Video konferans aramasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Video konferans aramasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bire bir toplantı gibi davranmak yararlı olsa da, bir video görüşmesi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha vardır. İşte video konferansın yapılması ve yapılmaması gerekenler için bir kılavuz.

Giderek daha fazla işyeri uzak olmaya geçiş yaparken, dijital olarak çalışmanın tüm yönlerinde nasıl gezineceğinizi öğreniyoruz. Toplantılar tamamen çevrimiçi oluyor, yani birçok video konferans görüşmesine katılıyoruz. Video konferans konusunda çok fazla deneyiminiz yoksa, özellikle de tüm ekibiniz artık uzaktan çalışırken alışmak biraz zaman alabilir. Bire bir toplantı gibi davranmak yararlı olsa da, bir video görüşmesi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha vardır. İşte video konferansın yapılması ve yapılmaması gerekenler için bir kılavuz.

Video konferans aramasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Alanınızı oluşturun

Mümkünse, aramayı cevaplamak için özel bir yer bulun. Değilse, arka plan gürültüsünü en aza indirmek için kulaklık kullanın. Evden çalışan (veya sadece evde sıkışmış) oda arkadaşlarınız, ortaklarınız veya aile üyeleriniz varsa, kesintileri en aza indirmek için toplantıda olacağınızı önceden bildirin.

Cihazınızı veya kameranızı net ve engelsiz bir şekilde görecek şekilde ayarlayın. Kameradan çok uzakta (veya çok yakın) oturmayın. Ayrı bir kamera kullanıyorsanız, ekranınızın yakınına yerleştirin - kamerayı göz hizasına koymak en iyisidir, böylece ekrana baktığınızda, baktığınız kişiye bakıyormuşsunuz gibi görünür.

Yüzünüzün iyi aydınlandığından emin olun. Doğal aydınlatma ve yan aydınlatma en iyi şekilde çalışır, ancak tavan ışıkları da iyi çalışır. Arka aydınlatma genellikle görmeyi zorlaştırabilir; arka aydınlatmayı değiştiremiyorsanız, yüzünüzün önüne ve yanına başka bir ışık koymaya çalışın.

Etrafınızdaki alanı temizleyin. Kamerayı dizüstü bilgisayarınızda açın veya harici kameranızı açın ve aramadan önce arka planda nelerin göründüğünü görün ve video görüşmesinde rahatça görünüp görünmediğini kontrol edin (çamaşırlarınızı atın ve duvarlarınızda ne olduğundan emin olun). Ayrıca, alanınızı toplamak için zamanınız yoksa sanal bir arka plan ayarlamak isteyebilirsiniz.

Görünümünüzü iyileştirin

Evden çalışmanın en iyi yönlerinden biri tüm gün pijamalarla takılmaktır, ancak bu bir video görüşmesi için doğru hareket olmayabilir. Şahsen toplantı için nasıl giyiniyorsanız öyle giyinin ve iş yerinizin kıyafet kurallarına uyduğunuzdan emin olun  çünkü iyi bir görünüm sunmak önemlidir.

Kamerada dikkat dağıtıcı olabilecek desenlerden veya şeritlerden kaçınmak en iyisidir. Parlak beyaz veya siyah bir gömlek giymek kameranızın parlaklığı otomatik olarak ayarlamasına ve yüzünüzü görmesini zorlaştırabilir, bu nedenle daha az aşırı bir renk giyin. İyi bir duruşa sahip olmak da zarar vermez.

Görüşmeyi başlatma

Video konferans araması yapmadan önce, özellikle daha önce hiç kullanmadıysanız test etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, güçlü bir Wi-Fi bağlantınız olduğundan ve cihazınızın takılı olduğundan veya tamamen şarj edildiğinden emin olun. 

Kuruluma başlamadan önce kendinize birkaç dakika daha verin ve mümkünse aramaya biraz erken giriş yapın, özellikle de yazılıma aşina değilseniz. Çağrı başladıktan sonra, herkesin birbirini duyabildiğini ve görebildiğini kontrol edin.

