Microsoft, Dünya Genelinde Fiziksel Mağazalarını Kapatıyor

Microsoft, Dünya Genelinde Fiziksel Mağazalarını Kapatıyor

Microsoft firmasının birçok ülkede fiziksel mağazalar bulunmaktadır. Bu fiziksel mağazalar coronavirüs döneminde kapanmıştı. Yeni aldığı bir kararla, dört mağaza dışında ki mağazaları bir daha açmayacak.

Microsoft firmasının, Dünya genelinde kendi ürünlerini sattığı mağazaları bulunmaktadır. Şirket artık, fiziksel mağaza çalışanlarına da ihtiyaç duymadığı söyleniyor. Şirket, artık tüm faaliyetlerini online olarak yapmak için tüm sistemlerini hazır hale getirdi.

Ünlü haber sitesi The Verge'e göre, Microsoft bugün dünyadaki neredeyse tüm perakende mağazalarını kalıcı olarak kapatmayı planlarını açıkladı. Ancak, şirket normal olarak işini yapmayı bırakmayacak. Bununla birlikte, şirket perakende mağazalarının dördünü açık tutacaktır. Raporlara göre, açık kalacak dört mağaza New York (Beşinci Cadde), Londra (Oxford Plaza), Sidney (Westfield) ve Redmond Park'ta bulunuyor.

Fiziksel perakende mağazalarının çoğu kapatılacak olsa da, şirket dijital perakende satışa odaklanacak. Microsoft, Microsoft.com, Xbox ve Windows çevrimiçi mağazalarının 190 pazarda ayda 1,2 milyar müşteriye sahip olduğunu söyledi. Bu büyük sayı ile, fiziksel mağazalarına artık ihtiyaç duymuyor gibi gözüküyor.

Microsoft, fiziksel mağazaları tamamen kapatacağını açıkladı.

Microsoft artık dijital perakende satışını sürdürecek

Microsoft, çok sayıda mağazanın kapatılması nedeniyle personelin işten çıkarılıp çıkarılmayacağı hakkında bir açıklamada bulunmadı. Ancak şirket, genel misyonunu ve hedeflerini desteklemek için farklı bir ekip geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Bu kısmen, tüm Microsoft mağazalarının neden coronavirüs salgını nedeniyle ilk kapanışından sonra yeniden açılmadığını açıklamaktadır. 

Bu mağazaların kapanması fark edilmedi, çünkü Microsoft mağazalarının çoğu alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır. Tabii ki, bu alışveriş merkezlerinin çoğu normal operasyonlarını gerçekleştirmiyor.

Microsoft, Dört mağaza dışında tüm mağazaları kapatıyor. Personel evden çalışmaya devam edecek.

Microsoft, Dünya Genelinde Fiziksel Mağazalarını Kapatıyor

Bunun nedeni, yeni coronavirüsün daha fazla yayılmasına engellemek ve ikinci dalga nedeniyle söylentiler artması nedeniyle hala yeterince önlem almamalarıdır. Daha rahat yönergelere sahip bölgelerde COVID-19 vakaları zaten arttı, bu da Apple'ın yakın zamanda müşterileri tekrar kabul ettiği bazı mağazaları tekrar kapatmasına neden oldu. Aslında duruma bakıldığında teknoloji firmaları virüs durumuna hazır görünmüyor. Ve risk almak yerine mağazaları kapatma yoluna gidiyorlar.

Nisan ayında, birçok Microsoft perakende çalışanı günlük işlerine fazlalık kazandığı için uzaktan çalışmaya geçmek zorunda kaldı. Ancak, hala Microsoft ekibinde olan herkes pandemi döneminde destek aldı. Şirket, yaptığı açıklamada, “Perakende ekip üyelerimiz Microsoft kurumsal tesislerinden veya uzaktan çalışan müşterilere hizmet vermeye devam edecek ve şirketin genel misyon ve hedeflerini desteklemek için çeşitli ekibimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Microsoft Store perakende mağazası 2009 yılından beri piyasada bulunmaktadır ve Apple'ın başarılı perakende stratejisini yakından takip etmektedir. Her mağazada Microsoft'un Surface ve Xbox donanımı ve bazı üçüncü taraf kişisel bilgisayar ürünleri sergilenmektedir. Ama artık ürünleri bu mağazalarda incelemek imkansız hale gelecek.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Doğru zamanda doğru yerde bulunarak şöhreti yakalayan 10 ünlü Önceki

Doğru zamanda doğru yerde bulunarak şöhreti yakalayan 10 ünlü

MediaTek İşlemciye Sahip Bütçe Dostu Akıllı Telefonlar Yakında Piyasada! Sonraki

MediaTek İşlemciye Sahip Bütçe Dostu Akıllı Telefonlar Yakında Piyasada!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.