MediaTek İşlemciye Sahip Bütçe Dostu Akıllı Telefonlar Yakında Piyasada!

MediaTek İşlemciye Sahip Bütçe Dostu Akıllı Telefonlar Yakında Piyasada!

MediaTek işlemci piyasasında gittikçe değerini arttırıyor. Qualcomm yüksek fiyatlı modeller sunarken, MediaTek uygun fiyatlı 5G işlemciler sunarak rakibine karşı büyük bir avantaj sağlamayı amaçlıyor. Yakında, Bütçe dostu 5G destekli akıllı telefonlarda bu işlemciyi göreceğiz.

Akıllı telefon işlemcisi denince, akla iki firma gelir. İlk olarak Qualcomm Snapdragon markası piyasada kendinden emin bir şekilde hareket ederken, MediaTek firması Qualcomm firması ile rekabet edecek bir boyuta geldi.

Özellikle firma, son zamanlarda bütçe dostu akıllı telefonlar için 5G'ye sahip yonga seti üreteceğini açıkladı. Birçok akıllı telefon markası ile bu konuda anlaştığını açıkladı.

Bütçe dostu akıllı telefonlar için, ucuz MediaTek MT6853 işlemci hakkındaki ilk söylentiler, ilkbaharda ortaya çıktı ve şimdi yeni ayrıntılar var. Weibo aracılıyla yapılan bildirime göre, 5G sahip işlemciler hazır, MT6853V ve MT6853Z olarak iki versiyon şeklinde piyasaya sürelecek. Dahası, buna dayalı ilk akıllı telefon yakında piyasada boy gösterecek.

MediaTek MT6853 İşlemci: Bütçe dostu 5G destekli akıllı telefonlar yakında piyasada!

MediaTek, Bütçe dostu akıllı telefonlara 5G destekli <a href='/islemci/'>işlemci</a> sunacak.

İşlemcinin veya akıllı telefonun teknik özellikleri hakkında açıklanan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bütçe dostu 5G destekli işlemci, akıllı telefonların maliyetini azaltacağı bildirildi.

MediaTek ürettiği, 5G destekli işlemci ile üretilen akıllı telefonlar yaklaşık olarak global piyasada 140 $ 'a mal olacak. Tabii ki, performans açısından kullanıcılarına nasıl bir destek vereceği bilmiyoruz, ama bu yonga setleri kullanıcılara üst düzey bir performans sunmayacak.

Ancak yonga seti hakkında bir gerçek var, cihazlar bütçe dostu olacak ve 5G desteğine sahip olacak. Anlayacağınız, 5G destekli bütçe dostu akıllı telefonlara ulaşmak daha kolay olacak.

Ayrıca MT6853'ün Dimensity çizgisine gireceğini ve Dimensity 800 platformunun bir veya iki adım altında olacağını düşünebilirsiniz. Böylece Boyut 700 veya Boyut 600 olarak adlandırılabilir.

Şu anda, listelenen 5G işlemciler esas olarak ileri teknoloji akıllı telefon pazarına sahiptir ve giriş seviyesi modeller için 5G işlemcisi piyasada yoktur.

Daha önce yayınlanan haberler göre, Qualcomm'un giriş seviyesi 5G akıllı telefon pazarına girmek istiyor. Beklendiği gibi, Snapdragon 690, 2 büyük çekirdek + 6 küçük çekirdek ile geliyor. Maksimum 850MHz frekansına sahip Adreno 615 GPU sahip olacak ve giriş seviyesi modeller için 5G desteği sunmuş olacak.

MediaTek MT6853, 5G'nin giriş seviyesi, orta sınıf ve üst düzey cep telefonu pazarlarını daha kapsamlı bir şekilde dahil olacağı söyleniyor.

MediaTek, 5G işlemciye sahip olacak

MediaTek, Helio işlemci ile piyasanın dengesini bozdu.

MediaTek'in geçen yıl yoğun rekabette bazı sıkıntıları olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin yeni bir  yonga seti olan, Redmi Note 8 Pro ve Helio G90T ile bir telefon çıkarması dokuz ay sürdü. 

Yonga seti, aynı zamanda çok uygun olduğu için oyun yelpazesine inanılmaz güçler gösterdi. Bu, düşük fiyatı nedeniyle MediaTek'i ve Helio G serisini tercih eden diğer şirketleri uyandırdı. 2019'un sonunda şirket, 5G'yi uygun fiyatlı cihazlara getirmeyi vaat eden en iddialı işlemci serisini tanıttı. Ne yazık ki, yeni işlemci için ayrıntılar şu anda oldukça az. Ancak, yakında daha fazla ayrıntı almayı umuyoruz. 

MediaTek'in 5G yonga setleri, 5G ağlarının genişlemesi için oldukça önemli olacak. Qualcomm yüksek fiyatlı modeller sunarken, MediaTek uygun fiyatlı 5G işlemciler sunarak avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Bu rekabeti hep birlikte izleyip göreceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Microsoft, Dünya Genelinde Fiziksel Mağazalarını Kapatıyor Önceki

Microsoft, Dünya Genelinde Fiziksel Mağazalarını Kapatıyor

Realme X3, Yeni Bir Yazılım Güncellemesi Aldığı Açıklandı Sonraki

Realme X3, Yeni Bir Yazılım Güncellemesi Aldığı Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.