Sesi ve görüntüyü kapatacağınız zamanı iyi bilin

Konuşmuyorsanız, sessize alın mikrofonunuzu. Mikrofonunuz çok fazla arka plan gürültüsü alabilir, bu nedenle sessize alma, çağrıdaki diğer kişilerin kimin konuştuğunu kolayca duymasını sağlar. Ayrıca, görüşme sırasında kalkmanız veya hareket etmeniz veya başka bir şey yapmanız gerekiyorsa (veya yürümeye başlayan çocuğunuz aniden kameraya çıkarsa), dikkat dağıtıcı unsurlara neden olmamak için videonuzu kapatmak iyi bir fikirdir.

Konuşmak istediğinizi belirtin

Şahsen toplantılar sırasında, konuşmak için doğru zamanı bulmanıza yardımcı olacak görsel ipuçları alabilirsiniz. Bir video görüşmesinde yanlışlıkla araya girmek çok kolaydır. Sesin gecikmesi durumunda konuşmadan önce birkaç dakika sessiz kalın. 

Şirketiniz veya ekibiniz düzenli olarak çevrimiçi toplantılar yapacaksa, elinizi kaldırmak veya soru sormak için sohbeti kullanmak gibi bir sisteme karar vermek iyi bir fikirdir. Toplantıyı yönetiyorsanız, insanlara adıyla seslenmek te yararlı olur.

Net bir şekilde konuşun ve ne kadar hızlı konuştuğunuzu izleyin (ve kendin sesinizi açmayı unutmayın!). Ancak normal ses seviyenizde konuşun - bağırmanıza gerek yoktur ve eğer bağırırsanız, iş arkadaşlarınız ses seviyelerini düşürebilir ve daha sonra başka bir şeyi kaçırabilir.

Odaklı kalın

Görüşme sırasında dikkatli olun ve etkileşimde bulunun. Oldukça çekici olsa da için başka bir iş yapmamaya, makaleler okumamaya veya e-posta göndermemeye çalışın. (Telefonunuza bakmayın ve yemek yemeyin!) Konuşurken kameraya bakmayı deneyin. Ekranınıza kendinize veya başkalarına bakarsanız, başka bir şeye bakmış gibi görünebilirsiniz. Konuşmuyorsanız, kimin konuştuğuna dikkat ettiğinizden ve başvurmanız gerekebilecek herhangi bir malzemeye baktığınızdan emin olun. (Yine, başkaları nereye baktığınızı görebilir.) 

Örneğin, bir e-posta almanız veya bir dokümana başvurmanız gerektiğinden, konuşmada bir duraklama varsa, bunu ilettiğinizden emin olun. Gecikmeler veya uzun süreli sessizlik, bağlantınızı kaybetmiş gibi görünmenize neden olabilir, bu da herkesi aynı sayfada tutar.

Video görüşmelerinde çevrimdışı toplantılara göre daha görünür olduğunuzu unutmayın, çünkü aynı anda bir grup insan yerine herkesin yüzünün yakın planlarını ayrı ayrı görebilirsiniz. Kendi yüzünüzü ekranda görünür tutmak, tıpkı kamerada olduğunuzu hatırlatmak için genellikle yararlıdır ve böylece başkalarının ne gördüğünü görebilirsiniz.

Ekranı paylaşmak

Bir video görüşmesi sırasında ekranınızı paylaşmanız gerekirse, bu paylaş düğmesine basmadan önce hazırlanmak için birkaç saniye ayırın. Masaüstünüzde açık olabilecek ek sekmelerden veya programlardan temizleyin ve gizli veya özel bilgilerin gizli olduğundan emin olun.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Microsoft, kullanıcılarını güvenlik açığı konusunda uyardı Önceki

Microsoft, kullanıcılarını güvenlik açığı konusunda uyardı

Twitch ve SoundCloud Sözleşme İmzaladı Sonraki

Twitch ve SoundCloud Sözleşme İmzaladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.