Microsoft, kullanıcılarını güvenlik açığı konusunda uyardı

Microsoft, kullanıcılarını güvenlik açığı konusunda uyardı

Microsoft Windows kullanıcılarını, hackerlar tarafından saldırı altında olan iki güvenlik açığı konusunda uyardı. Microsoft kullanıcılarına, riskleri en aza indirmek için alabilecekleri birkaç geçici çözüm önerisinde bulundu.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, milyarlarca Windows kullanıcısının, bilgisayar korsanlarının radarında olduğu konusunda uyardı. Microsoft'un hazırladığı güvenlik uyarısı talimatlarında, hackerların sistemi ele geçirmek için Windows işletim sisteminde bulunan iki kritik “sıfır gün güvenlik açıklarının” bir tanesinden faydalanarak, Microsoft kullanıcılarının cihazlarını ele geçirmek için kullanacaklarını duyurdu.

Ünlü bir güvenlik danışmanı firmasının yayınladığı belgeye göre, hacker'lar güvenlik açıklarını, sınırlı belirledikleri hedeflere saldırı şeklinde kullanıyorlar. Bu nedenle aktif olan, tüm Windows işletim sistemleri risk altında olabileceğini söyledi.

Windows işletim sisteminin güvenlik kusuru, uygulamaların Adobe Systems tarafından sunulan yazı tiplerini, yönetmesine ve görüntülemesine izin veren Windows Adobe Type Manager Kitaplığı'nda bulunduğunu bildirildi.

Microsoft, kullanıcılarını güvenlik açığı konusunda uyardı

Bilgisayar korsanları, hedef olarak belirlediği kişileri, bubi tuzaklı belgeleri açmaya veya Windows önizleme bölmesinde görüntülemeye çalıştırarak, güvenlik açıklarından yararlanıp, sistemlerini ele geçilebiliyorlar.

Microsoft sistemini korumak için, güvenlik açıklarını gidermeye çalışıyor. Şuanda bu açığı giderecek bir yazılım müşterilerine sunamıyor. Microsoft en erken, 14 Nisan'da bir yama yayınlayacağını ve güvenliği bu sayede arttırmış olacağını söyledi. Microsoft, güvenlik güncelleştirmelerini genellikle her ayın ikinci Salı günü yayınlamaktadır.

Windows kullanıcıları kendi güvenliklerini sağlaması için, birkaç geçici çözüm vardır.

Bunlar arasında, Windows Gezgini'nde önizleme bölmesini ve ayrıntılar bölmesini devre dışı bırakmak, WebClient servisini devre dışı bırakmak sizin için önerilen güvenlik adımlarıdır. Microsoft, kullanıcıların burada atması gereken adımları ayrıntılı olarak açıklamaktadır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple App Store, 20 ülkede daha aktif olacak! Önceki

Apple App Store, 20 ülkede daha aktif olacak!

Video konferans aramasında yapılması ve yapılmaması gerekenler Sonraki

Video konferans aramasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.