Marvel film ve dizileri hangi sırada izlenmeli

Marvel film ve dizileri hangi sırada izlenmeli

Marvel evrenine girmeye karar verdiyseniz film ve dizileri çıktığı yıla göre sırayla izlememeniz gerekiyor. İşte izlemeniz gereken sıralama

Marvel Studios, Avengers: Endgame ve Spiderman: Far From Home'u gösterime sundu, bu yüzden resmen MCU'nun yani Marvel Sinematik Evreninin bir sonraki aşamasına geçiyoruz. 

Marvel Studios tarafından üretilen filmleri, Marvel Comics'in çizgi romanlarını ve Marvel Television TV programlarını içeren Marvel Sinematik Evreninde (MCU) yeniyseniz, size yardımcı olmak için bir rehber hazırladık. Marvel filmlerini çıktıları yıla göre izleyemezsiniz. Kronolojik değiller ve eğer zaman çizelgelerini seviyorsanız kafa karıştırıcıdır da.

Bu yüzden size farklı ve doğru bir sıralama gösteriyoruz. MCU resmi olarak 2008 yılında, Iron Man'in gösterimeyle girmesiyle başlarken aslında izlemeniz gereken ilk film bu değildir. Captain America: The First Avenger ile başlamalısın. 2011'de gösterime girdi ve Marvel Studios'un beşinci filmidir. Ama Demir Adam'dan onlarca yıl önce 1942 de geçmekteydi. 

Aşağıda birkaç spoiler olacaktır. Bundan kaçınmak istiyorsanız, en aşağı kaydırın. Sadece Marvel filmlerinin yer aldığı spoiler içermeyen bir listemiz var. Bu listeye ek olarak hem film hem de dizilerin sıralamasının olduğu çok daha kapsamlı bir listemiz de var. 

Bu arada, Marvel çizgi roman meraklılarından özür diliyoruz, bu rehber sadece Marvel filmlerini ve TV dizilerini doğru sırada izlemek isteyenler içindir.

Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli (Dikkat! Aşağısı ölümüne spoiler dolu)


1
Captain America: The First Avenger (2011)
Captain America Marvel Studios'un beşinci filmi. Iron Man'in, Hulk'un ve Thor'un bundan önce filmleri vardı. Ama Marvel evrenine giriş filminiz Captain America: The First Avenger çünkü olaylar II. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Chris Evans'ın canlandırdığı süper askerin yaratılmasının yanı sıra Hydra ve lideri Red Skull ile yaptığı ilk savaşı görüyoruz. Film ayrıca, MCU’daki kilit bir nesne olan Tesseract’i de tanıtıyor.

2
Captain Marvel (2019)
Listemizdeki ikinci film kısa süre önce sinemalardaydı. 1995 yılında geçen Captain Marvel'de Brie Larson'ın oynadığı baş kahraman Carol Danvers'in Dünya'ya düştüğünü ve şekil değiştiren Skrull uzaylılarını avlamaya başladığını görüyoruz. Özellikle 90larda büyüdüyseniz, Blockbuster mağazalarının bulunduğu sahneler ve çevirmeli internet sizi çocukluğunuza götürecek

3
Iron Man (2008)
Resmi Marvel zaman çizelgesine göre, Iron Man'in ilk filmi 2010'da gösterime sunuldu. Ama 2008 yılındaki film Demir Adam'ın, dahi / mucit / hayırsever / playboy Tony Stark'la nasıl başladığını anlatır. Başrolde Robert Downey Jr. vardır ve kendisi tarafından tasarlanmış en son silah sistemini isteyen bir terörist örgüt tarafından kaçırılmıştır. Ancak, Stark kaçmasına yardım etmek için daha güçlü bir şey tasarlar: İlk Demir Adam kıyafeti.

4
Iron Man 2 (2010)
İkinci Iron Man, ilk bıraktığı yerden devam ediyor: Tony Stark, Iron Man kimliğinin ortaya çıkmasıyla boğuşuyor. Hükümet elbisesinin arkasındaki teknolojiyi istiyor ve Stark teslim etmeyi reddettiğinde, başka bir silah üreticisi eline almak için her şeyi yapmak istediğini gösteriyor. Bu film aynı zamanda diğer Yenilmezlerden bazıları Black Widow and War Machine'i de tanıtıyor.

Not: Teknik olarak, Iron Man 2'den önce The Incredible Hulk'u izleyebilirsin. Marvel, The Incredible Hulk, Iron Man 2 ve Thor'un aynı zamanda gerçekleştiğini açıklamıştır. The Incredible Hulk diğerlerinden birkaç yıl önce yayınlandı. Kafa karıştırıcı, biliyoruz. Ancak Marvel'in resmi rehberliğini takip ettik ve ilk olarak tutarlılık amacıyla Iron Man 2'yi izlemenizi öneririz.

