Monitörünüzün yenileme hızı nasıl kontrol edilir?

Monitörünüzün yenileme hızı nasıl kontrol edilir?

Nihai oyun deneyimi için yenileme hızınızı artırmak mı istiyorsun? Bizdesin merak etme...

Ah, yenileme oranları ah. E-spor oyunlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, dinleyin. Çoğu monitör, kutudan çıkar çıkmaz en yüksek seçeneğe ayarlanmamıştır, bu da bazı yağ gibi pürüzsüz oyun deneyimini kaçırıyor olabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, nihai oyun deneyimi için yenileme hızınızı artırmak veya hangisinin sizin ve oyun tarzınız için en iyisi olduğunu bulmak istiyorsanız, tüm yanıtları burada topladık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yenileme hızı nedir?

Yenileme hızı nedir?

Yenileme hızı, bir monitörün yeni bir görüntüyü ne kadar hızlı çekebileceğidir. Başka bir deyişle, yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, görseller ekranınızda o kadar düzgün görünecektir. Esasen, daha hızlı oyunlarda can sıkıcı titremeyi veya takılmayı azaltır. Bilgisayarınızın sisteminde daha az talepkar olan Minecraft gibi eski oyunların aksine Cyberpunk 2077 gibi aksiyon dolu oyunlar oynuyorsanız daha yüksek yenileme hızları daha önemlidir. Ancak, belirli bir yenileme hızına sahip bir monitör seçmek söz konusu olduğunda, bu gerçekten onu ne için kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Sıradan bir oyuncu musunuz yoksa rekabet arenasında parmak uçlarınızı zorlamak mı istiyorsunuz?

Yalnızca film izliyor veya internette geziniyorsanız, yüksek yenileme hızına sahip bir monitör görselleri o kadar fazla etkilemeyecektir. Yoğun birinci şahıs nişancı oyunları oynuyorsanız, daha yüksek yenileme hızı kesinlikle oyununuzu iyileştirecektir. Yine de monitörünüzün saniyede 100 kare fırlatan bir GPU'ya ayak uydurabilmesi gerekir. Beraber çalışmaları gerekiyor. GPU'nuz saniyede bazilyon kare pompalıyorsa ve monitörünüz yeterince hızlı yenilenmiyorsa, görüntü ikiye bölünmüş gibi göründüğünde ekran yırtılması yaşarsınız.

Monitörümün yenileme hızını nasıl kontrol edip değiştirebilirim?

Monitörünüzün yenileme hızını kontrol etmek veya değiştirmek basittir. Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız Ayarlar menüsüne erişmek için Windows + I düğmelerine basın (Ayrıca Başlat menüsünden de açabilirsiniz). Oradan, Görüntü Ayarları'na tıklayın ve ardından Gelişmiş Görüntü Ayarları'na gidin. Burada monitörün model numarasını, mevcut yenileme hızını ve desteklenen diğer yenileme hızlarını bulacaksınız. Yenileme Hızı Seç'i seçerek, desteklenen yenileme hızlarına sahip bir açılır menü görünecektir. Tercih ettiğiniz yenileme hızını bulmak için farklı seçenekleri deneyin.

Neden daha yüksek bir orana ihtiyacım olsun ki?

Neden daha yüksek bir orana ihtiyacım olsun ki?

Sağlam bir yenileme hızına sahip bir monitörün en iyi noktası, kendinizi ne tür bir oyuncu olarak gördüğünüze bağlıdır. Rekabetçi oyunları denemek isteyenler için 144Hz yenileme hızına sahip bir monitör öneririm çünkü bu iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Aşırı pahalı değiller (çoğu genellikle indirime giriyor) ve hızlı tepki sürelerine dayanan birinci şahıs nişancı oyunlarıyla iyi çalışıyorlar. Sıradan oyuncular için 60Hz tamamen kabul edilebilir.

Neredeyse her gecesini Final Fantasy XIV'te geçiren biri olarak, Acer R221Q monitörümün işi bitirdiğini güvenle söyleyebilirim. Bu tür bir oyun için iyi olan maksimum 60Hz yenileme hızına sahiptir. MMO'larda hızlı tepki süreleri konusunda endişelenmenize gerek yok. Yine de, bir zindanın ortasındayken, herhangi bir kekemelik veya ekran yırtılması yaşamıyorum. Ayrıca, bu monitörler diğer seçeneklere göre daha ekonomiktir. Bununla birlikte, 60Hz'den 144Hz'e atlama belirgin şekilde daha iyi.

Ultra rekabetçi bir oyun oynuyorsanız, 360Hz ve üstü isteyeceksiniz. Bu monitörler, görüntüyü ışık hızında güncelleyebildikleri için profesyonel oyuncular ve e-spor oyunları için harikadır. Bununla birlikte, uyumlu bir GPU gerekliliği de dahil olmak üzere bir takım dezavantajlar vardır. Fiyatlar da astronomik derecede yüksek. Dezavantajları bir yana, daha pürüzsüz veya daha net bir görüntü bulamazsınız.

Kare hızları yenileme hızıyla nasıl ilişkilidir?

GPU'nun kare hızı, monitörün yenileme hızından tamamen ayrıdır. FPS (diğer adıyla kare/saniye), GPU'nuzun yaptığı kare sayısıdır. Yenileme hızı, monitörün ekrandaki görüntüyü ne sıklıkta güncellediğidir. GPU'nuzun kare hızı, monitörünüzün yenileme hızından yüksekse, bazı sorunlarla karşılaşacaksınız. İkisi sıraya girmediğinde, aynı anda iki farklı görüntünün görüneceği ekran yırtılmasının tuhaflığını yaşayacaksınız. VSync teknolojisi, GPU'yu ve monitörü senkronize ederek uyum sağlamaya zorlayarak bunu düzeltir.


Yazarın Diğer Yazıları

iPhone'unuzdaki Varsayılan Kamera Ayarları Nasıl Değiştirilir? Önceki

iPhone'unuzdaki Varsayılan Kamera Ayarları Nasıl Değiştirilir?

FIFA ve PES'e Rakip Olması Bekleniyordu Ancak Atari Oyunu Oldu Sonraki

FIFA ve PES'e Rakip Olması Bekleniyordu Ancak Atari Oyunu Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.