bu, Charlotte Brontë'nin romanının en iyi film uyarlamalarından biridir. Filmdeki tüm karakterler, kitabı okurken kafanızda canlandırdığınız karakterlerle birebir aynı. Bağımsız ve canlı doğası bozulmadan kalan Jane, neredeyse tam anlamıyla ruhunu görmenize yardımcı olan tam da hayal ettiğiniz gibi güzel gözlere sahiptir. İnanılmaz yetenekli Timothy Dalton'ın canlandırdığı Bay Rochester, kızı itmeye devam ediyor ve sonra onu geri çekiyor. O karanlık ve karamsar ama duygusal ve sorunlu. Bütün hikaye gerçek aşkın harika bir örneğidir. Yüzyıllar geçti, ama her şey aynı kaldı.


Yazarın Diğer Yazıları

En Sevdiğimiz Filmlerin Çekildiği 15 Kült Mekan Önceki

En Sevdiğimiz Filmlerin Çekildiği 15 Kült Mekan

159 TL Değerindeki Control Epic Games'te Ücretsiz Oldu Sonraki

159 TL Değerindeki Control Epic Games'te Ücretsiz Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.