5
The Incredible Hulk (2008)
The Incredible Hulk, General Thunderbolt Ross ve ABD Ordusu'ndan kaçan Bruce Banner'ın hikayesini anlatıyor. Hulk’u kontrol etmeyi asla ümit edemeyeceğini fark eden Ross, başka bir asker kullanarak kendi Hulk'ını yaratmaya karar verir, ancak çabucak onun da kontrolünü kaybeder. Bu filmde ilk ve son kez Edward Norton canlandırmıştır Hulk'u. Ondan sonraki tüm filmlerde Mark Ruffalo oynamıştır.

6
Thor (2011)
Yıldırım Tanrısı, Loki'nin kandırması sayesinde babası Odin tarafından Asgard'dan Dünya'ya sürgüne gönderildi. Güçlerini geri kazanmak ve çekiçini kontrol etmek için Chris Hemsworth tarafından canlandırılan Thor'un buna layık olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Neyse ki, Thor, Loki Asgard'ın kontrolünü ele geçirmeden hemen önce Natalie Portman'ın canlandırdığı, ve kendisine yardım edebilecek güzel bir dünya bilimcisiyle tanışıyor.

7
The Avengers (2012)
Avengers, MCU'nun 1.Aşama denilen bir zirve filmidir. Tüm ana kahramanların tanıtılmasıyla birlikte asıl zorluk, onları birlikte çalışmaya zorlayacak kadar korkutucu bir şey bulmaktı. Loki, Tesseract ve New York şehrini istila eden yabancı bir ordudan oluşan kombine güç, bu süper kahramanların hayatta ve cephede arkadaş olmasını sağlayan bir sebep olarak Yenilmezlerin bir araya gelmesini sağladı.

8
Iron Man 3 (2013)
Üçüncü ve son bağımsız Iron Man filmi, New York'taki dev kavgadan altı ay sonra gerçekleşiyor. Tony Stark, gerçekleşen (neredeyse onu öldüren)savaşın hatıralarıyla uğraşıyor. Anılar onu her zaman hazırlıklı olabilmesi için bir Demir Adam ordusu kurmaya yönlendiriyor.

9
Thor: The Dark World (2013)
İkinci Thor filmi, Loki liderliğindeki New York City işgalinden sonra kahramanımızın Asgard'a dönüşünü gösteriyor. Bununla birlikte, eski Karanlık Elfler geri dönerken dinlenmek için fazla zamanı yoktur. Bir zamanlar büyükbabası tarafından yenilmiş ve nesillerinin tükenmiş olduğu düşünülüyordu. Şimdi geri döndüler ve daha sonra bir Infinity Stone olduğu ortaya çıkan güçlü bir silah veya MCU'da altı güçlü mücevherden biri olan Aether'i arıyorlar.

10
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Kaptan Amerika, Yenilmezler olaylarından bu yana özel bir devlet kurumu olan Shield için çalışıyor, ancak kendisini, planları hakkında daha çok şey öğrendikçe örgütün amaçlarını sorgularken buluyor. Bütün bunların dışında en yakın arkadaşı ölümden geri döner ve Sebastian Stan'ın oynadığı bir düşman olan Kış Askeri olur. Bu film aynı zamanda Anthony Mackie tarafından oynanan The Falcon'u da tanıtıyor.

11
Guardians of the Galaxy (2014)
Guardians of the Galaxy'nin başrolünde Chris Pratt'ı Peter Quill olarak izliyoruz. Kendisi yabancı bir dünyanın kalıntılarına gizlenmiş bir Sonsuzluk Taşına rastlıyor. Zamana karşı bir yarışta, konuşan bir rakun, Groot adında bir ağaç, Drax ve Gamora'dan oluşan bir dışlanmışlar çetesi kurar. Birlikte, Suçlu Ronan'ın Sonsuzluk Taşını kullanmasını engellemeliler.

12
Guardians of the Galaxy Vol 2 (2017)
Bu devam filmi, orijinalden birkaç ay sonra ortaya çıkıyor. Peter Quill, Zoe Saldana’nın Gamora'sına aşık oluyor. Ve Kurt Russell tarafından oynanan Ego olarak bilinen tanrıça bir varlık ile karşı karşıya geldiğinde geçmişinin gizemleriyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Galaksinin Koruyucularını Marvel Evrenini çizelgesine eklemenin zorluğu hepsinin ayrı yerlerde görünmesi ve tamamen uzayda geçmesiydi.

