MediaTek Üçünçü Çeyrekte Gelirini %30 Oranında Arttıracak!


Tayvanlı teklonoji üreticisi MediaTek, ABD ile Çin arasında gerçekleşen teknoloji çekişmesinden sıyrılarak, büyük bir çıkış yakaladı. Firma, 5G işlemciler ile piyasada söz sahibi olmaya başladı ve son dönemlerde gelirini büyük oranda arttırdı.

ABD ile Çin arasında yaşanan teknoloji savaşları nedeniyle, her iki ülke birbirlerine karşı bazı önemler almaya başladı. Çinli büyük şirketler tarafından, Amerikan teknolojisi ve ürünlerinin kullanımını kısıtlama stratejisi, Amerikalı olmayan teknoloji şirketleri için olumlu bir avantaj sağladı.

İki ülke arasında yaşanan sorunlarından kurtulup avantajlı durumu geçen, Tayvan menşeili MediaTek firması son dönemde büyük çıkışı ile kendinden söz ettiriyor. 

MediaTek son yıllarda, sadece düşük kaliteli akıllı telefon pazarına odaklanıyor. Ancak şimdi, yüksek kaliteli ve orta sınıf 5G işlemcileri piyasaya sürdü ve kademeli olarak birinci sınıf ve orta sınıf akıllı telefon pazarını giriş yaptı. 

<a href='/mediatek/'>MediaTek</a> Üçünçü Çeyrekte Gelirini %30 Oranında Arttıracağını Açıkladı.

MediaTek Üçünçü Çeyrekte Gelirini %30 Oranında Arttıracak!

Bu ve diğer faktörler, şirketin planlanandan daha fazlasını elde etmesine yardımcı olacaktır. Akıllı telefonlar için işlemci üretin MediaTek, 2020'nin üçüncü çeyreğinde şirketin gelirinin bir önceki çeyreğe göre %30'a kadar artacağını tahmin ediyor.

MediaTek, 2020'nin üçüncü çeyreğinde şirketin gelirinin yaklaşık 2.77-27.9 milyar $ ulaşacağını tahmin ediyor. Bu, önceki çeyreğe göre, %22'lik bir artış ve piyasa beklentilerinin çok üzerinde olduğu bildirildi.

Şirket, tüm ürün hatlarının (özellikle Dimensity Series 5G SoC) sevkiyatlarının önemli ölçüde artmasını bekliyor. Şirket ayrıca üçüncü çeyrekte brüt kar marjının %41,5 ile %44,5 arasında olacağını öngörüyor. 

İkinci Çeyrek İçin MediaTek Mali Raporu Yayınlandı 

MediaTek'in 2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin, Temmuz ayı sonunda yayınlanan mali raporu, şirketin ikinci çeyrekte elde ettiği gelirin yıllık %9.8 arttığı bildirildi. Net kâr, yıllık %12.4 artışla yaklaşık 2.3 milyar $ oldu. Brüt kâr marjı geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puan artarak %43,5 olurken, geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan arttı. 2020 yılının ilk yarısında, MediaTek'in geliri yıllık %12.4 artışla 4.37 milyar dolar olurken, net kârı ise yıllık %33.33 artış kazandı.

Sektör kaynakları, MediaTek'in tüm yıllık gelirinin bu yıl en az %15 artmasını beklediğini söyledi. Bu, beklenen tahminin iki katıdır.

MediaTek, 5G'li <a href='/akilli-telefon/'>akıllı telefon</a> işlemcisi <a href='/dimensity/'>Dimensity</a> 720 piyasaya sürdü.

MediaTek, kablosuz iletişim ve dijital multimedya teknolojisine odaklanan bir yarı iletken şirkettir. Şirketin çip entegre sistem çözümleri arasında kablosuz iletişim, yüksek tanımlı dijital TV, optik depolama, DVD ve Blu-ray ve diğer ilgili ürünler bulunmaktadır.

Geçen ay, şirket yeni bir 5G akıllı telefon işlemcisi Dimensity 720 piyasaya sürdü. Bu işlemci, TSMC'nin 7nm işlemi kullanılarak üretildi ve düşük güçlü bir 5G modemi entegre ediyor. Huawei, Xiaomi, OPPO ve diğer akıllı telefon üreticilerinin bu işlemciyi benimseyeceği bildirildi.

Bu arada, Dimensity 720, MediaTek tarafından başlatılan dördüncü 5G akıllı telefon işlemcisidir. Diğer üçü Dimensity 1000, Dimensity 800 ve Dimensity 820'dir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Sony, 2021 Yılında Üç Akıllı Telefon İle Piyasaya Geri Dönecek!

Sonraki

UZUN ÖMÜRLÜ RGB KLAVYE | Gigabyte AORUS K1 İnceleme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.