13
The Avengers: Age of Ultron (2014)
Yenilmezler, Tony Stark ve Bruce Banner tarafından oluşturulan bir hatayla yüzleşmek için tekrar bir araya geldi: James Spader tarafından seslendirilen yapay zeka ULTRON. Ultron'un tek bir robot versiyonu ayakta kalırsa, Yenilmezlerle savaşmaya devam edebilir. Bu filmde yeni Yenilmezler: Scarlet Witch (Elizabeth Olson tarafından canlandırıldı), Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson tarafından canlandırıldı) ve Vision (Paul Bettany tarafından canlandırıldı) tanıtıldı.

14
Ant-Man (2015)
Ant-Man'in başrolünde kedi hırsızı Paul Rudd var. Michael Douglas'ın canlandırdığı Hank Pym kendisini Karınca Adam kostümünü gün ışığına çıkarması için işe alır. Böylece bu teknolojiyi koruma altına almayı planlar. Pym'in eski ortağı teknoljiyi sarı bir ceket olarak yeniden yaratır ve Ant-Man onunla savaşıp sonuçta akla gelebilecek en küçük ölçekte günü kurtarmak zorunda kalır.

15
Captain America: Civil War (2016)
Bir Kaptan Amerika filmi olmasına rağmen, İç Savaş neredeyse her bir Yenilmez'i içinde barındırır ve seriye iki ağır hit daha ekler: Chadwick Boseman’ın Kara Panteri ve Tom Holland’ın Spider-Man’ı. Kaptan Amerika, bir BM oturumunun bombalanmasından sorumlu gibi görünen arkadaşı Bucky Barnes'ı kurtarmak istediği için maalesef Yenilmezler farklı gruplara ayrılıyor.

16
Spiderman: Homecoming (2017)
Duvarlarda gezen ağ ile sallanan Örümcek adam ikinci kez sahneye çıkıyor ama bu sefer kendi filmiyle. Bu filmde Michael Keaton'ın Akbaba'sıyla karşılaşıyor. İlk Avengers filminde New York City savaşından arta kalan bir teknolojiyi ele geçirdikten sonra karaborsa silah satıcısı haline gelen bir inşaat ustasıdır. Bunlarla birlikte Peter Parker ayrıca lisede birinci sınıf öğrencisi olmakla gelen tüm olağan problemlerle de uğraşmaktadır.

17
Doctor Strange (2016)
Benedict Cumberbatch'ın canlandırdığı Stephen Strange dünya standartlarında bir cerrah ve bunun farkında. Dr. Strange, trajik bir kaza ellerinin kullanımını ortadan kaldırana kadar onunla ilgilenmek zorunda kalan herkese çok kötü davranır. Strange, daha sonra dünyayı dolaşır ve ona ellerini kullanmasını sağlayacak bir tedavi arar - cevabı eski bir sihir şeklinde bulur.

18
Black Panther (2018)
Birleşmiş Milletler'in Captain America: The Civil War'daki bombalanmasından sonra, T’Challa’nın eve Wakanda’ya dönmesi ve kral olarak adlandırılması gerekiyor. Oradayken, Wakanda'yı korumaya yardımcı olan sürekli bir izolasyon politikasıyla karşı karşıya kalıyor. Ayrıca babasının geçmişinden Eric Killmonger adında bir hatayla karşı karşıya. Michael B Jordan tarafından canlandırılan Eric herhangi bir Marvel filminde ki en iyi kötü adam olabilir.

Not: Bu film Kaptan Amerika: İç Savaş olaylarını takip ediyor, bu yüzden o filmden sonra izleyebilirsiniz, ancak Marvel burada izlenmesini tavsiye ediyor.

19
Thor: Ragnarok (2017)
Thor'un üçüncü solo filminde, kahramanımız, babasının ölümünden ve çekiçinin uzun süredir kaybolan kız kardeşi Hela, tarafından imhasından sonra uzaya fırlatılmış olarak başlar. Avengers'ın Ultron'u mağlup etmesinden bu yana görülmemiş olan Hulk'a karşı gladyatör savaşlarında kendini sıkışmış bulur. Thor ve Hulk, Loki ve Tessa Thompson'un Valkyrie'siyle birleşip Hela'ya savaş açar.

20
Ant-Man and the Wasp (2018)
Scott Lang geri döndü, ancak İç Savaştaki rolünde Kaptan Amerika'yla taraf olduğu için ev hapsine alınmıştır. Hank Pym ve Pym'in kızı Hope'dan da kopmuştur. Ama Pym'in Hope'un annesini Kuantum Diyarından alabileceğini düşünerek isteksizce de olsa onlara yardım eder.

Önemli Not: Film bittikten sonraki sahneyi, Avengers: Endgame'i izleyene kadar izlemeyin.

21
Avengers: Infinity War (2018)
Yıllar boyunca perde arkasından birşeyler düzenleyen Thanos, artık tüm Sonsuzluk Taşlarını bulmak için kendisi harekete geçmeye karar verir. Yolunda duran tek şey şu anda evrene yayılmış olan Yenilmezler. Adamımız Thanos'un taşların gücünü aramak için tek nedeni evrendeki tüm yaşamın yarısını yok etmektir.

22
Avengers: Endgame (2019)
Thanos, dünyanın yarısını bir parmak şıklatmayla yok ettikten ve evreni tamamen kaos içinde bıraktıktan sonra, Yenilmezler işleri düzeltmeye çalışmalı. Beş yıl geçtikten sonra hepsini geri almak için ince bir şans ortaya çıkıyor, ancak bunun gerçekleşebilmesi için önce Kaptan Amerika ve Tony Stark barış yapmalı ve Avengers'ı yani İntikamcıları son bir kez bir araya getirmeli.

23
Spiderman: Far From Home (2 July 2019)
Far From Home, en yeni Marvel filmidir, ancak MCU'da tamamen yeni bir bölümün (veya "aşama") başlangıcı olarak hizmet vermektedir. On yıl boyunca, Sonsuzluk Savaşı'na doğru yapılmış seri artık bittiğine göre sırada ne olacağını merakla bekliyoruz.

Hayata yeniden dönen Peter Parker bir geziye Avrupa'ya gidiyor, ancak Elementals olarak bilinen düşmanlara karşı yardımına ihtiyacı olan Nick Fury ve Jake Gyllenhaal'ın Mysterio'su tarafından sürprizle karşılaşıyor.

24
Liste 1: Tüm Marvel filmlerinin doğru sıralı listesi
Aşağıda Marvel evrenin sadece filmlerden oluşan doğru izlenme sıralı listesi var.

Captain America: The First Avenger (2011)
Captain Marvel (2019)
Iron Man (2008)
Iron Man 2 (2010)
The Incredible Hulk (2008)
Thor (2011)
The Avengers (2012)
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
Avengers: Age of Ultron (2014)
Ant-Man (2015)
Captain America: Civil War (2016)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Doctor Strange (2016)
Black Panther (2018)
Thor: Ragnarok (2017)
Ant-Man and The Wasp (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Avengers: Endgame (2019)
Spiderman: Far From Home (2 July 2019)

25
Liste 2: Tüm Marvel Film ve Dizilerinin doğru sıralı listesi
Marvel, filmleriyle büyük ölçüde başarılı hale geldiğinde, TV için daha fazla Marvel içeriği oluşturmaya başladı. Marvel Televizyon şovları, filmler ile aynı evrende gerçekleşir ve genellikle filmlerin neden olduğu serpinti üzerine odaklanır. İzlemenize gerek yok, ama eğer bizim gibiyseniz ve Marvel'in Endgame'den önceki son damlalarını tüketmeye çalışıyorsanız, o zaman bu dizilere de bir göz atabilirsiniz. İşte film ve dizilerin doğru sıralı tam listesi

Captain America: The First Avenger (2011)
Marvel's Agent Carter Season 1 (2015)
Marvel's Agent Carter Season 2 (2016)
Captain Marvel (2019)
Iron Man (2008)
Iron Man 2 (2010)
The Incredible Hulk (2008)
Thor (2011)
The Avengers (2012
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D Season 1 (2013)
Guardians of the Galaxy (2014)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
Daredevil Season 1 (2015)
Avengers: Age of Ultron (2014)

26
Liste 2: Tüm Marvel Film ve Dizilerinin doğru sıralı listesi - Devamı
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D Season 2 (2014)
Ant-Man (2015)
Jessica Jones Season 1 (2015)
Daredevil Season 2 (2016)
Captain America: Civil War (2016)
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D Season 3 (2015)
Luke Cage Season 1 (2016)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Doctor Strange (2016)
Black Panther (2018)
Iron Fist Season 1 (2017)
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D Season 4 (2016)
The Defenders Season 1 (2017)
The Inhumans Season 1 (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
The Punisher Season 1 (2017)
Jessica Jones Season 2 (2018)
Luke Cage Season 2 (2018)
Cloak and Dagger Season 1 (2018)
The Runaways Season 1 (2017)
Daredevil Season 3 (2018)
The Punisher Season 2 (2019)
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D Season 5 (2017)
Iron Fist Season 2 (2018)
Ant-Man and The Wasp (2018)
Avengers Infinity War (2018)
Avengers: Endgame (2019)
Spiderman: Far From Home (2 July 2019)

Yazarın Diğer Yazıları

Instagram kullanımının 5 yeni yolu Önceki

Instagram kullanımının 5 yeni yolu

Mac'te Windows 10 nasıl kurulur Sonraki

Mac'te Windows 10 nasıl kurulur

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.